PIC 16f84 de İki Farklı Gecikme Oluşturmak

hayır her pic için farklı ccs yoktur bunu biliyorum 16f877 olma sebebi en teferruatlı olmasıdır. Az önce yukarıda yazdığım fikride oradan aldım yani 4 Mhz yerine 20 Mhz takma fikrini, birde size danışayım dedim. Ccs yi iyice öğrenmek için daha zamanım var diye düşünü yorum.

sayın silvister bunu hatamı sonradan bende farkettim peki bunun için nasıl bir kod oluşturmalıyım.

for(a=0;a<10;a++) delay_ms(60000); satırını for(a=0;a<30;a++) delay_ms(60000); olarak mı? değiştirmemiz gerekiyor.

Aynen öyle...

4Mhz ile çalışıyorken 20Mhz kristal takarsan herşey 5 kat hızlanır, senin beklemelerin de 5 kat azalır. 10dk 2 dakikaya düşer.

tmm şimdi anladım çok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı sağolasınız sayın silvester ve kazımuğur hocalarım

CCS C de yardım ornekleri de faydalıdır. F1 ile yardım alın, komut kullanımlarını orneklendirir. İkincisi de bu sitede gördüğüm ve özellikle dikkatimi çeken şey, herkes elini korkak alıştırmış. Mesela arkadaş sormuş led aldım, pile taksam olur mu, yanar mı, yok 5 volt versem kac ohmluk direnc koymam lazım......

Arkadaşım bir dene, bir iki ledi patlat. Herşey de sorulmaz ki biraz da yaşa ve öğren.
Sana da burdan düşen ders deneyeceksin.cevap bekleyene kadar dene daha hızlı öğrenirsin.

Ben PIC programlarken en az 40-50 kere silip yeniden programlıyorum. Prototip çalışmada bu normaldir. 1 kere programladım taktım oldu yok bu işte.

Benim genel prensibim hep denemektir. Ha buraya yazarım ama cevabı gelsin deyi beklerken sürekli deneme yaparım. Tabi bu arada dedikleriniz doğru teşekkürler iyi geceler.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Geri