PC'ler ve teknolojik sohbetler.

AKAİ AM-U55 sanıyum gaz soğutmalı. Güzel bir cihaz ve vumeter iyi görünüyor. EBU PPM için uygun yeri var.

Ekli dosyalar

• 815212IMG0734.jpg
    815212IMG0734.jpg
    191.4 KB · Görüntüleme: 7
Bu cihazdan çok aramıştım. Modifiye ve yeni sistem EBU PPM için.
Bir türlü bulamamıştım.
Acaba @sasen1 den o cihazı aşırsak mı Özgür ne dersin :p
Yoooo virmem :D Bugün Facebook da biri paylaşmış, hem de bana yakın bir semtte.Arızalıymış.STK sı yanmış.Biraz pahalı oldu sanki emin değilim ama 1000TL ye anlaştık,aldım.Dedim gün olur Yamyam hocamla bir proje yaparız.Dursun şöyle bir kenarda.Ne dersin işe yarar mı hocam.

Bir de şöyle düşününce 3 tane potans alıyorsun aliexpresten 300-500 o tutuyor.Trafolar almış başını gitmiş.Böyle kutu bulmak da sıkıntı.Kutunun sadece üzerinin boyası eskimiş , onu da boyarız diye düşündüm.
AKAİ AM-U55 sanıyum gaz soğutmalı. Güzel bir cihaz ve vumeter iyi görünüyor. EBU PPM için uygun yeri var.
Evet AKAI AM -U55 ve gaz soğutmalı.Artık Yamyam hocam ne uygun görürse ben bilmem.EBU mu DIN mi? O karar versin.😜

Son düzenleme:
Yoooo virmem :D Bugün Facebook da biri paylaşmış, hem de bana yakın bir semtte.Arızalıymış.STK sı yanmış.Biraz pahalı oldu sanki emin değilim ama 1000TL ye anlaştık,aldım.Dedim gün olur Yamyam hocamla bir proje yaparız.Dursun şöyle bir kenarda.Ne dersin işe yarar mı hocam.

Bir de şöyle düşününce 3 tane potans alıyorsun aliexpresten 300-500 o tutuyor.Trafolar almış başını gitmiş.Böyle kutu bulmak da sıkıntı.Kutunun sadece üzerinin boyası eskimiş , onu da boyarız diye düşündüm.
Arızalı cihaz için bahalı.
Trafo voltajları tutmazsa işimize yaramayabilir. Ama tutarsa parasını çıkartır.
Bir husus daha var. O cihazda kullanılan potlar özel pot. Ton kontrol için olanları defaetli. Yani ortasında temas yok. Bu da bizim ton kontrol için sıkıntı.
Volüme potu son derece kaliteli ve pahalı. Ancak arızalı ise yerine pot bulamazsın.

Arızalı cihaz için bahalı.
Evet pahalı ama artık arızalı da olsa kimse bu cihazları ölü parasına vermiyor.Uyanmış millet :D
Ben şemasına baktım Trafo için 2X32 V ve 12,7V çıkış vermiş.AM-U55T demiş model olarak da bunda da aynı mıdır ölçmem lazım.
Cihaz sahibinin dediği onda makaralı teyplerden varmış onu takarken gitti diyor.Böyle bir şey mümkün müdür bilmiyorum?

Ekli dosyalar

• AKAI_Trafo.jpg
    AKAI_Trafo.jpg
    114.5 KB · Görüntüleme: 3
Evet pahalı ama artık arızalı da olsa kimse bu cihazları ölü parasına vermiyor.Uyanmış millet :D
Ben şemasına baktım Trafo için 2X32 V ve 12,7V çıkış vermiş.AM-U55T demiş model olarak da bunda da aynı mıdır ölçmem lazım.
Cihaz sahibinin dediği onda makaralı teyplerden varmış onu takarken gitti diyor.Böyle bir şey mümkün müdür bilmiyorum?
Senden sonra ben de araştırma yaptım.
Çıkış modülü STK2155 50W DPP. Max. besleme gerilimi 2X59V
Bu durumda trafo çıkış voltajları 30-35V civarı olabilir ki, pek kullanamayız.
Trafo gücü 430W imiş. 2X50W ampli için ecik abartmışlar mı dersin :p
Aklıma diğer forumda bu konudaki ampli tartışmalarım geldi. 2X50W civarı çıkış gücü için 100W trafo yeter demişlerdi galiba :D
Hatta bilimsellik konusunda bile göstermiş olduğum PDF dosyası için bana LAF atmışlardı. Demekki bu ürünü onlar da inceleseler ''VAY UYANIK AKAI boşu boşuna 430W kullanmışlar'' diyeceklerdi :p
Aslında buradaki bilimsellik son derece basit.
2X50W lık çıkış katını +3db overload için 100W a zorlayabiliriz. Bu durumda çıkış biraz bozulacaktır haliyle.
Ancak bass seslerdeki %10 luk kırpılma kabul edilebilir olduğu için, %10 THD için takribi çıkış gücü 100W lara çıkmaktadır.
Aynı olayı ben @ozgurece35 in TECHNICS amplisinde yapmıştım.
Kullandığım STK465 30W çıkış gücüne sahip olmasına rağmen, +3db overload için 60W kanal başı güç alabiliyordum. (BOOST testi)
Ne yazık ki yeni üretim STK lar bu testten geçemiyorlar.

