Pano topraklaması nasıl olmalıdır ?

jampol

Üye
Üstadlarım merhabalar, aklımı karıştıran birkaç soru var. Ana panodan 20 metre ya da 100 metre uzaklıkta 630A ana şalteri bulunan 4 5 tane, tesisin farklı kısmında panolar, aynı şekilde 4 5 tane de 400A ana şalteri bulunan makine panoları var. Bu panoları kesitlerini belirleyerek besleyeceğim nötr ve faz iletkeni kesiti belirledim fakat toprak iletkeninin hem kesitini belirlemekte sorun yaşıyorum hemde bir ikilemde kalıyorum.

1- 2500 KVA trafodan gelen nötr ile beraber faz başına 8 adet nötr de 8 adet olmak üzere 32 adet kablo ile ana panoya giriş yapacağım. Fakat toprak barasına nereden topraklama çekmeliyim ? Trafonun işletme topraklamasını ayrıca yaptıracağım. Fakat panoya binanın temel topraklamasından mı minimum yarı kesitte 4 adet atıyorum kablo çektirmem gerekir ?

2- Yukarda bahsettiğim tali panoları besleyeceğim, bunlara ana panonun toprak barasından mı (fazın yarı kesitinde) toprak hattı çekmem lazım yoksa o panoya en yakın temel topraklamasından mı ? Topraklama hattı çekmeliyim tali panoya ?

Bu konu kafamı karıştırıyor, değerli cevaplarınızı bekliyorum. Yazım hataları için kusura bakmayın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bilgiler.

Ekli dosyalar

• EMO TOPRAKLMALAR.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 2
  • İşletme-Koruma arası mesafe.pdf
    456.5 KB · Görüntüleme: 2
  • KORUMA - İŞLETME TOPRAKLAMA.jpg
    KORUMA - İŞLETME TOPRAKLAMA.jpg
    297.4 KB · Görüntüleme: 3
  • TOPR. YENİLİKLER.pdf
    1.8 MB · Görüntüleme: 2
  • Topraklama İsa İlisu.pdf