PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Yamyam hocam switchler için PCB yaptım.Size sormam gereken bir konu var.Akai amplinin orjinal switch board unun ön panele olan mesafesini ve yüksekliğini korumam gerekiyor.Çünkü butonların switchler ile arası metal çubuk mesafesi olmak zorunda.Sizin başka öneriniz var mı?
Switchlerin altına gelen alümünyum plakayı kart ebadı kadar kesebilirsin.
Eğer arada 1-2mm gibi boşluk kalıyorsa alt kısmına ince ve sert bir yalıtkan yapabilirsin. FİLM gibi örneğin.
Bu PCB nin bağlanacağı giriş devresindeki röleler 12V kaç amper olacak?Tek kontak mı ?Çift kontak mı?
Bizim çözülür 3 adet sw miz olduğuna göre 3 röleli devre olacak heralde.
12V 1 veya 5A kontak akımı olan ve entegre bacakları standardındaki çift kontak yani bobin haricinde 6 bacaklı rölelerden kullanmalısın.
Bunlar eski tarihte telekom rölesi diye anılırdı.
Tüm röleler aynı olacak. Sadece PPM için DOT/BAR ve DIN/FAST seçeneğinde röle kullanmayabilirsin.

Switchlerin altına gelen alümünyum plakayı kart ebadı kadar kesebilirsin.
Eğer arada 1-2mm gibi boşluk kalıyorsa alt kısmına ince ve sert bir yalıtkan yapabilirsin. FİLM gibi örneğin.

12V 1 veya 5A kontak akımı olan ve entegre bacakları standardındaki çift kontak yani bobin haricinde 6 bacaklı rölelerden kullanmalısın.
Bunlar eski tarihte telekom rölesi diye anılırdı.
Tüm röleler aynı olacak. Sadece PPM için DOT/BAR ve DIN/FAST seçeneğinde röle kullanmayabilirsin.
https://www.ersinelektronik.com/HTD2-DC12V-SHG-12V-RoleTelekom-Role-12V-cift-kontak,PR-10198.html

Bu röleden alayım mı?

HAH işte onlardan.
Benim amplide de bunlardan var. Yanlız ÇİN işi oldukları için kontaklarında temas hatası olabiliyor yedekli al.
SWITCH PCB güzel olmuş. Yanlız alt kısımlarön panele gelirse monte edemezsin. Ölçtün mü eski pcb yi.

Şimdi gördüm ölçmüşsün.
ON kontaklarının ikisini de birleştir.
Switch_PCB.jpg
Olası bir temassızlık durumunda diğer kontak yedek iş yapar.

NOT:
Benim hesaplarıma göre 11 adet röle lazım. PPM röleleri hariç.
15 tane kadar almalısın.

Son düzenleme:
Yamyam hocam merhaba,ben switch PCB de biraz değişiklik yaptım.Switch ledlerinin kabloları ortalıkta dolanmasın diye 2 ayrı yerde topladım.Sağ tarafta 5 adet ledimiz için bir pin header koydum ve ledlerin kabloları tam ulaşıyor.3 switchde led yokmuş zaten.PCB nin sol arkasına yaptığım headera da 3 led bağlanabilecek.

Sadece sorun şu ki bu kart yerine tap oturmasına karşın ton kotrolünün üzerine bindi.Potları devrede sağa doğru mu kaydırmalıyım yoksa siz ne önerirsiniz?

Yeni çizdiğim devrede sorun var mı birkontrol edebilir misiniz?Teşekkürler.

Bugün 15 adet HTV 12V 2A çift kontak röle siparişi verdim.

Ekli dosyalar

• Led kablo_pin.jpg
    Led kablo_pin.jpg
    178.5 KB · Görüntüleme: 8
  • SW-Board.jpg
    SW-Board.jpg
    174.1 KB · Görüntüleme: 10
  • Switch_PCB_1.jpg
    Switch_PCB_1.jpg
    101.7 KB · Görüntüleme: 7
  • Panel _led.jpg
    Panel _led.jpg
    77.3 KB · Görüntüleme: 8
Sadece sorun şu ki bu kart yerine tap oturmasına karşın ton kotrolünün üzerine bindi.Potları devrede sağa doğru mu kaydırmalıyım yoksa siz ne önerirsiniz?

Yeni çizdiğim devrede sorun var mı birkontrol edebilir misiniz?Teşekkürler.
TERLİKLER kafana. Çok iyi bir çalışma yapmışsın.
Genel olarak baktığımızda ton kontrol PCB sinin sola kaydırılması gereklidir.
POT'ları sağa kaydıramayacağına göre, proteustan POT bağlantılarını (PAD'ler) 1cm kadar sağa kaydırman yeterli olacaktır.
Bu durumda pot bağlantı traceleri de deforme olacağından bunların yeniden düzenlenmesi icab eder.
En fazla 10dk lık bir iş.

NOT:
LED bağlantılarını grup haline getirmen doğru değil.
Her bir led için önceki ikili headerı kullanıp, bunlara ince bir kablo ile harika bir led bağlantısı yapabilirsin.
Böylece her bir led bağımsız olarak sökülebilir ve gereğinde değiştirilebilir olacaktır.

