og sigortalarından biri atarsa kondansatörler fazlamı akım çeker.

og sigortası atmasıyla trafo sıfır noktası kayar diger fazlarda gerilim düşümü olur ve gerilimler düşer sisteminde güç degeri diger 2 fazda aynı oldugundan bu çekilen güç ile akım degeri artar ve dirençler yanar..bunun sebebi olarak darbe geliyor senden og sigortası genelde faz faz arası tmş geçip sigortayı attırr

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

Pek çok O.G. sigortası atması olayı yaşadm. Hiçbirinde Voltaj düşmesinden dolayı kondansatör direnci yandığını görmedim. O faza denk gelmiş olan kompanzasyon kontaktörlerinin bobinlerinin yandığını gördüm. Ama direnç yanmasını görmedim...

Hayır bu değildir... OG. sigortalarından birini elimizle söksek dahi fazlardan sadece biri normal diğer ikisi düşük olur...

OG sigortasının iletkeninin kopmuş olduğu halde, içerisindeki kuvars kumundaki nem dolayısıyla boşta gerilimin normale yakın, yükte ise arızalı fazın geriliminin düşmesi sözkonusudur.

OG sigortası attı diye trafonun sıfır noktası, yani yıldız noktası kaymaz, zaten bu nokta Şebeke topraklaması adıyla topraklanmıştır ve hep sıfırdır.

Fazlarda gerilim düşümü olduğunda yüklerin fazla akım çekeceği muhakkaktır. Ancak kondansatörler bu yüke maruz kalmaz. Çünkü devreye paralel bağlıdır seri değil...

........................................................

Kondansatör içindeki dirençler deşarj direncidir. Yüksek omajlı dirençlerdir. Kondansatörün gerilim almadığı durumlarda içinde biriken gerilimi boşaltarak, demontajı güvenli hale getirir.
Bu fazlararası voltajı -eski ustalarımızın yaptığı gibi- ikili seri lamba ile kontrol etmek gibi birşey... Dirençler kondansatörün fazları arasındaki enerjiyi güvenli biçimde boşaltacak yüksek omajlı almaçlardır.
Buraya kadar hemfikiriz sanırım...

Dirençlerin yanması için, voltajın düşmesi değil, yükselmesi gerekir...

Denseydi ki, "panoya gittiğimde kondansatör dirençlerinin yanmış olduğunu gördüm, OG. sigortalarından biri de atıktı"
Aklıma görevini tam veya hiç yamayan parafudurun sepep olduğu aşırı gerilim inmesi gelirdi...

Konu gerçekten önemli. Eminim teorik ve pratik bilgilerimizi bir araya getirip bu olayı çözeriz... Konuyu merakla takip edeceğim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
sıfır noktası kaymaz dogrudur yanlış anlattım ama fazlar arası acıdan dolayı sıfır noktasını sıfırlayamaz diye biliyrm...ama sebebini tam bilen farsa yazasa sevinirim..

arkadaşlar bu olayı ikinci defa yaşadığımı, çok kısa sürede oluşu ve bir anlam veremediğimi söyledim.biraz daha detaylı anlatmak gerekirse;arıza anında kompanzasyon panosuna yakındım.makinaların tümü bir anda durdu.kompanzasyon panosundan ark ve kontaktör gürültüsü gibi gürültü ayrıca dumanlar çıkıyordu.ilk aklıma gelen kontaktör bobinlerini otamatik ve elle besleyen küçük pako şalterleri sıfır konuma almak oldu ve hemen hepsini sıfır konuma aldım.duman çıkan bölümü açtım baktım iki adet 50 kvar kontaktör dirençleri yanmış,ag fazın gerilimleri ikisi eksik.bu olayı en yakından yaşayan biri olarak acaba diyorum; kontaktör bobinlerine eksik gerilim gelip kontaktör tam çekemeyip kondansatörlerin ve direçlerin sık devreye girip çkıması olabilirmi diye düşünüyorum.düşüncelerim bu yönde yoğunlaşıyor.herkeze saygılar

peki bu kondansatörün ömrünü tamamlamış olabliceğinide düşünmemiz gerek bu kondansatörü devreye nezaman aldınız birde o açıdan düşünelim

2 faza kalma ile desarj dirençlerin alaksı yok onalrın yanma sebebi kondansatorler tam boşalmadan hızlı bir şekılde devreye girmesi sebebi bu o rolenin markası ne idi?

önceden yanan dirençlerle toplam 4 adet kontaktör dirençsiz çalışıyor. kondansatörlerde problem yok. cihaz varkombi-12

Sayın 1974 burdur
Orta gerilim sigortalarından biri atınca diğer fazlardan birinde 110 volt gibi düşük bir gerilim olabiliyor.Bu 110 volt faz bizim kompanzasyon rölesinde kontak fazını besleyen faza rastlamışsa,kontaktörler tam çekemez ve takur tukur diye çalışır.Bu kondansatörün arka arkaya devreye girmesine hem kontaktör kontaklarının hemde kontak lara parelel dirençlerinin YANMASINA sebeb olur.
Çözüm:VARKOMBİ12 rölelerde düşük gerilimde röle kendisini devre dışı bırakma modunu açmalıdır.Başka rölelerde bu mod varmı bilmiyorum.
Kondansatörler 2 faza kalmalarda kesinlikle aşırı akım çekmezler

Sayın 1974 burdur
Şu anda farkettim,kullandığınız röle varkombi12 ise,alarmlar menüsünden Csu dan düşük gerim 180 volta indirin.Ve düşük gerilimde Of pozunu set ediniz
saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn ethemgüner
düşük gerilim işini nasıl hallederim diye düşünüyordum. cok teşekkür ederim saygılarımla.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…