PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Yamyam hocam ben bağlantıları yaptım.
Düzeltilmiş yeni çizim
Ekli dosyayı görüntüle 92519
İlave olarak her röleye bir diyot ve 100nF kondansatör yerleşimi.
Ayrıca rölelere 33-56 ohm civarı birer seri direnç.
Bu dirençler lale jakların kenarına yerleştirilirse jumperlara gerek kalmaz.

C1 ve C2 bağlantısı doğrudan PC MON rölesinin COMMON uçlarıdır.
Yani bu rölenin C uçları ampliye gidecek ana hattımızın çıkışlarıdır.
Bu çıkışların birisi doğrudan ton kontrole gider. Dİğer iki tanesi ihtiyaç duyulan bir yere irtibatlandırılabilir. Örneğin bir PPM ya da harici line out gibi.
Bu konnektörleri ben orada göstermiş olsam da plaketin sağ tarafında müsait yer varsa oraya yapılabilir. İhtiyaç duyulursa daha fazla konnektör ilave edilebilir. Bağlanan toplam kabloların uzunluğu ve kapasitif etkileşimi en aza indirilmiş olsa da devredeki 33pF kondansatörlerin değeri ile kompanze edilebilir. Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir.

Bu bağlantının şaselemesi (OG) L/N OP-AMP'ın şasesidir. Kalın bir telle yapılabilir.
Yamyam hocam ben dedikleriniz doğrultusunda çizdim.Jumperlar çok fazla oldu.Umarım çok hata yapmamışımdır.

Sondaki 2 röle için de ayrı ayrı bağlantı yaptım .Böyle bir bağlantı doğru mudur?Ne için kullanabiliriz?

Yamyam hocam 2. resimde çıkış groundunu OP_AMP ın grounduna şase ile bağladım.Bu doğru bir bağlantı olur mu?
Hocam bu alüminyum plakaların önemli bi özelliği var mıdır, düz plaka mı sadece? Satın alırken neye dikkat etmek gerek?
@Yunusgr ben internetten 42X31cm kesilmiş 1mm alüminyum aldım.Senin işini görürse alabilirsin.
https://www.trendyol.com/cesil/alum...m-p-369700093?boutiqueId=61&merchantId=199668

Ekli dosyalar

• inputLN2.png
    inputLN2.png
    39.2 KB · Görüntüleme: 2
  • inputLN3.png
    inputLN3.png
    254 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
inputLN2.png

Yeşil ile çizdiğim şeyler kablodur.
TAPE REC OUT'a giden kablolar blendajlı, çıkış headerlarinden opamp şasesine giden kablo normal tel dir.
Bu blendajlı kablo mecburi kullanılan bir kablodur ve çok uzun değildir.
Benim amplimde de kullanılmıştır. Çift blendajlı kulaklık kabloları idealdir.
Orijinal cihazlardan sökülmüş iki canlı bir şaseli kablolar varsa daha iyi olur.
Kablonun şaseleri sağ konnektörden şaseye irtibatlanacak, ama TAPE konnektöründe sadece canlı uçlar bağlanacaktır.

Ben de senin kafana 🔨
Böyle yap.
inputLN3.png

Son düzenleme:
Yamyam hocam ben bağlantıları yaptım.

Yamyam hocam ben dedikleriniz doğrultusunda çizdim.Jumperlar çok fazla oldu.Umarım çok hata yapmamışımdır.

Sondaki 2 röle için de ayrı ayrı bağlantı yaptım .Böyle bir bağlantı doğru mudur?Ne için kullanabiliriz?

Yamyam hocam 2. resimde çıkış groundunu OP_AMP ın grounduna şase ile bağladım.Bu doğru bir bağlantı olur mu?

@Yunusgr ben internetten 42X31cm kesilmiş 1mm alüminyum aldım.Senin işini görürse alabilirsin.
https://www.trendyol.com/cesil/alum...m-p-369700093?boutiqueId=61&merchantId=199668
Bendeki kutuyu ölçtüm 28x40cm levha anca sığar. Bunu alabilirim.

@Mr_YAMYAM Bu artan kısmı loudness ve ton kontrolu monte edebilmek için L şeklinde bükerek kullanabilir miyim? Yani tek plaka olmuş olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 92525
Yeşil ile çizdiğim şeyler kablodur.
TAPE REC OUT'a giden kablolar blendajlı, çıkış headerlarinden opamp şasesine giden kablo normal tel dir.
Bu blendajlı kablo mecburi kullanılan bir kablodur ve çok uzun değildir.
Benim amplimde de kullanılmıştır. Çift blendajlı kulaklık kabloları idealdir.
Orijinal cihazlardan sökülmüş iki canlı bir şaseli kablolar varsa daha iyi olur.
Kablonun şaseleri sağ konnektörden şaseye irtibatlanacak, ama TAPE konnektöründe sadece canlı uçlar bağlanacaktır.

Ben de senin kafana 🔨
Böyle yap.
Ekli dosyayı görüntüle 92527
Şimdi oldu mu hocam :D

Ekli dosyalar

• inputLN3.png
    inputLN3.png
    260.7 KB · Görüntüleme: 4
1mm olduğu için kolay bükülür-delinir-kesilir gibi geliyor ama uygulamada bakıcaz artık 😄

Olmuş ama olmamış :D sebebini sen bul.
Devredeki gereksiz padleri kaldırdım.

Aklıa takılan sol taraftaki 2 adet röle bağlantısı bunlar doğru oldu mu hocam?Biz bu röleleri kullanacak mıyız?

Acaba LN state input çıkış konnektörlerine 2 adet daha ilave etsem olur mu?Yer var nasılsa sonradan pişman olmayayım.

Ekli dosyalar

• inputLN4.png
    inputLN4.png
    60.2 KB · Görüntüleme: 7
Ben kontrol etmiştim bağlantılar doğru.
Ama sen tek deliğie iki jumper takmışsın.
Bence darılırlar.

Ben kontrol etmiştim bağlantılar doğru.
Ama sen tek deliğie iki jumper takmışsın.
Bence darılırlar.
Evet suçlu jumperı buldum. :D Zaten orası bana hep tuhaf gelmişti.2 jumper üst üste geliyordu.

Ekli dosyalar

• inputLN4.png
    inputLN4.png
    54 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
129,542
Kullanıcılar
452,149
Son üye
kaan18888

Yeni konular