pic ile role kontrol

arakadaşlar merhaba,
pic ile 4 adet 12v roleyi açıp kapatmak istiyorum fakat kullanacağım düğmeler dokunmatik veya ufak tek basımlık düğmeler olmaz zorunda.

daha önce uğraşmış arkadaşların yardımlarını bekliyorum teşekkürler.

hangi konuda yardım istiyosun,konuyu biraz açarsan daha kolay yardım alırsın

hangi konuda yardım istiyosun,konuyu biraz açarsan daha kolay yardım alırsın

dört tane role var benim bu roleleri herbir roleye bağlı olan butonlara basarak açıp kapatmam lazım ama butonlar sadece bas çek metodu ile çalışan buton düğmeleri yani 1. rolenin düğmesine basıp çektiğimde 1. role çalışacak birdaha aynı düğmeye bastığımda role devreden çıkacak
diğer 3 düğmede aynı şekilde çalışacak.

Sanırsam butonlar kalıcılı değil 1 bas röle çekili 1 daha bas röle bırak olacak.
Sen devreyimi istiyorsun yoksa devrenın hex.'inimi

Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar aranızda o kadar samimi bir dialog geçmişki gerçekten hayran oldum belirtmessem çatlarım...

Sonra gelelim devre konusuna

1: Bu devreyi endüstriyel bir uygulamada mı kullanacaksınız eğer motor çalıştırmak için kontaktör vs bağlayacaksanız yada motor haricinde bir endüktif güç bağlayacaksanız picin çıkışına bir transistör birde röle koyup sürücü yapmakla sağlıklı çalışmaz bunun için iki besleme kullanmak gerekir birde opto kuplörler ile izalasyon yapmak lazım tıpkı plc lerde olduğu gibi ki sorun yaşamayalım...

2: Devreyi yaptık sıra programa geldi diyelim o da kolay şöyle ki buton başına 1 byte lik register oluştururuz ve butona bi defa basılınca registerin içine bir sayı yazarız örneğin 25 ve denetleme yaparız eğer sayı 25 ise yada 0 dan büyük ise röle çeksin ve kalsın butona ikinci bastığımızda registerin içi eğer sıfır değilse sıfırla deriz sonraki kontrolde de register 0 sa röle bıraksın deriz olur biter...

Ama burada önemli olan devreyi siz kendiniz mi yapıp tasarlamak istiyorsunuz yoksa hazır devre hazır kod mu istiyorsunuz ?

Cevabınız ben kendim yapacağım ama bilgim yetmiyor yardımcı olun ise hay hay elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım en azından çalışırım ama derseniz ki yok ben herşeyi bitmiş dört dörtlük devre istiyorum işte o konuda elimden pek fazla bişey gelmez çünkü oturup devresini çizip programını yazıp sonra da baskı devresini hazırlayacak kadar zamanım maalesef yok ama zamanım olsa o konuda da yardımcı olmaya çalışırdım...

Saygılarımla....

merhaba
devreyi endüstiriyel bir amaçta değil sadece hobi olarak tasarladığım bir modelde kullanacağım hayır düğmeler model çalıştırmayacak elektronik cihazlara akım verecek. pic ile alakalı fazla bir bilgim yok konuda yeni olduğumdan devreside hexide gerekiyor ama ben bunu pic kullanmadan başka bir şekilde yapabilirsem yardımcı olmanız yeterli olacaktır.

Yukarıda bu butonlar ile röleleri kontrol edeceğinizi yazmışsınız ona istinaden bu şekilde yazdım ama illa pic istemiyorum diyosanız aynı işlemi yani butona bi defa basacaksınız birinci röle çekecek bidaha aynı butona basınca bırakacak şeklinde 4 röleyide kontrol etmek istiyorsanız o da kolay 4 tane jk flip flop kullanarakta aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz j ve k uçlarını artı yapıp clock ucundan pulse verdiğinizde her darbede çıkışı kendisini değiller ve kendisini değilleyen çıkışlarada röle bağlarsanız iş tamamdır malum 4027 entegresi tam bu iş için üretilmiş bir entegredir yalnış hatırlamıyorsam içinde 2 tane jk flip flop var...

hımm mantıklı gibi geliyor ama hiç denemedim bu işlemi. biraz daha açarmısın?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…