pic 16f877 anolog cıkıs gerilimler?

sina-n

Üye
arkadaslar bu 16f877a tıpı pıc ın anolog cıkıslarından alabılecegımız max ve mın gerılım degerlerı ne kadar dır acaba ?????

pwm çıkışına bağlanacak transistörün collectoruna verilecek gerilim ne olacaksa çıkışın maximumu o değer olur min ise sıfır.

bakın pic hakkında en ufak bır bılgım yok belkı sıze ukalalık edıyor gibi olabılırım fakat
1.pwn ne oluyor
ben cıkısta transıstor surmeyı dusunmuyorum
ben sıze soyle anlatayım bıraz ben pic den aldıgım degerı opmlarla carpıp 0-20 arası calısan bısı surecegım ama pic çıkışının tam olarak ne olduğu bılmemm gerekıyor heralde :)

Sn. sina-n;

Malesef ki pic16F877 de direk olarak bir analog çıkış bulunmamaktadır. Sn. zfrgrbz nin dediği gibi basit PWM programı yazıp cıkıştanda başka bir buffer yada buffer görevi görecek bir transistör ile üretilmiş sinyalleride uygun bir R-C devresi ile doğrultuğunuz takdirde istediğiniz gerilimi üretebilirsiniz. İkinci bir ihtimal ise pic ile bir DAC ı seri haberleştirip direk 0-5 volt arasında bir gerilim elde ederek sonra da istediğiniz gerilime çevirebilirsiniz.

bu 16f877 ne kadar

s.a
16f877 tek alırsan 10-12 tl arası adetli alırsan 7-8 tl ye kafdar düşüyorlar. Kola gelsin.

=sina-n; bakın pic hakkında en ufak bır bılgım yok belkı sıze ukalalık edıyor gibi olabılırım fakat
1.pwn ne oluyor
ben cıkısta transıstor surmeyı dusunmuyorum
ben sıze soyle anlatayım bıraz ben pic den aldıgım degerı opmlarla carpıp 0-20 arası calısan bısı surecegım ama pic çıkışının tam olarak ne olduğu bılmemm gerekıyor heralde

sinan kardeş pwm ile 0-20 arası dediğin voltmu mA mi sitede yayınladığım 0-10 V ve 0-20 mA ğiriş ve çıkış devrelerim var bir bak istersen. Kolay gelsin. :)

16f877 nin analog çıkışı yokki pwm yapabilirsin en fazla transistörde kullanırsan istediğin herşeyi kontrol edersin ben şuanda 12 volt fan hız kontrolü yapıorum

16f877 nin analog çıkışı yokki pwm yapabilirsin en fazla transistörde kullanırsan istediğin herşeyi kontrol edersin ben şuanda 12 volt fan hız kontrolü yapıorum

Sn. Arkadaşım picin normalde bakarsan analog çıkışıda yok. PWM çıkışını direnç ve kondansatör ile flitre ederek 0-5 V çeviriyorum ve bu voltajı opamp ile sürerek0-10 V veya 0-20 mA çıkış elde ediyorum. Kolay gelsin.

Sn. Arkadaşım picin normalde bakarsan analog çıkışıda yok. PWM çıkışını direnç ve kondansatör ile flitre ederek 0-5 V çeviriyorum ve bu voltajı opamp ile sürerek0-10 V veya 0-20 mA çıkış elde ediyorum. Kolay gelsin.

örnek,çalışan bir devre verebilir misin?

örnek,çalışan bir devre verebilir misin?

S.A.
Uzun zamandır foruma uğrayamadım. Forumda pic bölümünde kullandığım devreler var. Uzun zamandır analog çıkış için harici dac üniteleri kullanıyorum. MCP4xxxx serisi 12 bit daclar var bunları kullanmanızı tavsiye ederim. Dediğim opamlı devreleri kullanarak 0-10V yada 0-20 mA olarak kullanabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
129,277
Kullanıcılar
451,698
Son üye
frht.26

Yeni konular

Geri