PIC ile röle kontaklaması

aydinakif

Üye
pic'in çııkışların dan 0'da 0.3V , 1'de 5.5V gerilim alıyorum. 5v röleyi direk çalıştırmadığı için araya transistör ekledim(bc237). bu durumda da pic çıkışı 0 olduğunda bile röle kontaklama yapıyor. base veya kollektör direncini değiştirsem düzelir mi? veya pic için ayrı besleme röleli devre için akımları farklı ayrı besleme yapsam düzelir mi?

programı yazarken önce çıkış olarak kullandığın bacakları sıfıra çek. ayrıca transistörün beyz ucuyla gnd arasına 10k direç bağlamayı dene. yazılımını yollarsan daha fazla yardımcı olabiliriz.

Röleyi transistörün emitör ucuna baplamayı da deneyebilirsin.Koleektörü 5V ile enerjilendirirsin ve beklemede olur.Beyz e picten lojik 1 verdiğin zaman kollektör emitör arası enerjilenir ve emitörden röleyi çektirirsin.

"0" konumunda 3V alıyorsanız br sorun vardır. devre şemanız ve programı eklerseniz daha iyi olur.

programı yazarken önce çıkış olarak kullandığın bacakları sıfıra çek. ayrıca transistörün beyz ucuyla gnd arasına 10k direç bağlamayı dene. yazılımını yollarsan daha fazla yardımcı olabiliriz.

programın başında kullanacağım ortları 0 olarak atadım sonra çıkışları verdim. b-e arası direnç bağlamayı deneyim bir de.
kaynak değiştirdim az önce. max 300 mA (önceki max 1000mA) bunda transistöre bağladığım halde kontaklama olmadı sanırım akımla ilgili bi düzenlemeyle olacak gibi
------------------
Röleyi transistörün emitör ucuna baplamayı da deneyebilirsin.Koleektörü 5V ile enerjilendirirsin ve beklemede olur.Beyz e picten lojik 1 verdiğin zaman kollektör emitör arası enerjilenir ve emitörden röleyi çektirirsin.

devreyi o şekilde kurdum zaten

Son düzenleme:
"0" konumunda 3V alıyorsanız br sorun vardır. devre şemanız ve programı eklerseniz daha iyi olur.

3V değil 0.3V
zaten pic çıkışları high low mantığı değil mi? 0.3 lük bir gerilim normal diye biliyorum ama yanlışım mı var?

simülasyonda kurduğum devre bu şekilde burda ledlere verdiğim çıkışları base girişine aktardım emiter çıkışından röle devresini tamamlaıdm. kollektör ucu +5 beslemede
programın genel şeklide aşağıdaki gibi

begin
trisa:=0;
trisb:=0;
trisc:=0;
while 1=1 do
begin
porta:=1;
portb:=36;
portc:=52;
delay_ms(2000);

ben uyguladığım devrelerde pic çıkışından 1K lık direnci Beyz ucuna bağlıyorum. Röleyi de collektor ucuna bağlıyorum hiç bir sorun olmuyor...

ekteki şemaya göre yapıyorum uygulamalarımı. eğer çok güçlü akımlar ve yüksek miktarda ark olan sistemler çalıştırmayacaksanız bu şema yeterlidir. aksi takdirde çıkışı opto kuplör üzerinden sürmenizi ve sürücü devre ile röle kısımının kaynaklarını ayrı ayrı kullanmanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,908
Kullanıcılar
451,064
Son üye
ilayda_7

Yeni konular

Geri