Pic ile 220V on-off

ulasuzun

Üye
arkadaşlar Pic ile 220V on-off kontrolü ile ilgili yardım gerek hatta varsa bir devre...Aydınlatma için...

Mantıken düşündüğüm zaman:
pic çıkışına transistör bağlasam... emitere 12V kollektöre röle... ve bu rölenin ortak ucuna 220V bağlayım diğer ucunada lambbayı bağlasam fikrine varıyorum...

Muhtemelen dirence ihtiyacım yok doğrumudur..?
Ve bu şekilde atıyorum 2 - 3 lamba yakıp, 1 de 220V 2000W'lık bir sobanın on-off kontrolünü yapabilirmiyim..?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
röle çıkışlı yapacaksanız doğruda mantık nedir lambayı nasıl açıp kapayacaksınız pice ne yaptıracaksınız.

pic giriş bacaklarına bir buton koyacağım... 1 bilgisi gönderdiğimde lamba yanacak, 0 bilgisi yolladığım zamanda ise sönecek... Aynı şey elektrikli soba içinde geçerli...

Her çıkışına bir transistör ve röle koyuptamı on-off kontrol yapmalıyım..? Ampuler evlerimizde kullandığımız ampullerden yada masa lambası diyeyim... Elektrikli soba var birde.. 220V 1800 yada 2000 W olması lazım...

direk 220V ile kontrol etmek istiyorsan onun için optokuplor ile kontrol etmeni tavsiye ederim

hayır hayır... Pic üzerinden kontrol etmek istiyorum ben... giriş portum PORT A, çıkış ise PORT D diyelim...

A portuna buton bağlıyorum... Butonlar ile 1 bilgisi gönderdiğimde PORT Dnin herhangi bir belirletiğim bitinden 1 bilgisi alacağım... Bu bilgi transistörün beyzini tetikleyecek ve emiter kollektör arası geçişi açacak... Emiter ucu 12V a bağlı olacak... kollektör ucu ise 12 V bir röleye... Rölenin ortak ucu 220 V a bağlı... Kontak ucu ise Lambaya bağlı....

SORU 1: Pic çıkışı ile transistör arasına bir direnç koymama gerek varmı..? Varsa değerini neye göre belirleyeceğim...

SORU 2: Lamba ve Elektrikli soba bağlayacağım bu röle kontaklarına... Ampuller taş çatlasın 75 W... Soba ise 2000 W... Soba bi sıkıntı yaratırmı..?

Tamam şimdi direnç değerlerini nasıl hesaplayacağımıda buldum... Unutmuşum...

Transistörü nasıl belirleyeceğim konusunda yardım edecek olan varmı..?

Moderatör tarafında düzenlendi:
64 kişi bakmış cevap veren arkadaş sayısı 3... Çok şükür buldum cevabıda arkadaşların desteğiyle... Çokmu zor birşey sordum acaba diyede düşünmeden edemiyorum... Yoksa cevap verilmeyecek kadar basit..?

arkadasım yanlış anlama fakat milleti fırçalama hakkı burada kimsede yok.Çünkü sanal ortam insanları yargılamak mantık dışı.
"pic ile röle sürmek" yada "transistör ile röle sürmek"
gibi anahtar kelimeler seni sonuca götürür diyorum.
aslında dikkatli okursan cevapları bulmuş gibisin.
eğer yapacağın işlemi halledemediysen özel mesaj gönder yardımcı olmaya çalışayım

Yok tabiiki kimseyi fırçalamak kimi bir derdim yada olayım yok... sadece merak ettim çokmu zordu yoksa çokmu kolaydı diye... Neyse...

Sanada çok teşekkür ederim... Tıkandığım yerde muhakkak döneceğim sana arkadaşım... :D

sn ulasuzun,
_ röle, anahtar gibi birkaç malzeme ile yapılabilecek bir anahtarlama işleminde neden pic, transistör, röle,12v, 5v,yazılım,.................kullanmak gerektiğini sorulduğu halde yazdığın 5 mesaj içeriğinde de göremedim. yazdığın mesajlardan ders çalışmaktan bıkkınlık gelmiş, kafasını toparlamak için malzeme kutusunu karıştıran birisinin sorduğu sorular olarak yorumladım.
_paylaşım forumlarında bilmediğimiz konularda bilenlerin bilgilerinden en iyi yararlanma şekli güzel soru sorabilmekten geçmektedir.
_güzel soru: bizim konu ile yeteri kadar ilgilendiğimizi ve araştırma yaptığımız halde istediğimiz bilgiye ulaşamadığımız için yardım istediğimi yansıtıyor olmalıdır.
mesela yukarıdaki mesajındaki soru1 şöyle olsa idi ; Pic giriş ve çıkışlarına kontrol ve sürücü elemanlar nasıl bağlanır? şeklinde olsa idi;
_ bu soruya çok hızlı bir şekilde '' I/O Interfacing '' linki verilirdi. böyle bir cevap ayrıca sana özel bir cevap olacağı gibi genelde konu ile ilgilenenlerin de bilgilerini tazeler ve katkı sağlar.
sakın bu sayfa ingilizce, ben bilmiyorum deme google translate yerteri kadar anlaşılır hale getiriyor..................................................

Forum istatistikleri

Konular
128,843
Kullanıcılar
450,940
Son üye
ranakaraca05

Yeni konular

Geri