Optimum Tu 2004 V

Ledin üzerinde besleme kartı geliyor led görünmüyor o sebepten ledi kabloyla uzatmak istedim.

Modern Çarşıdan bahsediyor olmalısınız. Ulus Halin arka kısmında, o bina yandı, Yandıktan sonra hiç gitmedim o Hana . Ustaları meşhurdur oranın. Sıhiye de Bayraktar İş Hanı var, Telefon tamircilerinin toplandığı Han. Ustaları iyidir, ellerinden kurtulan iş olmaz. Ama ellerine düşenin boynunu çevirecek hali kalmaz.

Ledin üzerinde besleme kartı geliyor led görünmüyor o sebepten ledi kabloyla uzatmak istedim.
Karta elektrik verince de, motoru çalıştırmaya kalkınca da o led yanmıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaşşa Suat Konya sokak rampadan yukarıda 200-300 mt solda . Üst katlarda parça satışı olan dükkânlar var
SMD malzeme nerde bulurum diye sormuştum sadece o han da bulunur demişlerdi.

Eğer çıkıştaki transistörler yanmadıysa diğer tüm elemanları yenisiyle değişsen yine bahsettiğin kazık maliyetlerden daha ucuza gelir.

İşin garip tarafı o kablolar gerçekten öyle açıkta bir yere bağlı olmadan içeri mi tıkıştırılmış. Forumdaki arkadaşlar daha iyi pano yapıyor. Kablo kanalıyla vs..

İşte durum ortada. Alt tepsiye hava tuttuğunuzda biriken talaşın büyük bir bölümü motorun yanındaki açıklıktan elektrik aksamının bulunduğu bölmeye doluyor. Kart kutusu ile talaş arasında her hangi bir filitre , muhafaza hiç bir şey yok . Öğrendik ama biraz geç oldu.
Peki yeni bir alternatif fikir . Bu tornayı CNC tornaya çevirmek istesek, yine üzerindeki kontrol kartını mı kullanıyoruz. Yoksa yeni bir ünite mi kuruyoruz. Kart değişimi gerekiyorsa CNC tornaya çevirmek daha mantıklı gibi görünüyor. Forumda dönüşüm yapmış arkadaşlar var. Dönüşüm için ne gerekiyor, ne kadar bütçe istiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20180412_213212.jpg
    173.3 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20180412_213234.jpg
    228.6 KB · Görüntüleme: 19
Mür. @Suat_Korkmaz
Sırf yeni Kart pahalı diye dönüşüm yapılacaksa, daha masraflı olacaktır. Alternatif bir motor sürücü Uygun fiyatlı bulunabilir diye düşünüyorum.

@window_s +1
Vazgeçirmek gibi olmasın ama kesinlikle daha pahalı olacaktır. Bir de tornayı CNC'ye çevirmeden önce bu haliyle iyice kullanmayı öğrenmek taraftarıyım. Yine de makine sahibi ısrar ederse diye kabaca malzeme listesi çıkarayım:
1- Spindle sürücü (tercihe göre):
1a- Asenkron motor + VFD (bu seçenekte devir okuma için sensörler kullanılır. En az 1 en çok 3 adet)
1b- Servo motor + servo sürücü (aslında step motor da olabilir ama spindle için servo çok daha iyi)
2- Z ekseni için 2005 vidalı mil, somun ve yataklar
3- X ekseni için 1205 vidalı mil, somun ve yataklar
4- Kontrol kartı. tercihe göre LPT, USB veya ethernet olabilir
5- Z ekseni için 8nm step motor ve sürücüsü
6- X ekseni için en az 5nm step motor sürücüsü

Bunlar aklıma gelen satın alınması gerekenler. Bir de dönüşüm için CNC'de kesilmesi gerekenler var. Mesela

1- Benim yaptığım gibi arabanın alt duvarlarının yerine kalın alüminyumdan parça kesilmesi gerekebilir.
2- Yatakların vidaları için tornanın sağı solu mükemmel paralellikte delinip kılavuz çekilmesi gerekir.
3- Takılacak spindle motoru için aparat kesilir.
4- Z ve X motorlarının montajı için aparatlar kesilir.

Aklıma ilk gelenler bunlar.

Eğer CNC'den şimdilik vazgeçip bu haliyle kullanmak için kart uydurma yoluna gidilirse:

Daha önce de sormuştum. Tekrar sorayım. Orjinal kart PWM sürücü mü? Öyleyse kartın giriş ve çıkışlarını listeleyebilecek olan var mı?

Piyasada satılan normal bir DC motor PWM sürücüsünde:
1- AC giriş
2- 0-10v analog giriş (potansiyometre için)
3- Bazılarında emniyet siviçleri için giriş var. Bazılarında yok.
4- DC çıkış

Tornanın orjinalinde ileri geri işini acaba kontaktörler mi görüyor yoksa kartın özelliği mi? Kartın özelliği ise çok pahalı kartlar dışında bu özelliği olan PWM sürücü görmedim. Eğer orjinal kartla aynı özelliklere sahip bir kart bulunamazsa, @Murat060606 'nın söylediği rakam bir DC motor sürücüsüne göre fazla ama tornayı ayağa kaldırmanın da en kolay yolu. Belki pazarlıkla 500-600 liraya alınabilirse bence makul. Bunu tornanın orjinal kartının kesinlikle arızalı ve tamir olması mümkün değilse diye söylüyorum. Tamir imkanı varsa bence kesinlikle önce tamir işi denenmeli.

Benim eski tornamda kullandığım kart şuydu. Biraz belalı bir kart. Tavsiye etmem ama ebat ve fiyat bakımından fikir versin diye linkini ekliyorum: https://www.aliexpress.com/item/1KW...32433871732.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.qJm5XS

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…