PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Yamyam hocam sizin bana gösterdiğiniz üzerinde potlar olan hani beni gudurtan ton kontrolün şemasını kağıda bastım ve potları takarak denedim tam oturdu yerine.Sizde her şey standartlara göre yapılmış.

Üzerinden çıkan potlar ALPS marka ölçtüm sorun yok görünüyor.Bu potların 16mm olanını internette bir sitede görebildim tanesi €6,30 yaklaşık 116,00TL ye geliyor.Eğer bu potlar olursa tadından yenmez
https://www.proaudioparts.nl/en/product/soudm1106/
NOT:
O potları kullanabilmek için pot uçlarına iki adet direnç konulabilir.
Orta ucundan iki ucuna birer tane pot değerine göre iki direnç atarsak, sorun olmaz sanırım.
Hocam devre üzerinde bas ve tiz potları için bağlayacağımız dirençler nereye ve kaç ohm olacak?Ona göre şemasına ilave edip basayım.

Ton control devresi üzerindeki kart switcleri ampli hoparlör çıkışı A-B switchleri bunları bu kartı ile kullanabilir miyiz?

Diğer switchleri söküp yeniden kart yapacağım heralde.Söktükten sonra size nasıl kesilmesi gerektiğini ve bağlantı şeklini soracağım.Veya resim üzerinde gösterebilirseniz ona göre de yapabilirim.

Ekli dosyalar

• P_20221030_133318_1.jpg
    136.7 KB · Görüntüleme: 10
  • Pro_ton_control.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 9
  • P_20221030_133227_1.jpg
    169.4 KB · Görüntüleme: 10
  • P_20221030_133334_1.jpg
    73.6 KB · Görüntüleme: 9
  • P_20221030_132205.jpg
    149.2 KB · Görüntüleme: 9
  • P_20221030_132223.jpg
    131 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
O link bende açılmıyor. Eğer alps marka ise 2 tane alabilirsin. 250TL falan olur.
Pot dirençlerinin bir kanalı için çizdim.

Aynı şekilde alt bacaklarına denk gelecek şekilde de yapmalısın.
Ben pot uçlarından göstermiş olsam da sen pot yolundaki headerları çıkartıp 8 direnci oralara yerleştirebilirsin. Ancak olası aksaklık ihtimaline karşı pot bulman daha iyi olacaktır.
A-B switchlerini ve kartını direk kullanabilirsin. Ancak ton kontrol yanındaki switcler devreli olduğu için kullanamayabilirsin. Çünkü bu switchlerin bağlantıları farklıdır.
Diğer switcler için bazı modifiyelerden bahsetmiştim. Önce bunu halletmeliyiz.

O link bende açılmıyor. Eğer alps marka ise 2 tane alabilirsin. 250TL falan olur.
Ben yanlış ifade etmişim.Yani bizim AKAI nin potlarının aynısı (100KCX 2) o sitede satılıyor.Eğer biz AKAI nin potlarını dirençler ile kullanılır duruma getirebilirsek çok karda olacağız demek istemiştim.

Yamyam hocam ben switchleri söktüm.Nasıl olacak bunların bağlantıları?Ne yapmam gerekiyor?
Bu switchlerin resimdeki gibi basınca yanan ledleri de mevcud tabi.
Aynı şekilde alt bacaklarına denk gelecek şekilde de yapmalısın.
Tamam dedğiniz gibi yaparım.

Ekli dosyalar

• P_20221030_192048_1.jpg
    205.3 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20221030_161701_1.jpg
    112.5 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20221030_161654_1.jpg
    140.6 KB · Görüntüleme: 5
  • BUTONLAR.jpg
    207.1 KB · Görüntüleme: 5
Hocam kısalardan 5 tane daha lazım demişsiniz ben şöyle gösterdim resimde olanlar bunlar.daha fazla yer yok.2 kısa on-off bulursam (uzun tape 1-2 switch yerine) tamamlanacak diye anladım .doğru mu?

