Otomatik otoklav

Otoklavın markası söylermisiniz.Bu otoklavın üzerinde basıncı takip edeceğiniz bir manometre var mı? Kutu içi sıcaklığı görmek için maxima termometre kullanıyormusunuz.Kutu boyutu ne kullanıyorsunuz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Otoklavın markası söylermisiniz.Bu otoklavın üzerinde basıncı takip edeceğiniz bir manometre var mı? Kutu içi sıcaklığı görmek için maxima termometre kullanıyormusunuz.Kutu boyutu ne kullanıyorsunuz.

Yazdıklarımı okumuyorsunuz sanırım. Sorularınızın cevap mesajlarımın içinde var.
Bir kafeslik deneme yaptık, kutular problemsiz ve tam istediğimiz gibi çıktı.
Bana problem çözülmüş gibi geliyor.
Eşanjörün Bakım ve onarımından sonra problem çözüldü. Problemin tespitini ortaya koyarken soğutma suyunun basıncından kaynaklandığını düşünmüştük. Bu da eşanjör ile ilgiliymiş demek ki.
İmalatı başarılı yapmamız durumunda, bunu burda forum ahalisiyle paylaşarak konuyu kapatabiliriz.
Umarım tartıştığımız bu konu bizlere bir şeyler kazandırmıştır ki ben öyle düşünüyorum.
Herkese sevgiler.

Otoklavlarda içerisinde en problemli olanlar sizin gibi konserve ve cam şişe (ilaç,serum,steriliza su vs.vs.) gibi malzemeleri steril edenlerdir.
Bunlardaki en ciddi problemler ise soğutma aşamasında kaynaklanmaktadır.
Soğutma işi başlı başına bi iştir. Hava ve su ile temel olmak üzere ve bunalrın farklı uygulanışı ile yapılan soğutma çeşitleri var.
Burada 2 önemli faktör var. 1. malzemenin sağlıklı çıkması 2. işlemin süresi. Bi kere siz gereğinden fazla sterilizasyonda tutuyorsunuz. Fazlasının zararı malzeme etkilenir bilmem onun haricinde yok. Zararı ise her işlemde 10 dk fazla sterilizasyon 10 dak fazla soğutma dersek toplamda 20 dakika olur çok kabaca. Ama bunu gün içerisindeki 10 kez çalıştırcaz derseniz 3 saat boşuna zaman kaybınız olur demektir. Herneyse.
Soğutma kısmında benim uyguladığım yöntem sterilizasyon süresi bittiğinde içeriye kompresörden sterilizasyon basıncı kadar hava veriyorsunuz. Bir süre bu havayı tahliye ediyor eksildikçe tammalıyorsunuz. Yani cihazı sterilizasyon basıncında ama buhar ile değilde hava ile bekletiyorsunuz. Bu aşamadan sonra ister su ile istersenizde hava ile soğutmya devam edebilirsinbz. Elinizdeki imkanlara bağlı. Ancak bu sterilizasyondan sonraki basınç olayı çok hassas. Çünkü eğer basınçta içerideki malzemeler soğumadan ani düşme olursa sizin başınıza gelenler gelir. Malzeme patlar yada cam ise çatlar vs.vs. Malzemenin soğuması ile parelel oalrak basınç düşürülür. Malzemenin iç sıcaklığının ne sürede düşeceği ve buna bağlı olarak basınç ayarlaması bir kaç deneme ile anlaşılır.
Konuyu geç gördüm. Sektörde lider firmanın otomasyon sistemini programlıyorum. Konuyu çözmüşsünüz gerçi ama yardıma ihtiyaç olursa buradan sorabilirsiniz. Tabii sizin birde cihazı test ettirmeniz önemli. gerçekten sterillizasyon yapıyormu ?
Kolay gelsin..

Otoklavla ilgili problem çözüldü.
Umarım bir kez daha yaşamayız aynı problemi.
Foruma bir kez daha teşekkür ederim.

nasıl çözdüğünüzüde anlatabilirmisiniz acaba

nasıl çözdüğünüzüde anlatabilirmisiniz acaba

Sanırm yazdıklarım okunmuyor...
Önceki mesajımda çözüme ilişkin şöyle demiştim: Eşanjörün bakım ve onarımından sonra problem çözüldü. Problemin tespitini ortaya koyarken soğutma suyunun basıncından kaynaklandığını düşünmüştük. Bu da eşanjör ile ilgiliymiş demek ki.

hocaam otoklavlar la uzun süreden beridir ilgileniyorum, otoklava attığınız malzemeleri kaç derecede atıyorsunuz bide vakum sistemi kullanuyormusunuz. bu değişkenleri öğrenebilirsem daha detaylı yardımcı olabilirim.
ayrıca eğer yazılımında bir sorun var ise bunu yerinde incelemem daha yararlı olacaktır. yerinde inceleme yaptıktan sonra nihai sonuca ulaşmış oluruz ve nasıl düzeltebileceğimizi planlarız.
mevcut otoklavınızın ısı ve basınç değerlerini ayrı bir test cihazıyla test edebiliriz. bakalım içerde neler oluyor. bu işlemi yaptıktan sonra gerekli yorumları yapmamıza olanak sağlayacaktır.
ben size bu konuda yardımcı olabilirim.
bana özelden ulaşırsanız daha detaylı konuşuruz.

hocaam otoklavlar la uzun süreden beridir ilgileniyorum, otoklava attığınız malzemeleri kaç derecede atıyorsunuz bide vakum sistemi kullanuyormusunuz. bu değişkenleri öğrenebilirsem daha detaylı yardımcı olabilirim.
ayrıca eğer yazılımında bir sorun var ise bunu yerinde incelemem daha yararlı olacaktır. yerinde inceleme yaptıktan sonra nihai sonuca ulaşmış oluruz ve nasıl düzeltebileceğimizi planlarız.
mevcut otoklavınızın ısı ve basınç değerlerini ayrı bir test cihazıyla test edebiliriz. bakalım içerde neler oluyor. bu işlemi yaptıktan sonra gerekli yorumları yapmamıza olanak sağlayacaktır.
ben size bu konuda yardımcı olabilirim.
bana özelden ulaşırsanız daha detaylı konuşuruz.

Konuyu hortlatmış gibi olacağım ama otoklavla ilgili bir sorum olacaktı. Bu konu içerisinde paylaşmakta sorun çıkmaz diye düşündüm. Otoklav kullanımı ve teknik bilgiler ile ilgili döküman nereden bulabilirim. Google'un altını üstüne getirdim ama otoklav çalışma prensipleriyle ilgili kayda değer bilgi bulamadım. Yardımcı olabilecek olan var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,955
Son üye
bekobrky123

Yeni konular

Geri