og sigortalarından biri atarsa kondansatörler fazlamı akım çeker.

önceden yanan dirençlerle toplam 4 adet kontaktör dirençsiz çalışıyor. kondansatörlerde problem yok. cihaz varkombi-12

Bu dirençler KONTAKTÖRlerin mi üzerinde ? Yani dirençler kondansatörlerin üzerinde değil...
Eğer kontaktörlerin üzerinde direnç bağlıysa hangi kontaklara bağlı ve kontaktörlerin marka ve modeli ne ?

Çok merak ettim bu sorunun nedenini... Hadi çözelim hep beraber...

Kompanzasyon ana başlığı altında reaktör başlığı cevaplarında dizy nickli arkadaşın cevabı buradaki sorunumuzla da alakalı olabilir diye düşündüm... Birde sizler inceleyin...

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın dupisk,

Sorunuzda tam olarak ne sormak istediğinizi anlayamadım, yani "önüne bırakılan" derken nereyi kastettiniz? Ben 2 farklı anlam çıkardım, bu nedenle ikisini de ayrı ayrı cevaplayayım:

1) "Kompanzasyon panosunda kondansatör bankaları var, buna ilaveten de paralel olarak bağlı reaktör var." Bu, trafo yüklenmediği zaman, kapasitif taraftan cezaya girmeyi önlemek için yapılır. Sanırım Sayın muratyüğünt de bunu söylemiş.

2) "Kompanzasyon panosunda bulunan kondansatörlere seri bağlı reaktörler var". Bu ise kondansatörleri yalın bağlamak yerine, harmonik rezonans oluşumunu engellemek, daha doğrusu, paralel amplifikasyon oluşan noktanın tasarımcının kontrolündeki bir frekansa gitmesini sağlamak üzere yapılır. Bu frekansta akımlar, büyük çoğunlukla sistemlerde bulunmadığı için problem çıkmayacaktır. Bu frekansta akımların oluşabileceği endüstriyel yükler de vardır tabi ki (Pota ve ark ocakları gibi). Halbuki seri reaktör konmazsa, yalın kondansatörler şebekenin endüktansı ile paralel rezonansa girer ve bu rezonans frekansı, sistemde var olan bir akım harmoniğine denk gelirse, kondansatörler yüksek gerilim ve akımlara maruz kalarak büyük ihtimalle patlarlar. Maksat buna engel olmaktır.

Ayrıntısı için www.rps.com.tr'de bulunan dökümanlara göz atabilirsiniz. Yaklaşık 1 sene önce arama yaparken bulmuştum ben de.

Umarım yardımcı olabildim,
İyi çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sn mardahan
kompanzasyon sistemimizde LC1DFK11 , LC1DTK12 , LC1DWK12 telemekanik kompanzasyon kontaktörleri ve üzerlerinde sizlerinde bildiği gibi akım sınırlayıcı dirençler var. yaklaşık toplam 600kvar kondansatör gurubu kontrol edilmektedir.düşük gerilimden dolayı kondansatörlerin fazla akım çekmediği,ancak kontaktörlerin etkilendiği kanatine vardık. sorunun çözümlendiğini sanıyorum.ama yinede bekleyip göreceğiz.çünkü deneme ve test etme lüksümüz yok. saygılarımla.

arkadaşlar öncelikle hepinize iyi çalışmalar...

lütfen iyi okuyun

güç=akım x gerilim diyelim cosinüs fi yada açı kenarda kalsın
anlatacagım konu prensipte çok basit herkesin anlayabileceği yalın bir çözümdür.

bir alıcının gücü onun direnci ile aslında sabittir. yani gücünü direncini ölçerek bulabiliriz.
direnci 1 ohm olan bir alıcının gücü 220 v monofaze sistemde 220 / 1 = 220 wattt
bu alıcı kaç Amper akım çeker 220 watt / 220 volt = 1 amper

buraya kadar tamam diğer güçlerle kıyaslayabilirsiniz.

diyoruz ki bu alıcının iletken çapı 1 ampere kadar normaldir ve izolasyon sınırı 220 voltta normaldir...
bu alıcıya 110 volt verirsen 2 amper çeker iletken çapı uygunsa amenna ki genelde değildir çuff aşırı akım yakar bunu ki aşırı akım çekmesinin sebebi 220 watt /110 volt = 2 Amper yani voltaj 55 volta düşse 4 amper akım çekecek ve aşırı akıma dayanamayıp yanacaktır alıcı. bu işin düşük voltaj kısmıydı,

konu başlığı kondansatörün üzerinde düşük voltaj uygulanması sonucu

( o.g. sigortası atarsa atan sigorta sayısına göre ve devredeki yüke ve trafo gücüne ve de atan sigortanın içindeli geçirgenliğe yani kopuk yerden voltaj atlama olayı bir arkadaş bahsetmişti bu sebeplere göre voltajlar değişir. genelde çok düşer yüksüz yerde normal voltaj dahi görebilirsiniz ama o sanaldır. yüke bindiği anka düşer)
yani kondansatöre düşük voltaj altında gücü kadar akım çekmek kalır ki çekebildiği kadar bu da aşırı akıma kondansatörün içindeki iletkenlerin dayanamaması sonucu olan olur, iş arası acilen yazdım umarım beni anlamışsınızdır,,,,
saygılarımla,,,,
ha bu arada yüksek voltajda da düşük akım çekilir akımdan dolayı değil ama izolasyon delinmesinden dolayı problem çıkar,, tekrar saygılar

arkadaşlar öncelikle hepinize iyi çalışmalar...

lütfen iyi okuyun

güç=akım x gerilim diyelim cosinüs fi yada açı kenarda kalsın
anlatacagım konu prensipte çok basit herkesin anlayabileceği yalın bir çözümdür.

bir alıcının gücü onun direnci ile aslında sabittir. yani gücünü direncini ölçerek bulabiliriz.
direnci 1 ohm olan bir alıcının gücü 220 v monofaze sistemde 220 / 1 = 220 wattt
bu alıcı kaç Amper akım çeker 220 watt / 220 volt = 1 amper

buraya kadar tamam diğer güçlerle kıyaslayabilirsiniz.

diyoruz ki bu alıcının iletken çapı 1 ampere kadar normaldir ve izolasyon sınırı 220 voltta normaldir...
bu alıcıya 110 volt verirsen 2 amper çeker iletken çapı uygunsa amenna ki genelde değildir çuff aşırı akım yakar bunu ki aşırı akım çekmesinin sebebi 220 watt /110 volt = 2 Amper yani voltaj 55 volta düşse 4 amper akım çekecek ve aşırı akıma dayanamayıp yanacaktır alıcı. bu işin düşük voltaj kısmıydı,

konu başlığı kondansatörün üzerinde düşük voltaj uygulanması sonucu

( o.g. sigortası atarsa atan sigorta sayısına göre ve devredeki yüke ve trafo gücüne ve de atan sigortanın içindeli geçirgenliğe yani kopuk yerden voltaj atlama olayı bir arkadaş bahsetmişti bu sebeplere göre voltajlar değişir. genelde çok düşer yüksüz yerde normal voltaj dahi görebilirsiniz ama o sanaldır. yüke bindiği anka düşer)
yani kondansatöre düşük voltaj altında gücü kadar akım çekmek kalır ki çekebildiği kadar bu da aşırı akıma kondansatörün içindeki iletkenlerin dayanamaması sonucu olan olur, iş arası acilen yazdım umarım beni anlamışsınızdır,,,,
saygılarımla,,,,
ha bu arada yüksek voltajda da düşük akım çekilir akımdan dolayı değil ama izolasyon delinmesinden dolayı problem çıkar,, tekrar saygılar

Sn Adil kusura bakma ama tüm formülleri katletmişsin :)
220v gerilimde 1ohm'luk alıcı I=U/R 'den I=220/1 burdan I=220A yapar 1A değil!
Sen gidip bu 1ohm'luk yüke 110V gerilim uygularsan I=110/1 burdan I=110A çıkar 2A değil! 55V gerilim uygularsan da I=55/1 akım 55A çıkar.
Elektrik devrelerinde güç hiç bir zaman sabit değildir. Yükün direnci sabittir.

Asıl sorulan soru ile ilgili yorumum O.G. sigortalarından 1 veya 2 tanesi atarsa anlık geçici gerilim yükselmeleri oluşur. Sonrasında ise faz-faz ve faz-nötr gerilimlerinde dengesizlikler oluşur. Bu durumdan etkilenecek sistemler faz koruma rölesi ile korunabilir.

Düşük gerilime maruz kalan bir kontaktörde ; sabit nüve ile hareketli olan nüve tam çekerek birleşmiyor.
Nüveler arasında boşluk kalıp manyetik akı devresini tamamlamıyor.Bu durumda bobin normalden daha fazla akım çekip ısınıyor ve sonunda da yanıyor.
... Düşük gerilim aynı şekilde motorlarda da bu etkiyi yapıp (tam moment sağlanamayıp) yanmasına sebep olabilir.
... Fakat kondansatörde bu etki oluşmaz.Bazı arkadaşların dediği gibi düşük gerilim nedeni ile kapanıp-kapanmama halinde çalışır hale gelen kontaktörün güç kontakları kondansatörlerde ani gerilim yükselmelerine neden oluyordur.Bu yüksek gerilim sebebi ile de dirençlerden duman çıkabilir.(Yaklaşık 100K-220K/3W'lık dirençler).

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,316
Kullanıcılar
451,765
Son üye
kutay0106

Yeni konular

Geri