pic assembly kodu yardım ihtiyacım var

ayberk1

Üye
MOVLW H'07'
MOVWF CMCON
CLRF PORTB ;PORTB Yİ SIFIRLA
;GİRİŞ-ÇIKIŞ TANIMLAMALARI
BANKSEL TRISA ;BANK1 E GEÇİŞ YAP
MOVLW H'FF'
MOVWF TRISA ;PORTA NIN BÜTÜN PİNLERİNİ GİRİŞ YAP
CLRF TRISB ;PORTB NİN BÜTÜN PİNLERİNİ ÇIKIŞ YAP
BANKSEL PORTB ;TEKRAR BANK0 A GEÇ
CLRF PORTB ;PORTB Yİ SIFIRLA

Arkadaşlar bu programda ne yapılmış bana bi yorumlaya bilir misiniz ben bazı komutları bilmiyorumda :S:S :confused::confused:

Moderatör tarafında düzenlendi:
dostum burda ilk satırda bir kaydediciye hex 07 yüklenmiş daha sonra porta giriş ve portb çıkış olarak ayarlanmış sonra portb sıfırlanmış hepsi o ;)

Eyw kardeş saolasın ;D bazı komutları bilmiyorum anlamadım Banksel , tris fln bide 2 komutuda aynı yerde kullanmış o nasıl oluyo ??
Bide MOVWF CMCON Nedir ??

Merhaba
Bu yazılanların hepsini anlatayım ama sizin,bu anlattıklarımı anlayabilmeniz için ön bilgi sahibi olmanız lazım.Bunu sakın küçümseme olarak almayın nedenine gelince tamamen asm yazılımı olan bu metnin manasını ancak PIC hakkında ve de asembly hakkında biraz fikir sahibi olmanız lazım. "Bide MOVWF CMCON Nedir ??" mesela bu komuttan MOVWF W saklayıcısına bir değer ver demektir.CMCON PIC'in PORTA pinlerini dijital giriş çıkış yapmak için kullanılır.Öğrenim durumunuzu da bilemediğim için nasıl bir kaynak önereceğimi bilemiyorum.Ben asm öğrenirken tuttuğum notlarımı vereyim belki işinize yarar.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• ANTRAK_ASM_BASLANGC.rar
    508.4 KB · Görüntüleme: 42
bende yeni yeni öğreniyorum benim bildiğim giriş çıkışları ayarlayan kod tris değilmiydi??
CMCON da aynı işlevimi yapıyor??
bu arada saolasın..

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri