Parça orjinal mi nasıl test edebilirim?

Bir kaç bilgi de, ben paylaşayım.

ÜRÜN ORİJİNAL Mİ, DEĞİL Mİ? sorusunun yanıtı:
Üretici firma tarafından üretilen, Distribütör yetkisi ve alt bayiliği haricinde satılan ürünler sahtedir.
Digikey, mouser gibi firmaların haricinde satılanlar da sahtedir.
Bu tür firmalara üretici firma tarafından orijinal ürün ve satış yetkisi verilmektedir.
Bu arada; Orijinal ürünle, sahte ürün arası en az 10 kat fiyat farkı da bulunur.

MULTİMETRE İLE ENTEGRE KONTROLÜ YAPILIR MI?
Kabaca evet.
Ölçüm doğruluğu, %100 sağlam mı ? HAYIR
Biraz açıklayayım.
Entegrelerin bağlantı bacakları genellikle diyot ve transistör ile dışarıya bağlanır. Aşağıdaki resimde pin bağlantıları görülmektedir.
Ekli dosyayı görüntüle 108944
Multimetre ile diyot konumunda kırmızı prob gnd üzerinde siyah probla tüm bacaklar gezilir, diyot değeri okumalisiniz.vcc bacağı düşük değer gösterir sizi yanıltmasın.
Diyot değeri göstermeyen pin entegrenin arızalı pin/pinleri dir Değişim gerekir.
Ölçüm böyle yapılır ve pinler arası diyot değer ölçümlerine göre entegrenin sağlamlığına karar verilir. Ben de bu ölçüm tekniğini kullanıyorum.
Entegreler komplike yapılardır. bizler sağlamlık testlerini uç/pinler üzerinden yapmaktayız
(zaten başka seçenekte yok. entegre kasasının içini ölçemeyeceğimize göre :) )
Ekli dosyayı görüntüle 108945
Yukarıdaki şemada blok olarak gösterilen modüllerden örnek flip/flop kısmı içten arızalı olsa pin bağlantıları ölçümde diyot değeri verir. Ancak entegrenin bu bölümü arızalı dır diyebiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 108946
741 in iç yapısı, Robotiksistem.com tarafından hazırlanmıştır.

LM741 in iç yapısı:
Multimetre ile ölçümler Kaba bir ölçümdür. En azından entegre hakkında kabaca da olsa bilgi verir.

Cihaz arızalarında entegre kısmını sağlam olduğuna karar verirsem, başka bölgelerde arıza aramaya devam ederim.
Ancak arızanın bu bölgeden olabileceği kanaati oluşursa, entegreyi muhakkak değiştiririm.
(önceki arıza çözümlemelerinde sağlam görünüp sağlam olmayan malzemeleri anlatmıştım.)
Almış olduğunuz entegreler distribütör üzerinden gelmediyse, sahte olduğunu bilmelisiniz.
Zaten fiyatından da belli olur.

BU ENTEGRELER KULLANILMAZ MI?
Kullanılır;
Şöyle ki, Üst seviye kaliteli bir cihaz ise muhakkak malzemenin orijinalliğinden emin olunması için, faturalı/garantili distribütörden alınması gerekir.
Çat/pat devrelerde orijinalliğine bakılmadan takılır, kullanılır.
Çin menşeili devrelerde kullanılan opamplar / 555 ler vs .vs... genelllikle böyledir.

ORİJİNAL ÜRÜNÜN SAHTE ÜRÜNDEN FARKI NEDİR?
Öncelikle; Fiyat farkı vardır. herkes ucuz ucuz alır sonra bu ürün orijinal mi diye araştırır?
Orijinal ürünü görmek isteyen digikey, mouser gibi firmaların sitelerinden fiyat / marka/ araştırmalarını yapabilirler.
Son söz:
Sahte ürünlerin orijinale göre dayanıklılığı ve verimi azdır. +- en alt/ en üst seviyeler de çalışmakta zorlanır.
Entegreler çalışırken, frekanstan dolayı iç gürültüleri vardır.
Amatörler, Hobi devreleri hazırlayanlar, bu entegreleri kullanabilirler. Sorun olmaz.
Satıcıya sorarsanız "bu ürün orijinal değil"
Satıcı "evet orijinal değil ama;
-BU...Birinci kalite üründür (yani sahtedir)
-BU...İkinci kalite üründür (yani sahtedir.)
-BU...Ücüncü kalite üründür.(patates baskı sahtedir:) ) der...

Herkese Kolay gelsin...
Abi emeğine sağlık 🙏 yöntemi uygulayacağım. Notlarımı aldım.

Forum istatistikleri

Konular
128,830
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri