pic ile step motor kontrolü için yardım!!!

only_madly

Üye
slm arkadaşlar.yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
benim yeni tasarlamaya başladığım bir pic projem var.bu projede pic ile bir step motoru kontrol etmek istiyorum.3 adet buton kullanıp değişik adımlarla motoru kotrol etmem gerekiyor.3 buton biribirinden bağımsız çalışarak değişik adım sayılarında step motoru döndürecek.örneğin 1. butona basınca 10 adım 2. butona basınca 20 adım 3. butona basınca 30 adım atacak.ve adım sayısı bittikten sonra duracak ve tekrar butonlardan birine basılması beklenecek.program hakkında yardımlarınızı bekliyorum...

programda öncelikle 3 buton girişlerini sembol atayarak adlandırın örneğin
10_adım_butonu , 20_adım_butonu gibi

"tekrar" adında bir byte'lık bir değişken tanımlayın

bir for döngüsü açın
bu döngü her seferinde "tekrar" değişkenindeki rakamı bir eksiltsin, 0 olana kadar tekrar etsin
döngü içinde motoru 1 adım yürütecek kod olsun

ana rutinde 3 buton sürekli taransın

herhangi birine basılınca , örneğin 10_adım _butonu basılınca bunu yazacağınız ilgili alt programa
gönderin. Alt programda "tekrar" değişkenine 10 sayısı yüklensin ve for döngüsüne dallansın

bu şekilde butona bağlı adım sayısı kadar ilerledikten sonra tekrar buton taramaya dönülsün

olay bu kadar,

step motoru I2C ile nasıl kontrol edebiliriz peki???

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…