Ekli dosyalar

• switch yerleri.jpg
    80.9 KB · Görüntüleme: 7
Resim doğru.
Oraya kısalardan iki adet on/off olacak.
SW takımının içerisinde yaylı metal çubuk bulunur. Bu çubuktaki yayı uygun bir yere çekiyorsun ve on off olan switchlere gelen metal çubuğu kesiyorsun.
Ama 5 giriş istersen olduğu gibi kullanabilirsin. Ancak loudness için 3 adet, PPM yapacaksan 2 adet daha on off ayrıca monitörler için de 2 adet lazım .
Kullanma amacına göre her türlü konfigürasyon yapabilirsin.
Örneğin tek monitör yeterli diyebilirsin. PPM kullanmayacaksan veya sabit PPM veya VU metre kullanacaksan kontrol sw lerine gerek yoktur.
AHA AKLIMA GELDİ:
DIN PPM yapacaksan bu kartların yerleri de sıkıntı. Mevcut VU metreyi kullanacaksan olduğu gibi kullanabilirsin.

Birbirlerini çözen tuşların uzun olmasına gerek yoktur. Eğer tüm tuş takımı kısalardan olursa loudness devresi için yer açılır. Aksi takdirde sıkıntılı olur.
SW'ler endüstriyel yapıya sahip olduğu için üstteki mavi aparatı değiştirerek on off veya çözmeli yapabilirsin. Aynı marka SW lerden kısa olanlarından temin etmen yeterlidir.

İnternette bu switchler LK102 yaylı switch diye satılıyor ama ölçüleri uyar mı görmem lazım bizim buradaki elektronikçilere bir bakayım arsa ve ölçüleri tutarsa alacağım.

AKAI nin besleme devresinden 10000uF 50V kondansatörleri söktüm.Bunları bizim yapacağımız besleme devresinde kullanmak sorun yaratır mı?Kaliteli kondansatör bulmak çok zor bakıyorum hep uyduruk markalar var.

Ekli dosyalar

• 10000uF 50V kondansatör.jpg
    262.9 KB · Görüntüleme: 8
Bugün elektronikçilere baktım.Bizim aradığımız switchten bulamadım.
İnternette şu switchi buldum siz bu ürünü daha önce kullandınız mı hocam.Bizim sökeceğimiz uzun switchlerin yerine uyar mı?Sanki ayak boyu biraz kısa gibi.

https://www.ersinelektronik.com/urun/lk102-sacsiz-push-button-switch-on-off-anahtar

Kondansatörün kalitelisini bulmak imkansız.O nedenle bu kondansatörleri kullanacağım hocam.Ampli besleme devremizde 2 adet 10000uF 50v kondansatör bizim işimizi görecek değil mi?

O switch ne yazık ki uymaz.
Uyumluluk koşulları resimde.

Kondansatörün kalitelisini bulmak imkansız.O nedenle bu kondansatörleri kullanacağım hocam.Ampli besleme devremizde 2 adet 10000uF 50v kondansatör bizim işimizi görecek değil mi?
2 adet 10.000uF işimizi görecektir.
Benim tercihim her STK için ayrı kondansatör grubu kullanmak yönünde olsa da, tasarıma göre sendeki kondansatörlerle halledebiliriz.
@ozgurece35 in amplisini yaparken de orijinal kondansatörleri kullanacaktım.
Ancak koruma devresini hariçten aldığımız için ve ana besleme koruma devresi üzerinde olduğu için iptal etmiş, 4 adet mavi kondansatör kullanmıştım.
Mavi kondansatörlere o zaman 10 ar dolar vermiştim. Tanesi 15TL falan yapıyordu.
Önce şüphelensem de 2 şer adet kondansatör ile daha iyi ripple yakalamıştım.
Ancak o kondansatörlerden bile bulunmuyo.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…