Normal olarak böyle bir cihaza bağlantı yapılırken cihaz arızalanmaz.
Çünkü koruma devresi vardır ve aşırı yüklenme olursa devreye girecektir.
Üstelik cihazın çıkış entegresi piyasada vardır. Alsınlar değiştirsinler.
Yani bu cihazdaki arıza durumu çetrefilli. Belki entegreden buldular değiştirdiler o da yanınca gudurdular :D

NOT:
Resmi tekrar inceledim. STK yı değiştirmişler. Belli ki olmamış

Son düzenleme:
Trafo gücü 430W imiş. 2X50W ampli için ecik abartmışlar mı dersin :p
Aklıma diğer forumda bu konudaki ampli tartışmalarım geldi. 2X50W civarı çıkış gücü için 100W trafo yeter demişlerdi galiba :D
Hatırlıyorum böyle bir sohbet olmuştu.Akai gereksiz yere kullanmış bu trafoyu bilememiş,boşa masraf etmiş.😜

Normal olarak böyle bir cihaza bağlantı yapılırken cihaz arızalanmaz.
Çünkü koruma devresi vardır ve aşırı yüklenme olursa devreye girecektir.
Üstelik cihazın çıkış entegresi piyasada vardır. Alsınlar değiştirsinler.
Yani bu cihazdaki arıza durumu çetrefilli. Belki entegreden buldular değiştirdiler o da yanınca gudurdular :D
Bence de böyle bir durum olabilir.Pek inandırıcı değildi söylediği.
STK2155 lerde de sahte vardır değil mi?
Resmi tekrar inceledim. STK yı değiştirmişler. Belli ki olmamış
Demek STK dan önce başka yerde sorun.

Son düzenleme:
Hatırlıyorum böyle bir sohbet olmuştu.Akai gereksiz yere kullanmış bu trafoyu bilememiş,boşa masraf etmiş.😜

Bence de böyle bir durum olabilir.Pek inandırıcı değildi söylediği.
STK2155 lerde de sahte vardır değil mi?
@taydin duyarsa bizi kesin döver :p
AKAI firmasına da verir veriştirir.

Yaklaşık 20 yıldır orijinal STK üretilmiyor. Aslında 20-25 sene önce de üretilmiyordu. Ama nispeten kaliteli idiler.
Entegreye dikkatli bakarsan yeni değiştirilmiş olduğunu anlarsın. Üzerinde tek bir toz bile yok. Demek ki vatandaş şu sıralarda değiştirdi. Aldığı STK da kötü ise ecik dinleyince cortlamıştır.
Yoksa 2000 liraya satabileceği bir ampliyi neden hurdaya çıkartsın :D
NOT:
Bu amplinin sadece kutusunu kullanırsak son derece iyi kalite ampli yapmamız mümkündür. Ancak üzülerek belirteyim ki masrafları çok olacaktır.
Genel masraflar...
1) İstenilen çıkış katı için besleme sorunu. Trafo kullanılamıyor.
İlla trafoyu kullanmak istersen STK086G ile 2X70W çıkış gücü için o trafo kullanılabilir.
2) Trafoda tek 12V çıkış olduğu için ön devrelerin yapımı için haricen 2X12V veya 2X15V 10W-30W civarı trafoya da ihtiyacın olacaktır.
10W civarı trafolar nispeten ucuzdur. Tüm ön devreler için yeterli olacaktır.
3) STK lar artık sahte oldukları için STK086G için yapılacak masraflara değer mi bilemiyorum.
Takribi 2 STK 500 kaat tutar.
https://tr.aliexpress.com/item/32420215729.html?gatewayAdapt=glo2tur
Orijinal 086G buldum. Ama oradan buraya gelmez.
https://www.ebay.com/itm/2912964538...55-0&campid=5338722076&customid=&toolid=10050

Mr_YAMYAM Hocam elimdeki yedek STK BOOST testi nden geçer mi ? Yoksa bu STK çöpmü ?
Hatırlarsan AM-U2 ye uyduruk marka KENWOOD eq bağlantısında STK 463 gümlemişti cihazdan dumanlar çıkmıştı yerine 465 takmıştık. Ses çıkışları yavan bir ses veriyordu. Sonra veliexpresden STK 463 sipariş vermiştik o zaman cihaz gendine pardon kendine gelmişti. Çıkan STK 465 yedek kalmıştı.

STK 465 A8

Ekli dosyalar

• AKAI-AM-U2.jpg
    AKAI-AM-U2.jpg
    250.3 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20221025_193630_p.jpg
    P_20221025_193630_p.jpg
    223.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Mr_YAMYAM Hocam elimdeki yedek STK BOOST testi nden geçer mi ? Yoksa bu STK çöpmü ?
Hatırlarsan AM-U2 ye uyduruk marka eq bağlantısında STK 463 gümlemişti yerine 465 takmıştık. Ses çıkışları yavan bir ses veriyordu. Sonra veliexpresden STK 463 sipariş vermiştik o zaman cihaz gendine pardon kendine gelmişti. Çıkan STK 465 yedek kalmıştı.
Özgür ne desem yalan olur. O entegreyi nereden aldığımı hatırlamıyorum.
Eğer bendeki eski entegrelerden ise kesin o testten geçer.
Bir de seninle dışardan sipariş vermiştik hani onlardan ise onlar da geçer.
Ancak ben satın almışsam ve eski mallardan ise o da geçebilir.
Çünkü o entegreleri alırken mağazada görerek alıyordum.

Bunun dışındaki alımlarımız için ne yazık ki hiçbir şey diyemem.
Hatırlarsan o yıllarda ben PEYNİİR ampliye modifiye yapmıştım. O sıralarda almış olduğum bazı entegreler iyi bazıları da kötü çıkmıştı. İyi çıkanlardan birisi ise testten geçer.

Forum istatistikleri

Konular
129,542
Kullanıcılar
452,149
Son üye
kaan18888

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri