OPC UA server hakkında

Merhabalar,

PLC yazılım üzerindeki verileri web sitesi üzerinden takip edebileceğim bir sistem yazıyorum bütün her şey tamam CodeSYS'den OPC UA server aracılığıyla verileri okuyup web sitesine istek atacağım gelen isteğide web sitesinde işleyeceğim o sorun değil fakat asıl sorun şu OPC ua serverine bağlanıp oradan veriyi ben kendi bilgisayarımda yapabılıyorum yani bir tane router kullanıyorum onun wan portuna benim asıl modemin lan portundan gelen kabloyu takıyorum plc'yi de router'a bağlıyorum sonra bilgisayarımı bağlıyorum o router'a internet geliyor sıkıntı yok kendi bilgisayarım üzerinden python veya javascript dilinde opc ua serverine bağlanıp veriyi web sunucuma iletebiliyorum ama ben bunu kendi bilgisayarımda yapıyorum bunu farklı bir cihazla yapmam gerek sonuç olarak pano içerisine kocaman bilgisayar koyamam bunun en sağlıklı bir şekilde anlık olarak nasıl sağlayabilirim ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Konu çok iyi, biraz araştırdım, belki yardımcı olur:
Port Yönlendirme (Port Forwarding) kullanılabilir. Router üzerinde OPC UA server için kullanılan portları yönlendirerek, dışarıdan erişime izin verebilirsiniz.
Ancak bu yöntemde (belki) güvenlik riskleri olabilir, bu nedenle VPN tercih edilebilir.
Router üzerinde VPN kurarak, farklı bir cihazı güvenli bir şekilde ağınıza bağlayabilirsiniz.
Bu yöntemle, uzaktan erişim sağlayabilir ve PLC'ye bağlanabilirsiniz.

Kolay gelsin

Merhaba, çalıştığım kurumda redlion cihazı var. Verileri plc den çekip bunu hafıza kartında tutuyor. Anlık verileri de plc 'ler arasında haberleştirebiliyor. Kendi üzerinde lan portu var. Konuya çok hakim değilim fakat opc ua dan verileri çekip excel'e işleyebiliyorum. redlion üzerinden bir araştırma yap istersen bir şeyler elde edebilirsin.

Konu çok iyi, biraz araştırdım, belki yardımcı olur:
Port Yönlendirme (Port Forwarding) kullanılabilir. Router üzerinde OPC UA server için kullanılan portları yönlendirerek, dışarıdan erişime izin verebilirsiniz.
Ancak bu yöntemde (belki) güvenlik riskleri olabilir, bu nedenle VPN tercih edilebilir.
Router üzerinde VPN kurarak, farklı bir cihazı güvenli bir şekilde ağınıza bağlayabilirsiniz.
Bu yöntemle, uzaktan erişim sağlayabilir ve PLC'ye bağlanabilirsiniz.

Kolay gelsin
Değerli yorumunuz için teşekkürler, Teltonika'nın routerını kullanıyorum, içerisine bizim sunucularımızda barınan bir VPN kurup o şekilde dışarıdan bağlanmayı deneyeceğim duruma göre size de bu konu hakkında eğer ilginizi çekerse bilgilerimi aktarabilirim. Eğer varsa aklınızda başka bir fikir lütfen paylaşın.

Eğer varsa aklınızda başka bir fikir lütfen paylaşın.
Siz öyle deyince, bir şey daha buldum:
Belki Cloud Tabanlı OPC UA Gateway:kullanabilirsiniz.
Endüstriyel IoT Gateway modülleri yerel networktekii OPC UA server ile Cloud platformları arasında veri iletimi yapabilir.
Markalar:
1. Red Lion
2. Advantech (genellikle uygun maliyetli)
3. Moxa (genellikle uygun maliyetli)
4.. HMS Networks (eWON)
5. ICP DAS (genellikle uygun maliyetli)
6. Beckhoff
7. Raspberry Pi ile IoT Çözümleri (çok uygun maliyetli)
Not: Endüstriyel dayanıklılık açısından ek önlemler gerekebilir.

Son düzenleme:
Endüstriyel IoT Gateway modülleri yerel networktekii OPC UA server ile Cloud platformları arasında veri iletimi yapabilir.
Markalar:
1. Red Lion
4.. HMS Networks (eWON)
6. Beckhoff
Aslında amacım şu local ağla falan müşterileri uğraştırmamak adamlara sadece şunu demek istiyorum; kardeşim internetini al router'ın WAN portuna CAT6 kablo ile bağla bu kadar. Sonrasında da makine içerisindeki ağdan python veya javascript kodu ile yazdığım bot ile PLC içerisindeki OPC UA server'dan bilgiyi okuyup web sitesime istek atmak.

Farklı cevaplar verilmiş, siz postunuzda "pano içine kocaman bilgisayar koyamam" demişsiniz. Koca bilgisayar yerine ray tipi ya da ray tipi olmasa da kompakt tasarımlı endüstriyel pc koyabilirsiniz.
Projeyi bitirdiğiniz de nasıl yaptığınızı anlatan bir manuel hazırlarsanız da hepimiz için faydalı olur, tabi ticari gizlilik vb. şeyler sorun olmadığı sürece.

