Paralel bağlı akülerde güneş paneli ile şarj

Arkadaşlar iyi günler. Yaklaşık 3 aydır sabit olarak kullandığım sistemimde aklıma takılan bir noktayı danışmak istiyorum. Çatıda 165w panel + 20a şarj kontrol cihazı ve 3 adet 20ah jel akü paralel bağlı şekilde şarj oluyor. 1 ampermetre ile güneş panelinden gelen akımı her an ölçebiliyorum. 2 adette voltmetre ile akü voltajlarını takip ediyorum. Gelelim asıl konuya:
Şuanda sisteme 3A akım geliyor. Şarj kontrol cihazına bağlı olan ilk aküm 13.7v gösteriyor. Diğer aküler 13. 2v. Zaman geçtikçe hepsi artıyor. Ve şarjdan kesince tüm aküler eşit voltajda oluyor.
Şarj sırasında ilk akü diğerleri arasında neden bu kadar voltaj farkı oluyor, normal mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
çok normal bir durum.
sitede neler oldu neden kapandı bilgin varmı? buda benim sorum olsun. :)

Haberim yok hocam :)
Hocam şimdi senin bu akülerin bir kısmı fazla kullanılmış. içinde amper eksik ondan şarj esnasında bir taraf diğer taraftan fazla yada eksik gösteriyor.
Konu amper konusu sadece sıkıntı yoktur.

Hocam şimdi senin bu akülerin bir kısmı fazla kullanılmış. içinde amper eksik ondan şarj esnasında bir taraf diğer taraftan fazla yada eksik gösteriyor.
Konu amper konusu sadece sıkıntı yoktur.
Bir kısmı fazla kullanılmış kısmını anlamadım? Akşam olup güneş gittiğinde 3 akünün de voltajı eşit oluyor. Sabah güneş doğmadan önce kontrol ettiğimde de hepsinde aynı voltajı görüyorum. Sadece şarj esnasında bu dediğim fark meydana geliyor.

Bir kısmı fazla kullanılmış kısmını anlamadım? Akşam olup güneş gittiğinde 3 akünün de voltajı eşit oluyor. Sabah güneş doğmadan önce kontrol ettiğimde de hepsinde aynı voltajı görüyorum. Sadece şarj esnasında bu dediğim fark meydana geliyor.
voltaj aynı görünür zaten. akülerin bir tarafında amper eksik. istersen ölçüp bakabilirsin.
amperleri ölç sadece voltaj eksik gösteren akülerin amperinin düşük olduğunu göreceksin.

@creative14441235, aküler aynı güçte değil. Birisi daha kısa sürede dolduğundan voltajı yüksek oluyor (dolunca az akım çeker ve voltajı yüksek görünür). Halbuki daha boş olan akü daha fazla güç çektiğinden voltajı nispeten daha düşük görünüyor.

@creative14441235, aküler aynı güçte değil. Birisi daha kısa sürede dolduğundan voltajı yüksek oluyor (dolunca az akım çeker ve voltajı yüksek görünür). Halbuki daha boş olan akü daha fazla güç çektiğinden voltajı nispeten daha düşük görünüyor.
Şöyle bir detay vereyim. 3 akü ve 3de 20șer amper. Ortada bir akü sağda ve solda birer akü şeklinde bağlı. Ortadaki akü doğrudan şarj kontrol cihazına bağlı. Sağdaki akü akşam olduğunda 4amper çeken ışık sistemine bağlı. Ortadaki ana akü uyduya bağlı ve 7/24 güç çekiliyor. Soldaki aküden de bazen inverter ile telefon şarjı bilgisayar vs için kullanıyorum. Aküler şarj olmazken hangisini kullanırsam kullanayım hepsi eşit olacak şekilde voltaj düşürüyor. Ama şarj ederken ilk hangisi bağlıysa o yüksek (yaklaşık 1.0 volt) oluyor. Mesela yan aküler 13.4v ama merkez akü 14.4v olduğu için kontrol cihazı şarj kesiyor. Sonra kes ver kes ver şeklinde devam ediyor. Benim öğrenmek istediğim neden hepsi aynı voltajda dolmuyor o sırada? Hepsinde amperler aynı diye düşünüyorum çünkü şarjdan çekince hepsi EȘIT voltajda.

voltaj aynı görünür zaten. akülerin bir tarafında amper eksik. istersen ölçüp bakabilirsin.
amperleri ölç sadece voltaj eksik gösteren akülerin amperinin düşük olduğunu göreceksin.
Depolu olan amper nasıl ölçülür bilmiyorum ki? Elimdeki ampermetre ile sadece kullanılan ya da panelden geleni ölçebiliyorum.

dolumu şu şekilde düşün üç tane kova olarak düşün. sen orta kovayı su ile dolduruyorsun. orta kova dolduktan sonra yanlardaki kovalara akmaya başlıyor.
İşin mantığı bu şekilde.

Aküdeki akım/amper/depolayabildiği güç, deşarj üst sınırına (10.5 volt) kadar belli bir akım (Ah) ile boşaltılarak amper/güç ölçerle ölçülebilir. Boşaltma akımı akü üzerinde yazan 20Hr ya da 10Hr ile belirtilen değerden fazla olmamalıdır. 20Hr 20 saatte 20Ah lik akü için deşarj akımı en fazla 1Ah olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,933
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri