pıc ile pc haberleşmasi

omeraksoy

Üye
Arkadaşlar yaptıgım bir projede otomatik kontrol panosu bulunmakta ve burada 27 faklı durum
mevcuttur.

Bu 27 faklı durumu bilgisayarda seriport ile iletişimini sağlayıp her faklı durum
için bilgisayar farklı işlemler gercekleştirmek de dir.

27 durumu 7 haneli olarak ayrı ayrı şifrelendirdim (ileride eger şifrelme artar diye 7 hane seçtim ve
burada bir pın i pc den pıc gelen veri veya pıc den pc ya giden veri diye ayırdım)
ve pıc ile bu şiflendirmeyi seriport üzerinden bilgisayara göndermeyi düşündüm,
(bilgisayar da ki program her 1 sn de seriport daki 7 pın degerini okuyacak ve ona göre işlem yapacak

Fakat burada söyle bir durum söz konusu gerek şifrelemedi ki ugras ve programda kı her defasında
7 pın nı ayrı ayrı denetlemek ve bunuda 27 ile çarparsak buradaki program karmaşasında
olası bir hatada çözüm arama zorlgu yasayacagım , bana bu konuda farklı bır bilgisi olan varsa yardım edebilir mi ?

Tekrar genel olarak özetliyim yaptıgım panoda 27 faklı durumu bilgisayara tanıtmam gerekli
benım düşündüğüm yol bu ama başka fikirlerede ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

bir diziye bu 27 durumu atayıp, daha sonra basit bir for döngüsüyle 27 durumu birkaç satırda taratabilirsin.

Pic basic kullanırsan çok kolay yapabilirsin.Ayrıca 7 bit yerine 8 bit kullanırsan belli bir standarta oturmuş olursun.Ayrıca 7 pini kontrol edip bunu 27 ile çarpma olayını anlamadım.Burada nasıl bir devre kuracağında önemli.Yani bu farklı durumlar nereden nasıl gelecek,pic e nasıl girecek gibi...

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri