Optimum Tu 2004 V

Rölelerde dışarıdan görülen emare var mı erime deforme vb. ...

Rölelerde dışarıdan görülen emare var mı erime deforme vb. ...
Kartın ikisini de göz ile inceledim. Gözümden kaçmasın diye Büyüteçte kullandım, sonradan lehimlediğim ince telin yanığından başka bir tahribat yoktu. Lehimler röle v.s ayakları hep baktım. Karta girişindeki 220 Volt direnç ve akımını elektrikçi komşuma ölçtürdüm. Elektrik girişi normal diyor. Multimetre ile ölçüm yaptı. Komşu da elektronikten anlamıyor. Diğer parçaların ölçümünden o da anlamıyor.

Yanık yer selülozik tinerle güzel temizlenir. Elemnalar tek veya çift bacak karttan ayrılarak ölçülür, tekrar söyleyeyim ledi izoleli kabloyla uzatıp tekrar enerj vermeyi dener misiniz rica ediyorum.

Neden düşük RPM dönüyor diyordum (12v) meret 220 dc'ymış. Bendeki sürücü 24 oda silgi motoru için bu yara merhem olmaz.

Yanık yer selülozik tinerle güzel temizlenir. Elemnalar tek veya çift bacak karttan ayrılarak ölçülür, tekrar söyleyeyim ledi izoleli kabloyla uzatıp tekrar enerj vermeyi dener misiniz rica ediyorum.
Nerenin yandığı belli mi? Belliyse doğrudan bir elektronikçi tamir etsin yahu.

Elimde şuan izoleli kablo yok. Çok telli elektrik kablosu mevcut. Led ayaklarını uzatmamızın ne faydası olacak bize ? Ölçüm yapacağımız parçaları yerinden söküp tekrar lehim yaptığımızda kart çok daha fazla deforme olmaz mı ? Kablo bağlantılarını karıştırmayayım diye hiç bir bağlantısını çıkartmadım daha. Üzerinde 10 larca kablo bağlantısı yüzlerce role, direnç, v.s var.

Nerenin yandığı belli mi? Belliyse doğrudan bir elektronikçi tamir etsin yahu.
Abim dün forumdan bir arkadaşın yardımı ile bir parça lehimlemiştim, o lehim yandı, Genel anlamda her hangi bir yanık yok. Onu biz nazar kessin diye bilerek yaptık, Kartta başka bir deforme yok. O lehimi de 2 ince telden oluşan bir köprü yapmıştım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben pek anlamam elektronikten. Bu yüzden ustalar varken bana laf düşmez ama eğer kartta görünen bir yanık yoksa benim aklıma kartı söküp dışarıda denemek gelirdi. Kartı sokerdim, uygun bir potansiyometre takıp calistirirdim ve çıkış voltajını olcerdim. Çıkışta voltaj varsa diğer elemanlardan biri arizalidir. Tabi yüksek voltajla oynamak azami dikkat gerektirir. Çok dikkatli olmak lazım.

Elimde şuan izoleli kablo yok. Çok telli elektrik kablosu mevcut. Led ayaklarını uzatmamızın ne faydası olacak bize ? Ölçüm yapacağımız parçaları yerinden söküp tekrar lehim yaptığımızda kart çok daha fazla deforme olmaz mı ? Kablo bağlantılarını karıştırmayayım diye hiç bir bağlantısını çıkartmadım daha. Üzerinde 10 larca kablo bağlantısı yüzlerce role, direnç, v.s var.
Şundan istedim, elektrik verince led yanarsa belki de durum ok amaçlı konmuştur, besleme kısmı sağlam diyebileceğiz, arızayı entegrelerin olduğu kısımda aramak kalacak, öte yandan led de bu bölgede ... Uzatacaksanız yönüne dikkat ederek lehimlemelisiniz.

Şundan istedim, elektrik verince led yanarsa belki de durum ok amaçlı konmuştur, besleme kısmı sağlam diyebileceğiz, arızayı entegrelerin olduğu kısımda aramak kalacak, öte yandan led de bu bölgede ... Uzatacaksanız yönüne dikkat ederek lehimlemelisiniz.
Şuan yanmıyor ki led, uzatınca yansın.

Bazı eleman lar montaj şu halde hatalı ölçüm verir, PCB den ayrılıp kontrol edilmelidir. Bu arada haklısın helede SMD ise eleman, PCB çöp olabilir, Ehil el lazım. Ankara da meşhur bir han vardı 1 kere yolum düştü şimdi hatırlayamadım, han girişinde sol dan aşağı inince salaş bir dükkan var merdiven bitince usta'nın dükkânı na girmiş oluyorsun, tavsiye ederim, benim işimi halletmişti. İşle yapılan elemanlar SMD idi.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri