okulun kompanzasyon panosu

evliya

Üye
1.arkadaşlar bi okulun kompanzasyon panosu bozulmuş komple sökülmüş özel trafosu var 100 kva giriş kompağı 250 A sayaç değerlerine baktım aktif az yakmış reaktif kapasitif uçmuş adamlar aktif ödeme çok az yakmış 4 katlı okul monofaz trifaz kontrollü röle kullanacam kaç kvar kullanmayı önerirsiniz.
2. sayaç çarpanı deeğri ne olmalıdır onuda kontrol edeeyim
3. akım trafo oranları 150/5 büyük değilmi ben büyük diyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sn. evliya bence eğer okuldaki tüm lambaları açtırıp tüm elektrikli cihazları çalıştırma imkanınız varsa bunu yapıp ana girişten çekilen akımı ölçün böylece olası en yüksek tüketimi saptayın. Zaten hem trifaze hem monofaze G.K.R si kullanıcam diyorsunuz.trifaze yükleri tespit edin kalan yükler içinde monofaze kondansatör kullanırsınız. Sanırım bi sorun çıkmaz. Şimdiden kolay gelsin

Sayacınızın çarpanı 30 olmalı.Trifaze bağlantılı,monafaze gurup da devreye alabilen 12 ka-
demeli röle kullanarak,ilk 3 kademe monofaze 1,5 kvar,ikinci 3 kademe monofaze 2,5 kvar,
2,5-5-7,5-10-15-15-gibi trifaze dizilim yaparak işe başlayabilirsiniz.

Dengesizlik miktarının ne kadar olduğunu öğrenmeniz doğru olacaktır. 7 farklı okulda kompanzasyon sistemini yönettim. Hepsinin de dengesizlik durumu farklı çıktı. Bir okulda da fazlar arasındaki dengesizlik miktarının 6kVAr düzeyinde ve orta fazda neredeyse hiçbir alıcının bağlı olmadığını bir tespit ettim. Bunun için size önerim önce bir güç analizörü ile durum tespiti yapmak, daha sonra kondansatör dizilimi yapmanızdır.

arkdaşım haklısında şimdi ne zaman ne çalışacağı bellideğil ki monofaz gücünü öğrenelim tek fazlı balastlı florasanlar ne zaman kaç tanesi yanacak belli olmaz

sn evliya, 24 kademe RGKR kullanmanızı öneririm.Belirttiğiniz gibi monofaz dengesizliğin yoğun olduğu yerlerdir okullar.Dolayısıyla enazından yedekleme sistemi olmalıki sıkıntı olmasın.Misal,0.5 kvarlık kondanstör devre dışı olduğunda deşarj süresi bitimine kadar bu kondansatörden yararlanamıyoruz.Bu süreçte röle bu kvar a yakın kondansatörü tercih ettiğinde oranlardaki sapmalarda başlıyor.Buna ek olarak kondansatör ve kontaktör arızalarınıda dikkate aldığımızda, yedeklemenin önemi ortaya çıkacaktır.Ayrıca kademe sayısının fazlalığı,daha hassas ölçümlemeyide beraberinde getirecektir.Bu arada maliyetin artacağı gerçeğinide vurgulamış olayım .Selametle

Misal,0.5 kvarlık kondanstör devre dışı olduğunda deşarj süresi bitimine kadar bu kondansatörden yararlanamıyoruz.
Sn. kompanze,
Deşarj direnci veya deşarj bobini varsa bu söylediğinizi dikkate almak ne kadar doğru olur? Ayrıca RGR devreye alma-çıkarma zamanı gibi bir set imkanı da var.

Lütfen yanlış anlamayın, kendi bilgilerimi sınamak adına soruyorum.

arkadasim once tam guc hesabi yapip gereken degerleri buna gore secersen ii olacagini dusunuyorum. tabi trifaz ve monofaz icin ayri ayri. ayrica akim trafosunun buyuk olmasi bence avantajli. cunku yuksek akimlarda olcum yapilmasi gerekebilir. gelismelerle ilgili tekrar donersen sevinirim.

bak arkadaşım senin 50 kwara ihtiyaç var kop. yapacan bunu 5 sabit 5 10 10 10 10 kademe yapabilirsin entesin rolesini kullan 200/5 akım trafosu program 2 yi kullan ve cosq 99 c/ k ayarı ise 0,13 kullan sorun cıkmas eğer kapasitif cekerse sabiti 3 düşür kullanmaya bağlı

arrkadaşlar tense rg12 kullandım monofaz kondansatörleri değerlerini küçük tuttum ilk grup 1 , 1,5 , 2,5, 5 , 7,5, 10 kvar trifaz kullandım ama bunlar biraz fazla oldu iyi monofazlar güzel dengeledi tense rölede gerçekten güzel hüseyin beye saygılarr...

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri