pic programlama

mhmmdlkts

Üye
arkadaşlar pic programlama devresi biliyormusunuz....

microchip firmasının internet sitesinde bulabilirsin...

baktım fakat bulamadım link atar mısınız

Bakıyorumda zirveye ulaşmışsın muhammed şimdide pic programlamaya mı merak saldın? Benim artık en fazla uğraştığım konu pic programlama, pic programlama tek başına yıllarını alabilecek bir konudur, varolan hazır bir picprogramlayıcıyı daha önce birçok devre yapmış kimselerin bile başarıyla çalıştırması zordur yani pic programlayıcı devre yapmak istiyorsan (rs232 ile çalışanlar haric rs232:genelde masaüstü bilgisayarlarda bulunan 9 pinli laptoplardaki harici ekran çıkışı söketine benzeyen giriş-çıkış portu) bunu tavsiye etmem. Ben pic programlama öğrenmek istiyorum dersen öncelikle hiçyoktan temel elektronik bilgisini sağlam bir şekilde edinmelisin daha sonra "Pickit2" adındaki pic programlayıcıyı tavsiye ederim 50-60 tl bununla beraber hoicilerin en çok kullandığı hakkında en fazla örnek bulunan Pic16f877a alacaksın buda 10-15 lira ve kristal, buton, direnç led vs ıvır zıvıra ihtiyacın olacak bunlarda 10-15 lira yada pic deney kartı alacaksın yazdığın programları denemek için birde pogram yazmak için netten mplab denen programı indireceksin hadi bunların hepsine sahip oldun diyelim kendi programını nasıl yazacaksın bunu tek başına öğrenmen zor olur birinin birebir yardım etmesi onda 1 sürede öğrenmeni sağlar fakat kaynak olarak herzaman tavsiye ettiğim ücretsiz megep sitesindeki mikroişlemciler ve mikrpdenetleyiciler başlıklı tüm belgeleri indirmeni anlamaya çalışmanı tavsiye ederim ben bu kaynaklardan öğrenmeye başlamıştım.
yinede pic programlamaya başlama gibi bir fikrin varsa öncelikle temel elektronik konularını iyice çalışmanı tavsiye ediyorum.

hocam temel elektroniği öğreneyim öğrenmesine de ne yapmalıyım örneğin bana deyinki şu devreyi yap şunu ezberel anlatabiliyormuyum yani aadım adım ilerleyeyim diyorum .....
bana bir hoca veya bir eğitmen gibi emir verin sadece siz değil forumdaki herkes .....
ben şimdi ne yapmalıyım

Son düzenleme:
Merhaba
Elindeki program ile led yak söndür yap.Sonradan ben sana program yazılmadan çalışabilecek 555 entegresi ile devreler vereceğim.Daha sonra bazı kitaplar önereceğim.Hadi kolay gelsin.

Ben emir verin vs kısmını kabul etmiyorum ancak tavsiye verebilirim sende bizim gibi bir insansın emir vermek sözü biraz ters geldi bana neyse forumdaki bu konuda birinci sayfada binbaşının yazdığı ve ikinci sayfada elektrfizikçinin yazdığı iki mesaja özellikle bak https://www.kontrolkalemi.com/forum...3-elektronik-ogrenmek-icin-izlenecek-yol.html. Buradada tavsiye edildiği gibi özellikle teknik lise öğrencilerinin öğrenmesi için yazılmış kitaplar niteliğinde olan bu dökümanlar temelden başlayıp üst seviyelere doğru konuları anlatıyor. Elektriğin temel esasları, Analog Devre Elemanları, Lehimleme ve Baskı Devre, Devre Şemaları Çizimi, Elektriksel Büyüklükler ve Ölçülmesi, Alternatif Akım Esasları, Doğru Akım Esasları, Elektronik Devreler ve Sistemler-1,2 , Lojik Uygulamaları 1,2,3,4 adlı dökümanlardan başlayabilirsin bu başlıklar hakkında sadece burada bahsedildiği için değil genel olarak elektronik bilgisine sahip olan birisi olmak için konular nerede anlatılıyorsa oradan faydalanabilirsin bu başlıklar elektroniğin temellerindendir başka bir deyşle elektronik temel olarak analog elektronik ve sayısal elektronik olarak iki sınıfa ayrılabilir fakat ikiside birbiriyle iç içedir devre elemanlarıda pasif ve aktif elemanlar olarak çeşitli sınıflandırmalara sahiptir hepsinin detaylı nasıl üretildiği en detayında nasıl çalıştığı değil temel prensiplerini öğrenerek işe başlamak gerekir sonuçta kullandığın malzemelerin ne iş yaptıklarını bilmezsen bunları amacın doğrultusunda kullanabilmek olanaksız olur, elektronikte kullanılan semboller temel formüller anlatrım teknikleri (mesala uygulanacak devreyi açık devre şeması ile ifade ederiz eğer devre bakır plakete basılacaksa baskı devre şeması kullanırız baskı devre şemasından bu devrenin ne iş yaptığını anlamak çok zordur fakat açık devre şemasından devrenin nasıl çalıştığını biraz önce bahsettiğim konular hakkında biraz bilgi sahibi olduktan sonra anlayabiliriz birde açık devre şemasının bakır plakete uygulanması çok zordur bu yüzden baskı devre şeması kullanırız) konular ne kadar derin gözüksede elektronik ile iilgili en hızlı adımlar 1947 de transistörün yapılmasıyla başladığından bütün konular hakkında genel bir bilgiye sahip olma ve belirli bir konudada profesyonelleşme mümkündür ki önümüzde bunun kanıtı olan birçok insan var bu yüzden gözün korkmasın.
şimdi sen bu kaynakları incelemeye başlayacaksın sonra takıldığın yerde bize soracaksın mesela diyeceksin ki diyot nedir nasıl yani tek yönde akım geçirir bende akım nedir biliyormusun diye sormak zorunda kalacağım akım nedir bilmiyorsan diyotun nasıl çalıştığınıda anlamayacaksın o zaman bu soruların cevabı benden olsun; elektrikte Akım su daki akıma benzetilebilir örneğin bir hortum içinden belirli bir sürede akan su moleküllerinin sayısı o hortumdan geçen suyun akımını verir coğrafyada akursular için debi kavramı kullanılır ki bu da söylediğim şeyin aynısıdır akım tabiri kullanıldığı her yerde aynı anlamı ifade eder peki elektronikteki anlamı nedir elektronikteki fark akan şeyin su değil elektron olmasıdır ve içinden aktığı şeyde hortum değil iletken medde yani bakır tel vb olan içinden elektronun hareket edebileceği bir maddedir ( buradada iletkenlik kavramına giriyoruz en basit tabiriyle elektronun rahatlıkla içinde hareket edebildiği, içinden geçebildiği madde) elektronikteki akımda telin bir santimetrekarelik yüzeyinden 1 saniyede geçen elektron miktarı diye ifade edilir akım I ile gösterilir ve birimi amper dir. Şimdi diyot nasıl tek yönde akım geçirir buda su ve hortum örneği ile açıklanır " >>>>>>>>> " bu şekilde su horumunun içine yerleştirilmiş kapakçıklar olduğunu düşün bu hortuma soldan sağa akacak şekilde su verilirse kapakçıklar su kortumunun iç yüzeyine itilir ve su akar fakat sağdan sola doğru akacak su verilirse bu kapakcıklar suyun hortum içinde hareketini engeller ve su iltilmez benzer bir yöntemde diyot içerisinde kullanılmıştır bu yöntem bahsettiğim kaynaklarda anlatılıyor ben sadece mantıksal açıklamasını akılda kalacak bir şekilde yapmaya çalıştım.

