Pensampermetre ile ilgili bilgi almak istiyorum

ghost-x-

Üye
Arkadaşlar hepinize iyi günler birkaç konuda yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var
öncelikle bir ampermetreye ihtiyacım olduğu için uygun fiyata bir pensampermetre aldım
9086224433202.jpg

ancak bunu maalesef araştırma yapmadan aldım rms nin önemini bilmediğim için direkt bu ürünü aldım
sizlerden bilgi almak istediğim konu:
genel olarak dairelerdeki amper değerlerini ölçüp doğru amperde sigorta takmak istediğim için pensampermetre almaya karar verdim ancak ürünü aldıktan sonra true rms olmayan ürünlerin kesin değer vermediklerini öğrendim şimdi hiçbiryerde kesin değer vermiyoru mu ? yoksa sadece inverter tarzı yerlerde mi gerçek değerleri okuyamıyoruz bu konuda beni bilgilendirirmisiniz ?
ilk aldığımda fön makinası ile deneme yaptım 2400w lık bir fön makinası 8.3 amper olarak gösteriyor
normalde wat =amper*volt değil mi bu durumda 1826 w çıkıyor yoksa ben yanlış mı bilgilenmişim
ayrıca şunuda sormak istiyorum mademki true rms olmadan doğru ölçüm yapılmıyor neden satışı yapılıyor bunların farklı alanlarda mı kullanılıyor ?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Basit ölçümler ! için,ölçümlerinizi doğru
olarak kabul edebilirsiniz.
basit ölçümden kastınız nedir acaba ben fönü örnek olarak yazmıştım onda da formüle göre amper değeri tutmuyor öyle değil mi ? yani normalde 2400w lık bir cihaz sadece 8 amper mi çekmeli ?
bunu genişletilmiş şeklinde soruyum ben bir işyerine tesisat döşedim burada bilgisayarlar klima soba ve benzeri cihazlar mevcut kaba taslak hesaplarla amperlerini uygun gördüğüm sigortaları taktım ancak cihazları calıştırdığım zaman ölçtüğümde ampermetrede çıkan değer doğru olur mu ?

True RMS ölçümü cihazların doğruluk ve hata payını gösteren bir şey değildir.
True RMS, belli frekans aralığında doğru RMS değeri ile ölçüm yapan anlamına gelmektedir. (50Hz ila 500KHz farklıdır)
Bir cihazın hata payı teknik verilerinde verilmiş olmalıdır. %2.5 lik bir hata oranı kabul edilebilir değerdir. True RMS ölçüm de yapıyor olsa, peak ölçüm de yapıyor olsa ölçü aleti hata seviyesi ön planda yer alır.
Uygun fiyatlı ama hata oranı az bir ürün.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/UT-805A-Masa-Tipi-Dijital-Multimetre,PR-54738.html
UNIT.png

Aynı sınıfta olup, daha ucuz bir model.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/UT-804-Masa-Tipi-Dijital-Multimetre,PR-54736.html
UNI.png

Hata unsurundaki hassasiyet arttıkça fiyat farkının katlanarak arttığını görebiliriz.

NOT:
Tel rezistanslı bir aygıtın ölçülen değerinin farklı çıkması normal bir durumdur.
Tellerin ısısı arttıkça direnç değeri de değişeceği için çekilen akımın da düşük çıkması normaldir.
Ayrıca aygıta uygulanan gerilim tam olarak ölçülmeden gerçek güç hesaplanamaz.

o cihaz 50 Hz ve sinüs'e yakın akımlar için yeterli olur.

2400W in neden az akım çektiğine gelince, çinliler, arabalar için 2000W inverter satıyor, ama taş çatlasa 200W alabilirsiniz. O yüzden, doğru olan soru "ölçü alet mi yanlış ölçüyor?" değil, "fön gerçekten 2400W mı?" sorusudur :D

True RMS ölçümü cihazların doğruluk ve hata payını gösteren bir şey değildir.
True RMS, belli frekans aralığında doğru RMS değeri ile ölçüm yapan anlamına gelmektedir. (50Hz ila 500KHz farklıdır)
Bir cihazın hata payı teknik verilerinde verilmiş olmalıdır. %2.5 lik bir hata oranı kabul edilebilir değerdir. True RMS ölçüm de yapıyor olsa, peak ölçüm de yapıyor olsa ölçü aleti hata seviyesi ön planda yer alır.
Uygun fiyatlı ama hata oranı az bir ürün.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/UT-805A-Masa-Tipi-Dijital-Multimetre,PR-54738.html
Ekli dosyayı görüntüle 43074
Aynı sınıfta olup, daha ucuz bir model.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/UT-804-Masa-Tipi-Dijital-Multimetre,PR-54736.html
Ekli dosyayı görüntüle 43075
Hata unsurundaki hassasiyet arttıkça fiyat farkının katlanarak arttığını görebiliriz.