Farklı cevaplar verilmiş, siz postunuzda "pano içine kocaman bilgisayar koyamam" demişsiniz. Koca bilgisayar yerine ray tipi ya da ray tipi olmasa da kompakt tasarımlı endüstriyel pc koyabilirsiniz.
Projeyi bitirdiğiniz de nasıl yaptığınızı anlatan bir manuel hazırlarsanız da hepimiz için faydalı olur, tabi ticari gizlilik vb. şeyler sorun olmadığı sürece.
Markalar:
1. Red Lion
4.. HMS Networks (eWON)
6. Beckhoff
Merhaba, çalıştığım kurumda redlion cihazı var. Verileri plc den çekip bunu hafıza kartında tutuyor. Anlık verileri de plc 'ler arasında haberleştirebiliyor. Kendi üzerinde lan portu var. Konuya çok hakim değilim fakat opc ua dan verileri çekip excel'e işleyebiliyorum. redlion üzerinden bir araştırma yap istersen bir şeyler elde edebilirsin.
Aslında yapmak istediğim tam olarak bu
burada örnek paylaştım ne demek istediğinizi anlayacaksınız Q1.3 çıkışı belirli bir saniye boyunca çıkış veriyor ve true olunca RED false olunca GRİ yazılıyor https://ardakarakas.com/machine.html buradan görebilirsiniz anlık olarak PLC açık

Müşterilerinizin kullandığı router da bir problem çıkmadığını düşünelim.
(Router'ın güvenli ve endüstriyel ortamlarda kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli)

Edge Computing cihazı gerekebilir
(PLC'deki OPC UA server’dan verileri okuyup web sitesine göndermek için)
Raspberry Pi gibi cihazlar kullanılabilir ancak endüstriyel bir seçenek daha iyi olabilir.

Python veya JavaScript ile OPC UA İletişimi gerekir
OPC UA server’dan verileri okuyup web sitesine göndermek için bir bot yazabilirsiniz. .

Akış şöyle olabilir:
Router Kurulumu: Müşteri sadece internet kablosunu router’ın WAN portuna takar.

Edge Cihaz Kurulumu: Edge computing cihazı, router’a bağlı olarak çalışır
.
Yazılım Kurulumu: Edge cihazında çalışan Python veya JavaScript botu, OPC UA server’a bağlanır ve verileri okur.

Veri Gönderimi: Okunan veriler, HTTP istekleri ile web sitesine gönderilir.

Müşterilerinizin kullandığı router da bir problem çıkmadığını düşünelim.
(Router'ın güvenli ve endüstriyel ortamlarda kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli)

Edge Computing cihazı gerekebilir
(PLC'deki OPC UA server’dan verileri okuyup web sitesine göndermek için)
Raspberry Pi gibi cihazlar kullanılabilir ancak endüstriyel bir seçenek daha iyi olabilir.

Python veya JavaScript ile OPC UA İletişimi gerekir
OPC UA server’dan verileri okuyup web sitesine göndermek için bir bot yazabilirsiniz. .

Akış şöyle olabilir:
Router Kurulumu: Müşteri sadece internet kablosunu router’ın WAN portuna takar.

Edge Cihaz Kurulumu: Edge computing cihazı, router’a bağlı olarak çalışır
.
Yazılım Kurulumu: Edge cihazında çalışan Python veya JavaScript botu, OPC UA server’a bağlanır ve verileri okur.

Veri Gönderimi: Okunan veriler, HTTP istekleri ile web sitesine gönderilir.
Aynen mehmet hocam tam olarak adımlarınız dediğimi çok iyi bir şekilde anladınız. Mevcutta bulunan teltonika cihazıma SSH üzerinden bağlanabiliyorum bunun içerisinde işletim sistemide mevcut OpenWRT diye ama çoğu şeyi desteklemiyor ek olarak ram'i çok az olduğu için paket kurulumu yapamıyorum cihazın kendisine ait OPC UA özelliği var gerekli Konfigürasyonları yaptığın zaman opc ua serverınden veriyi okuyor ve bunu benim sunucuma iletiyor ama tek sorun bunu 60 saniye de bir yapması :) dahada alçaltamıyorum o yüzden böyle bir yola başvurdum benim yazdığım bot OPC UA serverdan okunan veri anlık olarak değiştiğini algılayıp hemen web server'ına istek yolluyor burada aslında tek sorun güzel bir edge computing cihazı bulmak.

2. ADIM veya dediğiniz gibi router'a vpn kurup dışarıdan vpn'e bağlanıp aynı ağdaki opc ua serverini okumak olabilir burada da kod değişikliğine gidilmesi gerekiyor İşte kod ilk önce vpn'e bağlanıp ondan sonra opc ua server'ına bağlanıp durmadan kontrol edecek gibi.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,876
Kullanıcılar
451,000
Son üye
emrezorlu

Yeni konular

Geri