ve eklemeyi unuttum birde asm dilini görsel olarak tam kapsamlı ögreten asm görsel egiim seti var onuda paylaşmak isterim ilgilenenlere

sn olcay sancar bahsettiğiniz görsel eğitim seti gerçekten çok değerli bir kaynak. kitaplarda çogu şey havada kalıyor kavrayamıyoruz. burada link koyarsanız minnettar oluruz.

Deneme kartı çok da şart değil aslında , mplab'da kodunu yazıp isisde devreni kurup denersen çok rahat öğrenirsin , arada bir de değecek projelerini bakır plakete fln yaparsın , tamamdır

sayın olcay_sunar cd nizi de bir upload sitesi üzerinden paylaşırsanız sevinirim rapid hariç.
ayrıca size birde tavsiyem olacak:pic programlama öğrenmek istiyorsanız kesinlikle donanımına çok iyi ama çok iyi çalışın.Kod yazmak işin en basit tarafı.Biraz kasmayla çok iyi işler yapacağınızı temenni ediyorum.Şimdiden bol projeli günler

microchip'in sitesinden mplab (son sürüm 8.33dü en son)programını indir. Microchip'in ücretsiz assembler derleyicisidir.
Daha sonra Proteus son sürümlerinden birini bul , onunla ilgili biraz da döküman bul. Proteusta her türlü elektronik devreni sanal olarak kurup simülasyonunu yapabilr , nerden ne akım geçiyor , nerede ne voltaj var görebilirsin , fakat kaynak bulman şart o da her yerde bulunur. Proteus 2 parçadır iSiS ve ARES , isisde şemanı çizer simülasyon yaparsın , Ares'te PCB tasarımını yaparsın.
İsiste Pic'li bir devre kurduğunda MPlab'dan ürettiğin kodları İsis içinde çalışan PiC'e yükleyebilir , gerçek deneme kartı gibi kodlarını çalıştırabilirsin

Tabi bunlar basit gibi gözüksede hemen hemen her adımı saç baş yoldurtur adama çok sabır ister öğrenene kadar , takıldığın ilerleyemediğin noktaları yazarsan birileri imdadına yetişir.
İyi çalışmalar

arkadaşım yazıdğın programları denemek için proteus son sürümünü kulanabilirsin

arkadaş mplab demiş o çok işine yaramaz.hem o pice program yazmak için kendi özel programlayıcı devresi istiyor.
buda pic ccs c.c dilinde program yazarsın.ben bunu kullanıyorum.çok kullanışlıdır.

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/dUHb3iKwYfKh5RQzYYa2WUxjV21CuE
PIC-C-Compiler-CCS-PCWHD-v4.068.rar

...hem o pice program yazmak için kendi özel programlayıcı devresi istiyor...
Uzun zamandır kullanmıyorum, değişmiş olabilir elbette ama benim kullandığım dönemlerde benden istemiyordu.
MPLAB bir suite, bir IDE dir. Derlemeyi yapan kısım MPLAB değil, içinde ki bir progr*****tır(MPASM-Assembly dili için, diğer diller de değişiklik arzedebilir). MPLAB bünyesine C veya basic tabanlı bir compiler da entegre edip direkt kod yazabilir ve derleyip simüle edebilirsiniz. ICD veya benzer toollar ile etkin bir şekilde yazılımı monitorize eder, kontrol noktaları oluşturabilir, adım adım koşturabilirsiniz, makro tarzı manipülasyonlar yapar ve yazılımın bunlara tepki vermesini izlersiniz. vs vs vs...

Siz *.HEX uzantılı dosyayı elde ettikten sonra istediğiniz programmer ile yüklersiniz ve MCU da yok bu olmamış demez/diyemez.

Uzun zamandır kullanmıyorum, değişmiş olabilir elbette ama benim kullandığım dönemlerde benden istemiyordu.
MPLAB bir suite, bir IDE dir. Derlemeyi yapan kısım MPLAB değil, içinde ki bir progr*****tır(MPASM-Assembly dili için, diğer diller de değişiklik arzedebilir). MPLAB bünyesine C veya basic tabanlı bir compiler da entegre edip direkt kod yazabilir ve derleyip simüle edebilirsiniz. ICD veya benzer toollar ile etkin bir şekilde yazılımı monitorize eder, kontrol noktaları oluşturabilir, adım adım koşturabilirsiniz, makro tarzı manipülasyonlar yapar ve yazılımın bunlara tepki vermesini izlersiniz. vs vs vs...

Siz *.HEX uzantılı dosyayı elde ettikten sonra istediğiniz programmer ile yüklersiniz ve MCU da yok bu olmamış demez/diyemez.

arkadaşım yazıdğın programları denemek için proteus son sürümünü kulanabilirsin

arkadaş mplab demiş o çok işine yaramaz.hem o pice program yazmak için kendi özel programlayıcı devresi istiyor.
buda pic ccs c.c dilinde program yazarsın.ben bunu kullanıyorum.çok kullanışlıdır.

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/dUHb3iKwYfKh5RQzYYa2WUxjV21CuE
PIC-C-Compiler-CCS-PCWHD-v4.068.rar

teşekkürler pretous denemek istemekteki amacım ben öncelikle asm diline basladım ve asm dilini tamamen ögrendikten sonrada sırasıyla c dili ve basıc olarak devam edicem şimdilik böyle düşünüyorum

PIC programcılığını öğrenmek için asm şart. Asm kodlarını öğrenmekte o kadar da kolay olmayacaktır. Çünkü makina gibi düşüneceksin , emek verip zaman harcayacaksın. Daha sonraları C diline CSS e bence dallanma. Çünkü PIC te harbi kod yazanlar şunu iyi bilirler, program sayfası dolduğunda bir sayfadan diğer sayfaya geçtiğinde karmaşa meydana geliyor, bunun en bariz örneği JAL ile PIC i programlamaktır. En ufak bir parazitten etkilenirler. Bazı arkadaşların filtre filtre dediğini duyar gibiyim. :) Neyse arkadaşlar programlayacak arkadaşlara kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri