PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Başka alternatif kalmadı ki hocam :D
Daha önce Audition'dan ekran görüntüsü alıp eklemiştim kontrol etmiştik. CD kalitesindeydi tabi harika kalitede değil.
Kafamda plak işlerine girmek vardı ama tamamen mantıksızsa boşa israf olacak. Dinlediğim tarzdaki müziklerin analog olarak işlenip satışa çıkmış plağı muhtemelen yoktur.
Günümüzdeki ses sistemleri konfigürasyonu.
1) CD/DVD okuyucu.
Kayıtlı eserler digital ortamdan doğrudan kaynak meteryaline aktarıldığı için ve kaynak meteryalinin dinamik alanı 90db lerin üzerinde olduğu için hala geçerli bir kaynaktır. Temin edilen veya edilecek CD veya DVD gibi materyallerdeki kayıtların geleceğe yönelik arşiv değeri bulunmaktadır.
2) TUNER.
DÜşük band genişliğinde (15kHz) ve düşük dinamik alanda, ayıca ilgili yayıncının yayını doğrultusunca fazlaca kompress edilmiş eserleri dinlemek için bir seçimdir. Ayrıca bir radyo tuneri günümüzde sadece analog radyo alıcısı gibi düşünülmemeli, bir uydu alıcısı ile binlerce radyo kanalını dinlemek hem de bahsi geçen internet tabanlı yayıncılardan daha kaliteli eserlerin dinlenilmesi de mümkün olabilmektedir. Yerel bir karasal radyo yayını MPEG1-L2 256kb/sn ile 15kHz band genişliği sunabilirken, uydu aracılığı ile uygun formatlarda (örneğin DOLBY DIGITAL) 192kb/sn veri akışı ile 19-20kHz band genişliği sunabilmektedir. Ancak Türkiyede hala böyle bir yayın yapabilen kuruluş bulunmamaktadır.
3) PLAK kayıtları.
Ancak eski kayıtların dinlenilmesi için nostaljik bir seçimdir.
Eski kayıtlar band makinalarına master edildiği için, band genişliği 88.2kHz örneklemede 44kHz lere varan band genişliğine tekabül eden frekans responsuna eşdeğerdir. Tabii ki bu frekans bandına erişebilmek için bizim amplimize ayrıca guduruk seviyede hoparlör temin etmemiz şarttır.
RIAA pre ampli okuyucu kafa ve iğne gibi temel öğeleri de katacak olursak, iyi bir plak dinlemenin maliyeti ev fiyatlarını aşacaktır.
4) KASET band okuyucuları.
Yine nostaljik olarak hem düşük dinamik alan ile hem de düşük frekans bandı ile tercih edilebilir.
Komponent toleranslarını "0" alırsanız evet, ancak pratikte mümkün olmadığı için iki kanal arasında faz farkı olacaktır. Hem "equaliser" lerde hem ton kontrol devrelerinde vs...
Hocam elinizde bir elektronik devre simulatör programınız varsa bizim ton kontrol devremizi simule etmenizi öneririm.
Ton kontrol devremizde kullanılan herhangi bir kondansatörün toleransını herhangi bir kanalda %50 oranında değiştirerek çıkıştaki faz kaymalarını ilgili frekansta tespit etmeye çalışınız.
Örneğin devremizdeki 82nF kondansatörlerden birisini bir kanalda 41nF yaparak her frekanstaki faz ilişkilerini inceleyiniz.
Sonuçta göreceksiniz ki bir kanaldaki kondansatörümüz 82nF iken diğer kanaldaki kondansatör değeri 41nF ise her iki kanalda hiçbir faz farkı göremeyecek, ancak genlik olarak farklılıklar göreceksiniz.
Sonuçta 82nF bağlı olan kanaldaki roll-off frekansımız 10Hz bölgesi ise bu kanaldaki bu frekanstaki max kazancımız 10Gv=20db olacak, 41nF bağlı olan kanalımızda ise örneğin takribi 50-60Hz gibi frekans bölgesinde 10Gv=20db olabilecektir.
Bu da demektir ki kondansatörü düşük değerli olan kanalımızdaki frekans responsumuz 50Hz lerden sonra düşmeye başlayacak, daha alt frekansların genlikleri daha düşük kalacaktır.
Bu olayın basit açıklaması ise iki kanal arasında faz farkı olmayıp, bass seslerin bir kanalda daha az yükseltileceği demektir.

Bu gün @sasen1 in yu tub sayfasına girdim.
O kadar teknik ve bilimsel videoların aksine 1uF kondansatörün basit boşalma testi 1400 tıkırtı almış :D
YUT.png
Bu durum ne yazık ki yu tub gerçeğini ortaya koymaktadır.
Yani yu tub videoları bilimsel gerçeklerin anlatılması yönünde değil, karambole tıklanma ile reyting alıyor sanırım.
Elbette gerçekte tıklayan kişiler teknik ile ilgili bilgi sahibi olan kişiler mi yoksa, sıradan vatandaşlar mı bilemiyoruz.
Sıradan bir vatandaş PPM nedir bilmeyebilir. Ya da teknikteki adı bilimsel olarak yazılmış bir cihaz ise ilgilenmeyebilir.
Ancak gerçek dışı paylaşımlar ve hatta beleş enerji gibi videolar da fazlaca tıklanıyorsa durum vahim demektir.

Aman güncellemesinler.
Zaten XP döneminden beri güncellenen PC ler kafayı yiyordu.
Güncelleme için güvenlik desteği vs deseler de 14 Ekim 2025'e daha var olsa da ben güncellemeye mecburum hocam bir yandan ne yazık ki. :( Güncellemediğimde yazılımlar/programlar ve oyunlarda uyumsuzluk oluşmaya başlıyor.

Hatta son zamanlarda ekran kartı sürücüm güncel değil diye After Effects ve bazı oyunlara girişte sistem uyarı bile vermeye başladı.
"Bak sürücün güncel değil, bu sürücü ile performans sorunları yaşayabilirsin haa" şeklinde :D

W11 o zamana kadar gelişir ve kullanılır seviyeye gelir belki bilmiyorum.

Son düzenleme:
Güncelleme için güvenlik desteği vs deseler de 14 Ekim 2025'e daha var olsa da ben güncellemeye mecburum hocam bir yandan ne yazık ki. :( Güncellemediğimde yazılımlar/programlar ve oyunlarda uyumsuzluk oluşmaya başlıyor.

Hatta son zamanlarda ekran kartı sürücüm güncel değil diye After Effects ve bazı oyunlara girişte sistem uyarı bile vermeye başladı.
"Bak sürücün güncel değil, bu sürücü ile performans sorunları yaşayabilirsin haa" şeklinde
:D

W11 o zamana kadar gelişir ve kullanılır seviyeye gelir belki bilmiyorum.
Bir donanım üretilip piyasaya sürüldüğü tarihte tam performans ile çalışmıyorsa, o donanım çöptür.
Çünkü o donanım piyasaya sürüldüğü tarihteki işletim sistemleri ve ilgili sürücüler ile tam ve doğru olarak çalışmalıdır.
Ama fi tarihinde çıkmış bir donanımı daha yeni bir işletim sistemi ile çalıştırmak istersen sorumluluk sana aittir.
Eski bir donanımı yeni işletim sistemi ile çalıştırmanın koşulları ise...
1) Donanım üreticisi yeni işletim sistemine uyumlu WHQL sürücü paketi hazırlamış ve resmi sitesinde yayınlamışsa.
2) Yeni sürücülerin donanım ivmelendirmesi başka donanımları etkilemiyorsa.
Örneğin anakart tüm sürücüleri resmi sitesinden indirildi ve kuruldu. Kurulum sonrası donanımın güvenli çalışma frekansları aşağılara çekildi, bu sebeple de gerek disk bağdaştıcısı, gerekse PCI veriyolu hızları düşmüşse, ekran kartının GRAM ve saat hızlarını da düşürmüşse, senin PC bu ekran kartının sürücüleri uyumlu değil diyerek seni uyarabilecektir. Sürücü güncellemeleri daima eskiden yeniye doğru yapılacağı için de ekran kartına yapacağın her türlü güncelleme veya yeni versiyon sürücü daima donanımını anakart verileri yani PCI veri akışına göre çalışacağı için asla tam performans alamayacaksın.
PC ye yüklemiş olduğun herhangi bir program veya oyun senin güncellemelerine karışamaz. Esasen windows bile senin donanımlarının sürücülerine karışmamalıdır. Donanım sürücüleri sadece ilgili üreticinin ar-ge çalışmaları ile belirlenebilir.
Oyun veya programlar sadece senin herhangi bir donanımının yeterli hız ve kararlılıkta çalışıp çalışmadığına bakabilir. Bu gibi durumda sadece o donanımın uygun olup olmadığını ifade edebilir.
Örneğin ekran kartın GTX2080 ise ve mevcut yapılandırmada sadece 1GT/sn işlem hızı ile çalışabiliyorsa, bu ekran kartın çok yavaş çalışıyor demektir. Dolayısı ile bu kadar yavaş çalışan bir donanım after effect gibi bir program için yeterli hıza sahip değil demektir.
Normal hızda çalışamayan böyle bir donanım için adobe firması sana ''EKRAN GARTININ SÜRÜCÜLERİ GÜNCEL DEĞİL'' uyarısı veriyorsa, o firma dedikoducu bir firmadır.

Uyarı şeklinde çıkıyor eğer kontrol et dersen de sürücüyü güncelliyor direkt. Kolaylık sağlamışlar sağ olsunlar :D
Sürücüleri hep kendim Geforce Now sitesinden kuruyorum ama programlar da bazen saçmalıyor bence.

Bu sefer Game Ready değil de Studio kurayım bakalım ne olacak.
Edit: İkisinin de aynı anda kurulabildiğini yeni öğrendim. Bunu bir araştıracağım.

W10 ve W11 ile uyumlu aynı sürücü yayınlanmış durumda. Hazır format da atacağım için bu sürücüyü kurmayı düşünüyorum.

https://www.nvidia.com.tr/Download/driverResults.aspx/204771/en-us
Bu sürücü ile senin düşündüğün sürücü arasındaki farkı anlayabiliyorsan sorun yok demektir.
Bir PC ye format atmanın en önemli kuralı anakart sürücüleridir.
İşletim sistemi kurulumundan hemen sonra ilk iş anakart sürücülerini doğru ve eksiksiz kurulmalıdır.
Anakart sürücüleri yanlış kurulursa, hatta bazı programlar veya oyunların kurulumundan sonra kurulursa doğru çalışmayacaktır.
Bu olayı team ile bizim Hakan'ın AMD PC sine yapmıştım da ''PC YAĞ GİBİ OLDU'' bee demişti :D

https://www.nvidia.com.tr/Download/driverResults.aspx/204771/en-us
Bu sürücü ile senin düşündüğün sürücü arasındaki farkı anlayabiliyorsan sorun yok demektir.
Bir PC ye format atmanın en önemli kuralı anakart sürücüleridir.
İşletim sistemi kurulumundan hemen sonra ilk iş anakart sürücülerini doğru ve eksiksiz kurulmalıdır.
Anakart sürücüleri yanlış kurulursa, hatta bazı programlar veya oyunların kurulumundan sonra kurulursa doğru çalışmayacaktır.
Bu olayı team ile bizim Hakan'ın AMD PC sine yapmıştım da ''PC YAĞ GİBİ OLDU'' bee demişti :D
İnternette arattığımda aralarında oyun performansını ciddi seviyede etkileyecek bir şey göremedim.
Adobe ve diğer yazılımlar için en iyi sürücü Studio demişler. Benim bilgisayarda nasıl olur onu deneyeceğim artık.
Anakart için chipset sürücülerini siteden kaldırmışlar galiba. W7 ve sonrası sitede yok. Halbuki bu anakartı aldığım zamanlarda W10 kullanılıyordu. O kadar hızlı mı eskidi yav :D
https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK/support#driver
Bu sorun için MSI Center'i kullanıp güncel chipseti kurabiliyorum.
Ses ve internet sürücülerini yine anakartın sitesinden indirebilirim. Onları kaldırmamışlar :D Güncelleme gerekirse yine MSI Centerdan güncelleyebilirim belki sonrasında.

1683123685049.png

Bu sorun için MSI Center'i kullanıp güncel chipseti kurabiliyorum.
Ses ve internet sürücülerini yine anakartın sitesinden indirebilirim. Onları kaldırmamışlar :D Güncelleme gerekirse yine MSI Centerdan güncelleyebilirim belki sonrasında.
KÖTEK :oops: 🔨
Önce ekran kartını PC den çıkart. On board ekran kartını monitöre bağla. Sonra işletim sistemini kur.
Sonra anakart CD'si ile anakart sürücülerini şu sırayla kur.
Chipset. XCHI, UHCI, falan filan.
Varsa anakartındaki özel bağdaştırıcılar. Örneğin benim anakartta INFINEON bilmem ne bağdaştıcısı bulunuyor. Cahal formatçılar nasıl olsa windows sürücüleri tanıyor diyerek bu gibi aygıtların sürücülerini kurmuyorlar. Tabii ki PC de de DON olayları görülüyor.
Şu konu bile böyle bir hatadan kaynaklı olabilir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum...rü-elektronik-cihazlar-üzerine-etkisi.128476/
Ses sürücüleri ve programları.
On board ekran kartı sürücüleri ve bağdaştırıcıları.
Anakartındaki tüm sürücülerin kurulduğundan emin olduktan sonra windows güncellemeleri için sadece önemli güvenlik güncellemelerini işaretle.
Uygun bir antivirüs programı kur. CRACK olmasın gerekirse ücretsiz bir anti böcük yazılımı kurabilirsin.
https://www.avast.com/tr-tr/index#pc
Sonra casus yazılım programı indir ve kur.
https://www.safer-networking.org/free-download/
Bu iki program da ücretsiz veya ücretli temin edilebiliyor. Ücretli olanlar haliyle daha fazla koruma sağlıyor.
Güvenlik yazılımlarını güncelle, sistem taraması yap ve bağışıkla.
Windows güvenlik güncellemeleri bittikten sonra, ekran kartını tak. Ekran kartının orijinal CD si içeriğindeki sürücü versiyonunu incele. Yeni sürümlere yakın ise önce ekran kartının sürücüsünü CD den kur.
PC bu hali ile birkaç gün test et.
Sonra kuracağın programları önem sırasına göre kur.

Forum istatistikleri

Konular
129,241
Kullanıcılar
451,627
Son üye
nessto
Geri