Okul Kompanzasyonu Hakkında

volcanoos

Katılımcı Üye
forum üyelerinden sayın hero75 adlı üyenin bana gönderdiği mesaj, iş yoğunluğundan dolayı burda yayınlıyorum...

bir okulun kompanzasyonunu yapacağız.Projesinde: 200 kw kurulu güç,140 kw talep gücü görünüyor.Tmş nin 3 bacağından ölçtüğüm akımlar(4 katlı okulun 3 katı tam yükte) L1=33 A,L2= 33 A,L3= 52 A ölçtüm.
Buna göre 2.ve 3.ölçüm alayım mı?
CosFi1 ne almamız lazım?
akım trafosu Ne kadar seçelim?
Gruplama kondansatörleri nasıl olsun?(yani ilk kademe trifaze ve monofaze kondansatörlerden oluşan)
Yada monofaze kondansatör ne kadar yazalım?0,83 kvar,1,38 kvar gibi
Yardımcı olursanız sevinirim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Cosfi1'i kaba taslak almak, daha sonra kompanzasyon panosunda köklü değişiklikler yapmayı gerektirebilir. İmkanınız varsa okul panosuna cosfi'yi görebileceğimiz bir alet takın (Kompanzasyon rölesi de olabilir bu cosfimetre de). Çünkü genellikle okul aydınlatmaları balastlı floresan lamba ile olur. Balastların da cosfi'si çok düşüktür. Tahmin yanıltabilir.

Sayaç elektronik tip ise, sayaçtan puant değerine bakın. Bu değer, sayaçtan geçen en fazla akımı bulacağımız güç bilgisini verir. Buna göre akım trafosu seçimi yapılmalı. Talep gücüne göre akım trafosu seçeceksek 250/5 civarı olmalı. Ölçtüğünüz akımlar (250/5 için) çok küçük kalır.
TMŞ amperajı kaçtı? Akı mtrafosnu buna göre de alabiliriz.

Kondansatörleri de yüklerdeki cosfi değerlerine göre seçmek en uygunu. Ama cosfi'leri bilmeden oluşturulacak kademelerden hiç kullanılmayacaklar da olabilir, fazın birisine eksik gelen monofaze kademe de olabilir. Okulda bilgisayarlar için UPS'ler varsa bu da kondansatör kademe dizilimini etkiler.

İlk etapta yapabileceğiniz şu olabilir:
Kontaktörleri kademe değiştirmeye göre uygun seçip (veya yedek kontaktörle gidip) pano montajından sonra eksik veya fazla gelen kademeleri değiştirmek.
İlk üç kademe trifaze, diğer 9 kademe de üçer adet monofaze olabilir (Kondansatör değerlerini veremiyorum çok havada kalır)

okul yükleri fazlar bazında çok değişken yüklerdir.12 kademe ile çözebilirmisiniz bilemiyorum.okulda muhtemel yükleri sırayala devreye alarak her kademede ölçüm yapın.bu gün bir anadolu lisesinin panosunu dizayn ettim,sonuç daha belli değil ama umuyorumki düzeldi.okul projelerinde akım trafo değerleri çok yüksek oluyor.örneğin bu gün düzelttiğim yerdeki akım trafosu 600/5 A idi.ve kompanzasyon rölesi akım trafosundan bilgi alamıyordu.Zaten faz akımlarıda 7A, 2,4 A, 4,8A idi.akım trafolarını değiştirerek işe başladık.150/5A.daha sonra sirkilasyon pompaları,brulörleri devreya sokarak her adımda her faza gerekli kondansatörleri monofaz olarak bağladım.adım adım gidilirse sistem çözülüyor.ölçtüğünüz tam yük akımlarına aldanmayın.olağan haline bırakın ve kademe kademe devreye yükleri alarak ölçüm yapın.

2 tane varkombi-12 yi aynı 3 akım trafosundan seri bağlayın.Birine trifaze diğer röleye sadece monofaze kondansatör bağlayın.Sırayla kondansatörleri öğretip öğrenmeyi kapatın.İşlem bu kadar ;)
Seri bağlama ile ilgili şema isterseniz yollarım.Kolay gelsin

okulun kompanzasyon sonuçları belli oldu arkadaşlar %8-%2 gayet iyi değerler.sistemde hiç trifaz kondansatör bağlı değil hepsi monofaz bağlı.ancak her faz üzerindeki kondansatör değerleri farklı(R fazındaki toplam 25kvar,S fazında 12,5kvar,T fazında 18 kvar)

Neden hep KAEL Varkombi tercih ediliyor anlıyamadım. ENTES RG3 12C bence daha seçici ve kararlı ,bugüne kadar yaklaşık 60 adet kullandım hiç bir sorun çıkmadı. Montajı ve kullanımı daha kolay gibi geliyor bana. Gerçekte KAEL daha mı kullanışlı yoksa benmi yanılıyorum. Ayrıca GEPA'nın yeni ürünüde çok hoşuma gitti kullanımı çok kolay ama daha henüz yeni kulandım kalitesi için bir şey söylemek erken. Siz nedersiniz?

Neden hep KAEL Varkombi tercih ediliyor anlıyamadım. ENTES RG3 12C bence daha seçici ve kararlı ,bugüne kadar yaklaşık 60 adet kullandım hiç bir sorun çıkmadı. Montajı ve kullanımı daha kolay gibi geliyor bana. Gerçekte KAEL daha mı kullanışlı yoksa benmi yanılıyorum. Ayrıca GEPA'nın yeni ürünüde çok hoşuma gitti kullanımı çok kolay ama daha henüz yeni kulandım kalitesi için bir şey söylemek erken. Siz nedersiniz?

Hepsinin de kendine has detayları var. Ayarları kolalaştıran bu detaylarını bildiğiniz röle, kolay gibi geliyor.

Ben tercihimi Kael den yana kullanıyorum...Sebebi ilginç gelebilir...Genelde harici tip trafo panoları ile uğraşıyorum ve gün ışığında ENTES in ekranını görmem neredeyse imkansız oluyor... Elimle veya bulduğum bişeyle gölge edip diğer elimle tuşları kullanmaya çalışıyorum..Beni bitiriyor ..Sinirsellerim artıyor...

bende genelde kael kullanıyorum.entesde şöyle bir sorun oluşuyor:üç faz bağlı bir kondansatörün bir fazı arızalandığı zaman röle kondansatörü tümden yok sayıyor.kael ise geriye kalan iki fazla kompanzasyon yapmaya devam ediyor.ayrıca bana entes in menüsü çok karışık geliyor.

Her rölenin kendilerine göre özellikleri var. Biz mesala 2 röleyi seri bağlamaktansa Elektropanın rölesini tercih ediyoruz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,164
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Geri