Pic pil süresi

m@ny@k111

Üye
Arkadaşlar merhaba .yapmış olduum devrenin çalışma süresi 50-60 saat arası olması isteniyor.kısaca devremde bulunan elemanlar şöyle;
PIC16F877
2x16 lcd
7805 regüle entegresi
basınç ve sıcaklık sensörü
3 adet buton ve 1 adet pot...
4 adet 1n4001 ile köprü(ana beslemeden lm7805 girişine)

devremden çekilen akım 80-100 ma civarında.2 adet 9 volt pil ile beslemekteyim(basınç sensörü beslemesi 12v ve su içerisinde çalışcağından dolayı çekilen bu akım basınç sensörü aktif değilkemn ).

güç hesabı nasıl yapılır 2 adet 9v pil ve çekilen akım bu civarda iken ne kadar süre bu devre stabil çalışır
stabil çalışan bir devre ve pil ömrünü uzatacak önerilerinize ihtiyacım var..
şimdiden teşekkürler

arkadasım anladıgım kadarıyla açıklama yapayım 2 tane 9v pilin var ama bu piller kaç ah önce ona bi bak ona gore hesap yapalım . sen düzelterek hesapla mesela pilin 2000ah devren 100ma akım çekiyor nedir.. formül (2000/100=20) devren 100 ma akım çekerken 20 saat saglılı çalışabılır... ve 9v pilleri paralel baglarsan gücü 2 ye katlar bir pil 2000 ah ise iki pil 4000 ah yapar ona göre ayarı verırsın :):):) haydı kolay gelsın yanlışım varsa düzeltin

pil ile besleniyorsa neden 7805 girişine köprü diyot bağlıyorsunuz? İki farklı beslememi var?

köprü diyot kulanmamın sebebi parazit ve gerilimde oluşabilecek sapmaların önüne geçmektir..
2 adet 9v pil ullanmayı düşünüyorum fakat verdiği akım 200 mah civarında bu nedenle pil ömrü çabuk tükenecektir.önerebileceğiniz pil yada çözüm göserirseniz çok iyi olur

köprü diyot kulanmamın sebebi parazit ve gerilimde oluşabilecek sapmaların önüne geçmektir..
2 adet 9v pil ullanmayı düşünüyorum fakat verdiği akım 200 mah civarında bu nedenle pil ömrü çabuk tükenecektir.önerebileceğiniz pil yada çözüm göserirseniz çok iyi olur

Köprü diyodu bu konuda faydasız görüyorum. Pilden gerilim sapmaları oluşacağını düşünmüyorum. Parazitler içinse diyotlarla bir fayda sağlanamaz. LCD nin ışıklarını gerekli durumlarda açıp kapaman gibi bir çözüm işinie yaramaz mı? Böylece en çok akım çeken LCD nin ışıklarından belli miktar fayda sağlarsın.

Köprü diyodu bu konuda faydasız görüyorum. Pilden gerilim sapmaları oluşacağını düşünmüyorum. Parazitler içinse diyotlarla bir fayda sağlanamaz. LCD nin ışıklarını gerekli durumlarda açıp kapaman gibi bir çözüm işinie yaramaz mı? Böylece en çok akım çeken LCD nin ışıklarından belli miktar fayda sağlarsın.
LCD nin ışıklarını kapatmayı düşündüm fakat 60 saatlik bekleme sürrsini sağlama adına ne tür bir pil kulanmalıyım.gereken voltaj 12 den fazla olması lazım.li-po piller işmiz görüyor fakat maliyet ok artıyor.çözüm önerilerniz çin çok tesekkur ederim

Microchip in DS01146B Compiled Tips ‘N Tricks Guide dökümanını inceleyebilirsiniz söyleyebileceğimiz herşey dökümanda mevcut. Pille çalışırken parazit veya gerilim dalgalanması için köprü diyot kullanıyorsanız söyleyebileceğimiz fazla birşey yok ancak 12 V 60 A bir araba aküsü kullanın istediğiniz kadar çalışsın diyebilirim.

Microchip in DS01146B Compiled Tips ‘N Tricks Guide dökümanını inceleyebilirsiniz söyleyebileceğimiz herşey dökümanda mevcut. Pille çalışırken parazit veya gerilim dalgalanması için köprü diyot kullanıyorsanız söyleyebileceğimiz fazla birşey yok ancak 12 V 60 A bir araba aküsü kullanın istediğiniz kadar çalışsın diyebilirim.

döküman için tesekkur ederim fakat 12v bir araba aküsü işimi görmeyecektir hem boyut hem de maliyet açısından..

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri