Pensampermetre ile ilgili bilgi almak istiyorum

Cihazınızı yorumlayalım.
PENS.png

Öncelikli olarak, okuma bölgesi.
4 digit olarak belirlenmiş olup, okuma hataları ile gösterge hataları belirtilmemiştir.
3 haneli bir değer ölçmek istediğinizde, noktadan sonraki değer ÖRNEK 220.5V AC gibi, okuma hatası içerisinde kalabilir. Yani ondalıklı değer kayda alınmaz. Çünki okuma doğruluğu AC V için %1 dir.
Demekki bu alet ile gerçek 220V u ölçerken 223 te görebilirsin, 217 de görebilirsin.
Noktadan sonraki ondalık değerin doğruluk anlamı olmayacaktır. Ancak AC 20V ölçüyorsan, o zaman noktadan sonraki değerleri doğruluk içerisinde görebilir veya güvenebilirsin. Bu durumdaki ölçüm doğruluğun gerçek 20V AC için 20.01 veya 19.99 olabilir.
AC akım için doğruluk seviyesi %2.5 miş. Genel olarak kabul edilebilir değerdir. Pens ampermetrelerde bu doğruluk oranı çok fazla olamaz. Klasik serii bağlı ampermetrelerde yapısal özelliklere göre değişmektedir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cihazınızı yorumlayalım.
Ekli dosyayı görüntüle 43077
Öncelikli olarak, okuma bölgesi.
4 digit olarak belirlenmiş olup, okuma hataları ile gösterge hataları belirtilmemiştir.
3 haneli bir değer ölçmek istediğinizde, noktadan sonraki değer ÖRNEK 220.5V AC gibi, okuma hatası içerisinde kalabilir. Yani ondalıklı değer kayda alınmaz. Çünki okuma doğruluğu AC V için %1 dir.
Demekki bu alet ile gerçek 220V u ölçerken 223 te görebilirsin, 217 de görebilirsin.
Noktadan sonraki ondalık değerin doğruluk anlamı olmayacaktır. Ancak AC 20V ölçüyorsan, o zaman noktadan sonraki değerleri doğruluk içerisinde görebilir veya güvenebilirsin. Bu durumdaki ölçüm doğruluğun gerçek 20V AC için 20.01 veya 19.99 olabilir.
AC akım için doğruluk seviyesi %2.5 miş. Genel olarak kabul edilebilir değerdir. Pens ampermetrelerde bu doğruluk oranı çok fazla olamaz. Klasik serii bağlı ampermetrelerde yapısal özelliklere göre değişmektedir.
anladım ve ilk günden pişman oldum yorumlarınız için çok teşekkür ederim...
ilginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim
peki başka bir pensampermetre almam gerekirse max 300 liraya kadar true rms ve ncv olan önerebileceğiniz bir ampermetre var mı acaba ncv olan bikaç model gördüm ancak true rms değildi.
bununla kabloların geçtiği yerleri tespit etme şansım olur en azından

Son düzenleme:
Ben zamanında uni-t nin UT-203 ünü almıştım, Çok yoğun kullanmıyorum ama iş görüyor. Elektrikçi arkadaşların daha isabetli tavsiyeleri olabilir.

Ben zamanında uni-t nin UT-203 ünü almıştım, Çok yoğun kullanmıyorum ama iş görüyor. Elektrikçi arkadaşların daha isabetli tavsiyeleri olabilir.
peki çok teşekkür ederim

Benim ölçü aletim BECKMANN DM27XL dir. 235$ gibi bir ücretle almıştım.
Takribi 25 senedir kullanmaktayım.
Doğruluk ve hassasiyet aranıyorsa bütçe ciddi şekilde artırılmalıdır.
Çünki bir ölçü aletinin fiyatına etki eden tek unsur doğruluk özelliğidir.
İşlevsel özellikler ise günümüz teknolojisinde çok fazla fiyat unsuru olmamaktadır.
Frekans ve kapasite ölçümü, self ve ısı ölçümleri gibi özellikler fiyatlarda önemli değildir.

Benim ölçü aletim BECKMANN DM27XL dir. 235$ gibi bir ücretle almıştım.
Takribi 25 senedir kullanmaktayım.
Doğruluk ve hassasiyet aranıyorsa bütçe ciddi şekilde artırılmalıdır.
Çünki bir ölçü aletinin fiyatına etki eden tek unsur doğruluk özelliğidir.
İşlevsel özellikler ise günümüz teknolojisinde çok fazla fiyat unsuru olmamaktadır.
Frekans ve kapasite ölçümü, self ve ısı ölçümleri gibi özellikler fiyatlarda önemli değildir.
anladım teşekkür ederim o zaman şimdilik elimdeki ile idare edecem ilerleyen zamanlarda düzgün bir bütçe ile cihazı yenilerim tekrar teşekkür ederim ...

o true rms ölçü aleti normal kullanıcıya gerekmez o Ar-Ge için önemli elektrikçi için voltajı ve akımı göstersin yeter zira 30-40 yıl 2x100watt akkor flemanlı lamba ile elektrikçilik yapmış ustalar da var adam lambaların ışığının parlaklığından voltajı görüyordu...

piyasada çeşit bol ama ben fiyat performans olarak mastech tercih ediyorum.

o true rms ölçü aleti normal kullanıcıya gerekmez o Ar-Ge için önemli elektrikçi için voltajı ve akımı göstersin yeter zira 30-40 yıl 2x100watt akkor flemanlı lamba ile elektrikçilik yapmış ustalar da var adam lambaların ışığının parlaklığından voltajı görüyordu...

Bizim de kahvehanede köyden gelen bir garson vardı. Adam eline kuzuyu aldıktan sonra o kuzunun kaç kilo olduğunu söylüyor ve çok az bir farkla doğru çıkıyordu :D

Forum istatistikleri

Konular
129,260
Kullanıcılar
451,663
Son üye
kubrasuoner

Yeni konular

Geri