PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Entegreye dikkatli bakarsan yeni değiştirilmiş olduğunu anlarsın. Üzerinde tek bir toz bile yok. Demek ki vatandaş şu sıralarda değiştirdi. Aldığı STK da kötü ise ecik dinleyince cortlamıştır
Ben söylemedim galiba konu heyecanı ile bana STK nın yandığını söyledi ve İzmirden yenisini getirtmiş değiştirmiş uzun bir süre dinlemiş..Sonra cihazı bağlamış ve çalışmaz olmuş.Tamirciye götürmüş.entegre yanmış demiş.Değiştirmek gerek demiş.
Daha önce de entegre değişimi için 400 TL kadar masraf yapmış.Yani belki başka bir sıkıntısı var cihazın.Isınma sorunu diyemiyorum koca soğutucu var.Acaba preampli de mi sorun?Ölçe ölçe gitmek lazım belki de.

Kanaatimce sahte STK sorunu bu.
2000TL ye satılan bir ampli için 300-400TL masraf edilir. Daha önce de ettiğine göre yeni bir STK alıp değiştirmesi yarım saat sürer.
Ama yakın zamanda değiştirmişse ve ecik dinleyince yanmışsa, hatta belki de ikide bir entegre değiştirdiği halde yine yanıyorsa, harcı borcunu karşılamıyor demektir.
Bu yüzden ampliyi o hali ile satabilir de zararını çıkartabilirse ne ala demiştir.
https://karakoyelektronik.com/entegre-opamp/stk2155-19643
Entegre günümüzde bile 300TL gibi satılıyor.
Bence gandırıkçılık var ortalıkta
Ama tamirciye verirse en az 500-600 liraya yaptırabilir. Belki de tamirci 750-1000TL bile isteyebilir.
Bu yüzden gudurmuş olabilir

Yamyam Hocam STK 3042 Voltage amplifier dediği preampli midir?

Ekli dosyalar

• STK3042.jpg
    154.2 KB · Görüntüleme: 9
Yamyam Hocam STK 3042 Voltage amplifier dediği preampli midir?
He. Pire ampli hazır modülü.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/687146/ETC/STK-3042/1
O yıllarda iyi kalite ampli tasarımı için özel gerilim yükseltici modüller de kullanılıyordu.
Üretici firma bir sürü transistör direnç gondansatörle uğraşmaktansa böyle bir modül ve bir de DPP (Darlington Power Package) alarak, hem yerden hem de işçilikten tasarruf ediyordu.
Üstelik U55 gibi amplilerin o yıllarda 1000$ gibi satıldığını düşünürsek ve U2 gibi amplilere nazaran daha güçlü ve daha kaliteli olduğunu da hesaba katarsak, son derece iyi olduğunu bile söyleyebiliriz.
AKAI AM-U2 o yıllarda 200-300$ civarı satılan bir ampli idi. Entegresi ise STK463 idi. Yani 2X25W
Ancak tasarımı üst seviye değildi. Yani normal vatandaşlara hitap eden bir ampli idi. Dolayısı ile fakir de olsalar meraklı olanlar taksit maksit alabiliyorlardı. Ama U55 i her vatandaş alamıyordu.

HAA NOT:
Bu gün hiç ellenmemiş bir AKAI U55 bulsan bile sendeki LM1875 li ampli ile yarışamayabilir. Aynen technics amplide olduğu gibi güç fazla, ama kalite tatminkar olmaz.
Ama technics ile yarıştırırsan technicsi geçer.

Biz de ampli miadını doldurunca alabilmişiz
Zaten günümüzde çoğuları eski amplilerden kullanıyo.
Çok kanallı surround ampliler kaliteli değiller. Kaliteli olanlar ise el yakıyo.
Üstelik kaliteli olanlardan alabilenler bile bu gibi amplileri layıkı ile kullanamıyor. Çünkü kaynak yok.

@sasen1
LM337 HVT diye bir şey yokmuş.
Yerine LM337 kullanmak için 30V 1W zener lerle ön regüle düşünülebilir.
Bu durumda Ampli için LM317 ve LM337 rahatlıkla kullanılabilecektir.

Benim ikinci elden aldığım arızalı amplinin trafosu da işime yaramadı, kutuyla trafoyu aynı anda hallettim ne güzel diye sevinmiştim. Erken sevinmişim
Mecburen tormak trafoyu arayıp uygun voltajda trafo sardırdım, elime ulaştı da henüz konuya ekleyemedim.

Nordmende amplideki trafo 30V simetrik ve 450W civarındaydı. @Mr_YAMYAM hocam dediğiniz gibi içi tamamen vernik gibi bir malzemeyle doldurulmuş. Bu trafoyu eğer satılmazsa ileride değerlendirebilirim diye kenara ayırdım.

Bulunsun.
O trafo toroid ve iyi kalite. Birisinin işine yarayabilir.
Tormakta sardırdığın trafo kaç watt ve hangi tip.

Bu arada Sasen Akai U55 kutusu almış. Hep beraber guduruyoz.
O trafo da 30V civarı olunca elimiz ayağımıza dolaştı.
STK086G ile o trafo kullanılabiliyor. Ancak masraflar da gudurtuyor.

Komple ampli yapımına giriştik
Trafonun fotoğraflarını ekliyorum hocam. Formaliteden kutunun içine yerleştirip fotoğraf çekmiştim ayak ve vidalama kısmını sonra halledeceğim.

Pahalı olmasının yanı sıra STK086G benim kutuya biraz zor sığar gibiydi.

Ekli dosyalar

• DE925A3D-8FB4-4A6E-A445-ECDF7270C864.jpeg
    396.8 KB · Görüntüleme: 12
  • EFA0F223-7E20-4A7B-8E06-BCF423795BEE.jpeg
    341.8 KB · Görüntüleme: 11
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…