PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Elimde bulunan birkaç tane ampli İlerleyen günlerde konularını açacağım için paylaşıyorum.

Konularını sırayla açıp kendim tecrübe edinebilmek için tamir etmeye çalışacağım.
Yukarıdan aşağı doğru:

1.Grundig v4200 mk2. Çalışıyor. Sadece ilk açılışta tüm fonksiyonlardan hışırtı geliyor birkaç saat sonra geçiyor. Temizlesem düzelecek muhtemelen.

2. Sony str de305. İçinde sadece trafosu var.

3. Technics SU V3. Sağ kanal zayıf. Bu şekilde çalışıyor.

4. Nordmende PA 1400. Arızalı. Elektrik var çıkışta ses yok. Modifiye edilen amplinin modifiye edilmeden önceki hali

5.Sony TA 333: Arızalı. Çıkışa yüksek vınnlama sesi var. Besleme devresi sorunlu olabilir.

Ekli dosyalar

• 78e9b887-737e-4de7-8594-aff7410ca0de.jpg
    569.8 KB · Görüntüleme: 8
ÖFF Technics'e baak ŞAPIIRRTTT..
Özgür ile çok aramış ama bulamamıştık.
DIN veya EBU PPM için ekranı olan ampli aradığımız için sadece SU-V3-4-5 serileri bize uygundu.
Sen nereden buldun bu ampliyi bee
Ama şunu söyleyim bu ampliyi modifiye etmek baş belasıdır. Çünkü switch takımı şerit ile uzatılmış ve arkada ince bir SW şeklindedir. Bu yüzden röleler için çok özel PCB yapılması gerekiyor.

Sürekli ikinci el ilanları dolaşıyorum, hatta bunun beyazını da görmüştüm geçenlerde ama satıldı.
Öncelikli hedefim tamir olması ama gudurtucu seviyede uğraşı isterse işler değişebilir.
Aslında ampli yapımına ilk başladığımda kutunun küçük olmasından dolayı almıştım bunu. Bazı kozmetik kusurları var ve arızalıydı. Sadece bir kanalının zayıf olduğunu görünce bunu dağıtmaktan vaz geçmiştim

Bana en alttaki sony daha güzel geliyor, biraz daha sade olduğu için galiba

SONY modifiye edilebilir. Ancak monitör fonksiyonu olmadığı için çoğu kişiye hitap etmez.
Ben bir ara SHARP marka ufak bir ampliye benim STK lı amplimden yapmıştım.
Ne tuş takımları vardı ne de loudness kontrol tuşları.
Tüm loudness fonksiyonlarını aktif edip içerden direk çalıştırmış öyle dinliyordum. Sadece bass tiz kontrolü bile yetiyordu.
Bir ara bir dükkanda bu ampli ile pikap dinlerken herifin birisi gudurmuştu

Arkadaş birden fazla opamp-ı test edip karşılaştırmış.

Arkadaş birden fazla opamp-ı test edip karşılaştırmış.
Test böyle yapılmaz.
Zaten dar bir frekans bandında kaç db fark olmadığı bile belli olmayan bir çizelgedeki değerler çok da önemli değildir.
Frekans süpürme testi çoğunlukla op-ampların GPBW değerine göre hesaplanarak, kazanç faktörüne göre max frekans a kadar yapılır.
Örneğin 4562 nin GPBW 5Mhz ise ve 10db kazanç ile kullanıyorsak 5MHz/10=500 kHz band genişliğine sahip olması gerekir.
Bizim konumuzun içerisindeki opamplar sahte veya orijinal ürünlerin karşılaştırılması şeklinde yapılmalıdır. Çünkü yeni üretim çoğu opamplar bu gibi aksaklıklar yapabilmektedirler.

Ara verdiğim bu sürede bikaç test yaptım bazı guduruk problemler fark ettim hocam. Buna göre mevzuu opamp ile ilgili değil gibi. Belki de çözemeyip öylece bırakabilirim bile. Gerçekten dertli bir konu.

Aslında bu videoyu tepkiyi merak etiğim için ekledim
Videodaki vatandaş kullandığı kulaklıkla o her bir frekanstaki farklılığı ayırt edebileceğini pek sanmıyorum. Kulağının duyma kapasitesini, opampı yerleştirdiği devredeki elemanların ses karakteristiğine etkisini saymıyorum.
Hocam tasarım olarak çok hoşuma gitti. Sesini dinlemeden bilemem ama hem kibar hemde estetik olarak güzel bir set gibi görünüyor. Rack sistem deniyordu galiba bunlara. Ampli soğutucularını kutuya sırıtmayacak şekilde dışa yedirmişler ve ayrı bi hava katmış.

İçini merak edip google a sordum bir de ne göreyim.
Trafoyu tam ortaya yerleştirivermişler Bu kesin gürültü yapıyordur dedim ama verilen değerler bu şekilde. 68dB (MM), 91dB (line)

Kutu içi. (Youtube)

Detaylı fotolar: https://riffuchs.livejournal.com/144371.html

Son düzenleme:
Ara verdiğim bu sürede bikaç test yaptım bazı guduruk problemler fark ettim hocam. Buna göre mevzuu opamp ile ilgili değil gibi. Belki de çözemeyip öylece bırakabilirim bile. Gerçekten dertli bir konu.
Eğer ampli gürültü haricinde normal çalışıyorsa kullanabilir ve kıyaslama yapabilirsin.
İlk kıyaslama sendeki V7000 ile yapılabilir. V7000 e göre bizim amplide daha derin baslar ve daha temiz tizler duyabilmelisin.
Bass veya tizlerin fazla ya da az olması kriter değildir. Önemli olan bu frekans bölgesindeki herhangi bir enstrumanı doğal sesine yakın duyabilmendir.
Temel olarak bizim amplimizin bass ve tiz kazancı oldukça fazladır. Ancak fazla olsa da kontrolleri ile dinleyicinin kendi zevkine göre ayarlanabilir.
Bu ampli de bizim STK 465 in değerlerine yakın bir amplidir.
Çıkış güçleri yaklaşık eşittir. S/N birbirlerine yakındır. Tek fark bizim amplimizin kontrol frekansları daha uç noktalarda olup bu grundigte haricen mid ton kontrolü bulunmaktadır.
Bu grundigte kullanılan trafo günümüzde bir servet değerindedir.
Yaklaşık 150W civarı olup, U1 kutusuna (5cm yükseklik) sığdırılmış.
Tabii ki S/N için olsun diğer faktörler için olsun bazı kondansatörler ve elemanlar da bizim amplimizdeki gibi kıymetli malzemelerdir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…