Bir NOT DAHA.
Loudness ve bazı fonksiyonlar için panelde led yeri olmasa da bunlar daha sonra halledilebilir.
En azından paneli hassas bir şekilde delerek buraya saydam bir LED başlığı takılır ve ilgili led arka panele bir PCB ye yerleştirilebilir.

Son düzenleme:
Yamyam hocam ton PCB deki potları sağa doğru kaydırdım.Şimdi tam oldu.

Cihazın üzerindeki led pcb den kabloların içine girdikten sonra tepesinden de kilitleyince çok pratik olur diye düşündüm .Tek tek takılıp çıkarılabiliyor .Hem de kendi orjinal konnektörünü kullanmak istemiştim.
Eğer bu şekilde olmaz diyorsanız.Sizin dediğiniz gibi yaparım.

Switchlerin PCB sini yarım cm kaydırırsam pinlerin kabloların takılıp çıkarılması da rahat olacak.Zaten Ana ses POT PCB si ile mesafesi de var.

Bir NOT DAHA.
Loudness ve bazı fonksiyonlar için panelde led yeri olmasa da bunlar daha sonra halledilebilir.
En azından paneli hassas bir şekilde delerek buraya saydam bir LED başlığı takılır ve ilgili led arka panele bir PCB ye yerleştirilebilir.
Evet ben de öyle düşündüm temiz bir işçilik yaparsam Sw üzerine led konabilir.

Ekli dosyalar

• POT-KAYDIRMA.jpg
    POT-KAYDIRMA.jpg
    84.1 KB · Görüntüleme: 3
  • SW__VOLUM MESAFESİ.jpg
    SW__VOLUM MESAFESİ.jpg
    176.7 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20221103_205614_1.jpg
    P_20221103_205614_1.jpg
    314.3 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20221103_205227_1.jpg
    P_20221103_205227_1.jpg
    161.9 KB · Görüntüleme: 4
Yamyam hocam ton PCB deki potları sağa doğru kaydırdım.Şimdi tam oldu.

Cihazın üzerindeki led pcb den kabloların içine girdikten sonra tepesinden de kilitleyince çok pratik olur diye düşündüm .Tek tek takılıp çıkarılabiliyor .Hem de kendi orjinal konnektörünü kullanmak istemiştim.
Eğer bu şekilde olmaz diyorsanız.Sizin dediğiniz gibi yaparım.

Switchlerin PCB sini yarım cm kaydırırsam pinlerin kabloların takılıp çıkarılması da rahat olacak.Zaten Ana ses POT PCB si ile mesafesi de var.
HİÇ SORUN OLMAZ.
Sen kendine göre tasarım yapıp kendi uygulamanı kendin yapabilirsin.
Bu durumda benim karşmam pek doğru olmaz.
Yani tek bir konnektörle tüm ledleri sıkıntısız halledebilirsen elbette dadından yinmez.
Bu arada @ozgurece35 ye yapmış olduğum DIN PPM in resmini videoda gördüm :D
DIN-PPM ÖZGÜR.png

Al bak ta GUDUR :D

HİÇ SORUN OLMAZ.
Teşekkür ederim hocam.Yine de sizin olmayacak yerlerde olmaz bu diyeceğinizin gönül rahatlığı ile çalışıyorum.

Hocam bu malzemeleri gösteriyorsunuz ben burada guduruyom. :D Sonra başlıyorum araştırmalara ,bu malzemeleri nerede bulurum diye ama yok tabi🤪

Hocam bu malzemeleri gösteriyorsunuz ben burada guduruyom. :D Sonra başlıyorum araştırmalara ,bu malzemeleri nerede bulurum diye ama yok tabi🤪
O malzemeler benim 20-25 sene kadar önce aldığım malzemeler.
O yıllarda pek önemsemezdim. Şimdilerde mumla arasak bulunmuyo.

HAA NOT:
PPM kartının boyutlarını tahmin edebilirsen kendi tasarımını da düzeltebilirsin.
Tek fark o kartta led dirençleri haricinde 1/8W direnç kullanmış ve direnç aralığını 3inch yapmış olmamdır.
Dolayısı ile redresörün yerleşim planı bile kartın boyutuna etki etmektedir.

Yamyam hocam bu devre çok tanıdık gelmiştir size :D

Devredeki kitap gibi olan turuncu kondansatörlerin markası nedir?Çok değişik geldi.Ama işçilik harika gerçekten elinize sağlık.

Hocam bu devredeki pot bizde nerede olacak?Ampli panelinde bunun için yer yok.Ana ses potu üzerindeki loudness bağlantısıyla mı bu devreyi ayarlayacağız?

Buradaki röleler bizim aldıklarımızın dışıda değil mi?Bunlar ne marka çok estetik duruyor.BUnlardan belki bulurum:D

Ekli dosyalar

• IMG_1257.JPG
    IMG_1257.JPG
    487 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,752
Son üye
bilalbede

Yeni konular