hocam bu kadar yazı yazdığınıza göre bana değer verdiğinizi anlarım...
dediğiniz linke baktım önceden de bakmıştım zaten ..
hocam diyotun ne olduğunu biliyordum fakat akımın ne olduğunu bilmiyordum bunu bana öğretiğiniz için minnetarım ''bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum'' HZ. Ali
aslında yazınıza karşı çok söz var fakat biraz kısa kestim... ..
hocam birde krstalin ne olduğunu bilmiyorum açıklarmısınız ne olduğu akında hiçbir ikrim yok...

Bana hocam deme abi falan birşey de hoca olacak kapasitede değilim ben birde teşekkür etme çalış soru sor bu en iyi teşekkür olur. Bunun haricinde hazır bilgiye pek alışma önce kendin öğrenmeye çalış ben sana bilgiye ulaşmanın yollarını göstermeye çalışırım zaten araya araya bulmayı öğrenirsin şu an bilgiye ulaşma açısından çok güzel bir çağdayız aradığımız çoğu şeyi nette buluyoruz, hazır biginin sana çok faydası olmaz ama çaba gösterip elde ettiğin bilgiyi unutmazsın bunun yanında bilgiye ulaşmak için gereğinden fazla zamanda harcamayacaksın buda vakit kaybına sebep olur kalıcı bilgi edineyim derken daha fazla bilgi edinmekten yoksun kalırsın. Şimdi kristal nedir sorusunun cevabını bulmak için öncelikle hangi kristalden bahsettiğini düşünmen lazım tabiki böylr bir forumda frekans-titreşim-saat palsi yani zaman referansı sağlayan kristalden bahsettiğini biliyoruz ilk işin google amcaya kristal nedir, kristal nerelerde kullanılır, kristal nasıl yapılır gibi sorular soracaksın bu soruların cevaplarında buldukların seni yeni sorulara götürecek bazen konudan uzaklaştığını farkedeceksin bir bakacaksın fizikte kırınım için kullanılan kristal yapılar konusundasın ki senin aradığın şeyle bir ilgisi yok (bunu boşver ne olduğunuda sorma ileriki fizik derslerinde kırınımı görürsün orda aklına gelir belki) neyse en iyisi "Quartz saat nasıl çalışır" diye aratmaya karar vereceksin çünki kristalin en önemli kullanım amacını anlatan konunun bu olduğunu göreceksin (google amcaya kristal nerelerde kullanılır dediğinde bununla ilgili birşeylerde çıkacak sende saat elektronikle ilgili ve normal hayatta en çok karşıma çıkan en iyi cihaz buradan anlarım diye düşüneceksin bu yüzden buradan başlayacaksın) ve bu qurtz saatin içinde kristalin nasıl kullanıldığını öğrendiğinde belki daha ileri gitmek istersen tekrar dönüp kristalin (zaten adı üzerinde) neyden nasıl neye göre yapıldığını araştıracaksın ki bu derin bilgiye girer şimdilik gerek yok sen kristal yapmayacaksın ki şimdi ben sana soruyorum kristal nedir (araştır sonucu 1 iki cümleyle yaz, kendi cümlelerinle yaz, alıntı yapma) bakalım söylediklerimiz işe yarıyor mu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…