NOT:
Tel rezistanslı bir aygıtın ölçülen değerinin farklı çıkması normal bir durumdur.
Tellerin ısısı arttıkça direnç değeri de değişeceği için çekilen akımın da düşük çıkması normaldir.
Ayrıca aygıta uygulanan gerilim tam olarak ölçülmeden gerçek güç hesaplanamaz.
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim
usta ürünün özellikleri şu şekilde yazılmış
Screenshot-2018-1-30 Mastech Mini Pens Amper Metre Kj206 Fiyatı - Taksit Seçenekleri.png

bununla yapacağım ölçümler sağlıklı olurmu acaba
ve konusu açılmışken bir konuda size sorum olacak her yerde başka birşey okuyorum biri ac için diyor biri dc için diyor biri cosq felan yazıyor ben anlamıyorum bir türlü sizden ricam bana amper hesaplamasının nasıl olduğunu yazabilir misiniz benim bildiğim şekilde örneğin:
yaptığım işyerinde 4 adet 2900w lık ısıtıcı mevcut bunlara ek olarak hat çekip sigorta taktım önceki sigortalar atıyordu
şimdi 2900*4=11600
11600/220= 52 amper güç çekeceği doğrumu yoksa yanlış mı acaba? ( ana sigorta için )

o cihaz 50 Hz ve sinüs'e yakın akımlar için yeterli olur.

2400W in neden az akım çektiğine gelince, çinliler, arabalar için 2000W inverter satıyor, ama taş çatlasa 200W alabilirsiniz. O yüzden, doğru olan soru "ölçü alet mi yanlış ölçüyor?" değil, "fön gerçekten 2400W mı?" sorusudur :D
hocam güldüm valla okurken bi kaç cihazda denedim ben de hepsi çin malı sonuçta beni de düşündürdü şimdi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rezistif yükler için güç hesabı aynı DC de olduğu gibidir. P = I * V. Bunlar RMS değerlerdir

Ama endüktif ve kapasitif yükler için güç hesabında işler karışıyor :) Reel güç, reaktif güc, görünen güç, cos :fi: gibi birçok detay var.

Bu arada ölçü aletinin özelliklerinde DC amper ölçümü görünmüyor. Sadece AC akım ölçebiliyor :(

Rezistif yükler için güç hesabı aynı DC de olduğu gibidir. P = I * V. Bunlar RMS değerlerdir

Ama endüktif ve kapasitif yükler için güç hesabında işler karışıyor :) Reel güç, reaktif güc, görünen güç, cos :fi: gibi birçok detay var.

Bu arada ölçü aletinin özelliklerinde DC amper ölçümü görünmüyor. Sadece AC akım ölçebiliyor :(
normal inşaat elektriğinde dc ye ihtiyaç duyar mıyım yani ? dezavantajı nedir benim için açıklar mısınız ?

normal inşaat elektriğinde dc ye ihtiyaç duyar mıyım yani ? dezavantajı nedir benim için açıklar mısınız ?

İnşaat elektriğinde olmaz herhalde. Ama başka bir iş için DC akım ölçmeniz gerekirse, (Şerit ledlerin çektiği akım, UPS akülerinin verdiği akım, kaynak makinasının verdiği akım vs) aletin bunu yapamadığını bilmekte fayda var, yoksa aleti bozuk diye bir kenara atabilirsiniz.

İnşaat elektriğinde olmaz herhalde. Ama başka bir iş için DC akım ölçmeniz gerekirse, (Şerit ledlerin çektiği akım, UPS akülerinin verdiği akım, kaynak makinasının verdiği akım vs) aletin bunu yapamadığını bilmekte fayda var, yoksa aleti bozuk diye bir kenara atabilirsiniz.
ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim
peki başka bir pensampermetre almam gerekirse max 300 liraya kadar true rms ve ncv olan önerebileceğiniz bir ampermetre var mı acaba ncv olan bikaç model gördüm ancak true rms değildi.
bununla kabloların geçtiği yerleri tespit etme şansım olur en azından

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,140
Son üye
03hsyn

Yeni konular

Geri