PC'ler ve teknolojik sohbetler.

ÖNEMLİ UYARI:
Giriş devrelerinde tüm bağlantılar başta olmak üzere şaseleme ve hat'ta kullanılan PCB yollarının kalınlığı bile son derece önemlidir.
Örneğin bir ground hattının ince çizilmesi, çok büyük suç olup, bu tür hataları yapan arkadaşlarımı gözümü kırpmadan köteklerim.
Bu sebeple bu tür uygulamalarda asla taviz verilemez.
Şimdiye kadar üretilmiş hemen hemen tüm cihazlarda bu teknik önemli ölçüde ele alınmış olup, her firma kendi cihazının kalitesi doğrultusunda belli disiplinler uygulamıştır.
Giriş ground yolları kaynak akımının da dönüş yoludur. Bu yol üzerindeki en küçük engel veya en küçük gürültü unsuruna izin verilemez.
(Ki bahsi geçen gürültü seviyesi mikro voltlar seviyesindedir)
Bu denli küçük sinyallerin ölçümleri çok pahalı cihazlarla yapılabildiği için, sadece tecrübelerim doğrultusunca en doğru uygulamayı yaptırabilirim.
Her cihazın giriş sistemi prensipte aynı olmasına rağmen uygulamada bazı farklılıklar gösterebilmektedir.

Aktif giriş sistemi uygulanan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken 3 ground bağlantısı bulunmaktadır.
1) SİNYAL GROUND HATTI
Sinyal ground hattı doğrudan giriş sinyalinin şaseleme hattıdır. Bu hattın önemi yukarda açıklanmıştır.
2) SİNYAL AKTİF GROUND OUTPUT HATTI
Sinyaller bir elektronik devre veya izolasyon tekniği ile ayrılmışsa bu hattın çıkış sinyallerinin ayrı bir dönüş hattı vardır.
Örneğin bizim uygulamamızda L/N input state devresi bulunuyor olup, bu devremizin çıkışı, sinyal giriş ground hattı ile bağımsız veya izoleli olmalıdır.
Her ne kadar bizim devremizde herhangi bir izolasyon tekniği kullanılmamış olsa bile, OP-AMP çıkış ground hattımızın usulüne uygun olarak ilgili yere irtibatlanması son derece önemlidir.
Yani bu devremizin çıkış şasesi sistemin giriş şaseleri ile ayrı olma zorunluluğu bulunmaktadır.
Eğer uygulamamızda izolasyon tekniği için HAT TRAFOSU kullanabilyor olsaydık, bu kadar ince hesaplara bile gerek kalmayabilirdi.
3) PASİF veya SİNYAL İLE İLGİLİ OLMAYAN DEVRELERİN GROUND HATTI.
Kontrol amcıyla kullanılan elektronik devrelerin DC dönüş hattıdır.
Bu hattın diğer devrelerin şasesi ile birleşmesinde sorun olmasa da çok küçük dirençlerde, örneğin bir röleye uygulanan voltaj sebebiyle bu voltajdaki ani dalgalanma sinyallerinin (CLİCK) şeklinde giriş sinyaline etki etmesi olasıdır.
Bu hattın dönüş yolunun ayrı yapılması sorunlarını tümüyle çözecektir.

Yamyam hocam input jaklarını ve röleleri kağıda basarak 20cm x 8cm bir PCB olacak şekilde amplinin arkasına yerleştirdim.Röleler aşağıda veya yukarıda olabiliyor mesafe var.

Ancak benim anlamadığım girişlerin lehim yüzeyi ile rölelerin lehim yüzeyi ters nasıl bir bağlantı olacak?Çift taraflı baskı da yapamadığıma göre?

L/N state inpu devresinin ebadı da büyük geliyor dediğiniz yere sığmıyor.Küçülttüm kötek yedim? 🤪 Sizin formülü bekliyorum.

Ekli dosyalar

• input_dizayn.png
    input_dizayn.png
    11.3 KB · Görüntüleme: 3
  • P_20221109_175656.jpg
    P_20221109_175656.jpg
    122.1 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20221109_175704.jpg
    P_20221109_175704.jpg
    144.8 KB · Görüntüleme: 6
Önce röleyi kağıt ile arka sac arasına koy.
ARKA PAN.png

Temsili tasarım planı.
input_dizaynB.png

IMG_1259.jpg

Son düzenleme:
Röleyi aşağıya koydum. Zar zor sığıyor.Yeterli olabilir.Ama röleye direnç ve kondansatör bağlayacaksak bu pozisyon da olmayabilir..

LM1875 için yaptığımız L/N input state devremizin boyutları kurtarmıyor.

Ekli dosyalar

• röle konumu.jpg
    röle konumu.jpg
    106.3 KB · Görüntüleme: 7
  • LN devresi.png
    LN devresi.png
    17.9 KB · Görüntüleme: 6
Şunu bi incele.
2.2uF lar kolaylık olsun diye kaldırıldı. Konulmasa da olur.
LN devresi.png
Senin oraya çizmen gereken devrede bir opamp 7-8 direnç birkaç ufak kondansatör var.
Tek yapılması gereken şey yapılmayan yolları ilgili yere çizebilmek.

BAŞKA ÖNERİ.
1) Arka panel iptal edilerek U şeklinde bir metal, arka panelin yerine yaptırılır.
Aynı giriş soketleri kullanılmak istenirse soket delikleri panelin yukarısında olacak şekilde yeniden çizilerek kestirilir. Böylece tüm devreler ve röleler için çok fazla yer açılacaktır.
input_dizayn.png

2) Mevcut soketlerin yerleri oval olduğu için delinmesi zor ise, benim devredeki soketlerden alınarak arka panel delikleri bu soketlere uygun açılabilir.
Bu durumda sendeki PCB çizimleri aynen kullanılabilecektir. Ancak PCB ler 90 derece olacağı için kutu içerisinde biraz yer kaplayacaklardır.

Son düzenleme:
Böyle bir çizim yaptım.,ama input ve output konnektörleri sığmadı.

Ekli dosyalar

• İnput_LN.png
    İnput_LN.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 5
Düzeltilmiş yeni çizim
İnput_LN (1).png

İlave olarak her röleye bir diyot ve 100nF kondansatör yerleşimi.
Ayrıca rölelere 33-56 ohm civarı birer seri direnç.
Bu dirençler lale jakların kenarına yerleştirilirse jumperlara gerek kalmaz.

C1 ve C2 bağlantısı doğrudan PC MON rölesinin COMMON uçlarıdır.
Yani bu rölenin C uçları ampliye gidecek ana hattımızın çıkışlarıdır.
Bu çıkışların birisi doğrudan ton kontrole gider. Dİğer iki tanesi ihtiyaç duyulan bir yere irtibatlandırılabilir. Örneğin bir PPM ya da harici line out gibi.
Bu konnektörleri ben orada göstermiş olsam da plaketin sağ tarafında müsait yer varsa oraya yapılabilir. İhtiyaç duyulursa daha fazla konnektör ilave edilebilir. Bağlanan toplam kabloların uzunluğu ve kapasitif etkileşimi en aza indirilmiş olsa da devredeki 33pF kondansatörlerin değeri ile kompanze edilebilir. Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir.

Bu bağlantının şaselemesi (OG) L/N OP-AMP'ın şasesidir. Kalın bir telle yapılabilir.

Son düzenleme:
Tasarımımız şekillenmeye başladı.
Sw_yeri.jpg
Arka panele içten bir de metal shield yapılabilirse dadından yinmez olacaktır.
Arka panel halledilebilirse devrelerin yapımına geçerek acımasız testlere başlayabileceğiz.

Hocam bu alüminyum plakaların önemli bi özelliği var mıdır, düz plaka mı sadece? Satın alırken neye dikkat etmek gerek?

Hocam bu alüminyum plakaların önemli bi özelliği var mıdır, düz plaka mı sadece? Satın alırken neye dikkat etmek gerek?
Herhangi bir özelliği yok.
GROUND yani şaseleme tekniğinin kolayca uygulanabilmesi için iletkenliği nispeten iyi ve endüktif özellik göstermeyen bir seçenek.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Temel olarak alüminyum şase yüksek frekansların ekranlanması içindir.
Alçak frekanslar ise en ideal olarak silisyumlu demir saclarla yapılan şasedir.
Bazı firmalar her iki konuyu ele aldıkları için hem bakır hem de demir şaseleme yapmışlardır.
Bizim kutumuzun alt kısmı zaten demir olduğu için, üzerine koyacağımız extra alüminyum levha, yüksek frekanslara karşı da ekranlama yapacak, böylece daha iyi bir SHIELD yapmış olacağız.
Ancak günümüzde iyi kalite cihazların ekranlamaları gümüş alaşımlı kaplama yapılmış olan silisyumlu saclardan yapılmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
129,308
Kullanıcılar
451,753
Son üye
DursunB

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri