PCB delerken matkap ucu sorunu

Matkap uçları kalitesiz oluyor. Ağaç işleri için kullanılan matkapları satıyorlar hep.
okur yazarlar iyi dikkat etsinler HSS yazanların hepsi ahşap kalitesi içindir ve en ucuzlarıdır.

HSS, “High Speed Steel”, yani “Yüksek Hız Çeliği” anlamına gelir. Ancak sertlikte ve hızda karbür kesicilerin yanına bile yaklaşamaz. Çapaksız rahat bir delme istiyorsanız, hassas merkezleme yapabilen bir mandren,
titreşimi çok çok düşük bir motor ve aynı şekilde titremeyecek bir stand lazım. Bu koşullar yerine getirilirse ve tungsten karbür uç kullanılırsa 10000 - 20000 d/d larda kırmadan körlenmeden delme işlemi yapılabilir.

Matkap uçları kalitesiz oluyor.
Matkap uçlarını özellikle işi, matkap üzerine sanayii parçaları satan, hırdavatçılar dan temin edin .
Kaliteli çelik uçları satın alin, uzun sürelerle kullanırsınız

Ucu sarı titanyum kaplama gibi gösterilen, ucuz Çin mallarına itibar etmeyiniz.

Son düzenleme:
Haftasonunda bahsedilen ucun 9 liraya olanını da 90 liraya olanını da gördüm . Bilin bakalım hangisini aldım .

neyse mesele az çok anlaşıldı peki birşey sormak istiyorum bu kaliteli karbür uc ları nerden nasıl temin ederiz ???

bu kaliteli karbür uc ları nerden nasıl temin ederiz ???
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pcb-delerken-matkap-ucu-sorunu.154998/post-1026310
neyse mesele az çok anlaşıldı peki birşey sormak istiyorum bu kaliteli karbür uc ları nerden nasıl temin ederiz ???
Pek anlaşılmamış gibi geldi bana,
Belki yanılıyorum dur.
Konuyu tekrar bir kez okuyun, isterseniz.
Faydalı bilgiler paylaşıldı.

Bir de karbür uçları tezgah olmadan kullanamazsınız (çabuk kırılır)
Mini matkap veya mini drill veya dremell tezgahı varsa karbür uç ( karbür uca göre mandren de olmalı)alıp kullanın.

Matkap Tezgâhı yoksa;
Hırdavatçılar dan (seyyar değil- mağazadan)kaliteli çelikten mamul 0,80 veya 1 mm. Uç alıp kullanın.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pcb-delerken-matkap-ucu-sorunu.154998/post-1026310

Pek anlaşılmamış gibi geldi bana,
Belki yanılıyorum dur.
Konuyu tekrar bir kez okuyun, isterseniz.
Faydalı bilgiler paylaşıldı.

Bir de karbür uçları tezgah olmadan kullanamazsınız (çabuk kırılır)
Mini matkap veya mini drill veya dremell tezgahı varsa karbür uç ( karbür uca göre mandren de olmalı)alıp kullanın.

Matkap Tezgâhı yoksa;
Hırdavatçılar dan (seyyar değil- mağazadan)kaliteli çelikten mamul 0,80 veya 1 mm. Uç alıp kullanın.

Kolay gelsin.
hımm valla o kısmı fark edemedim evet haklısınız...
malesef bende ne dremel ne de delme tazgahı yoktur..
nasıl yapacaz peki ucuz uçlarla delmeye devam mı ???

Forum istatistikleri

Konular
129,431
Kullanıcılar
451,983
Son üye
Ademuyar

Yeni konular

Geri