plc örneklerde aklıma takılanlar

emir

Paylaşımcı üye
PLc_örnek.JPG

PLc_örnek_2.JPG

PLC programlamayı yeni yeni öğreniyorum. yukardaki iki örneği anlamakta zorlanıyorum. bir yanlışlıl var gibi geliyor. Sizlerin fikri nedir öğrenmek isterim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Benim incelediğime göre herhangi bir yanlışlık yok emir bey!

Kısaca acıklıyayım!

1.Devre

network1= I0.1 butonu üzerinden Q0.1 üzerinden kontak kilitlemesi ile sadece
Q0.0 setliyor. Q0.0 Altındaki 1 rakamı sadece Q0.0 setliyeceği anlamına gelir.

network2= I0.2 butonu üzerinden Q0.0 üzerinden kontak kilitlemesi ile sadece
Q0.1 setliyor. Q0.1 Altındaki 1 rakamı sadece Q0.1 setliyeceği anlamına gelir.

network3=Bu networkte tahminimce I0.0 girişi NC kontak olduğu için NOT kontağınıda kullanmış(Stop butonları NC kontaktaktan geçirilmesi uygundur ki
kablo koptuğunda sistem kendini resete çekebilsin) I0.0 daki enerji kesildigi zaman Q0.0 altında 2 ibaresi oldugu için Q0.0 ve Q0.1 Resetlenecektir.

Örnegin ibare 3 olsa idi Q0.0,Q0.1,Q0.2 resetlenmesi gibi

2.Devre

network1= I0.0 basıldığı zaman P yükselen kenar üzerinden M0.0 a 1 program
taraması kadar puls yollayıb M0.0 setliyecektir.Ama buradaki esas püf noktası
network1 network2 ve 3 den önceki network oldugu için en önce network1
içra edilecek ki network2 de Q0.0 korumasıda mevcut!

network2= ise zaten m0.0 set olan markerı tekrar I0.0 basıldıgında bu sefer
alıçaktır cünkü reset öncelikli konumdadır(buda 1 program taraması olduğu için
set bunda tarayıb gecib bir alt satırdada resette bakıcaktır.

2.devrede tarama sıraları işin püf noktası!

network 3=M0.0 Q0.0 a label yapar!

çok teşekkür ederim. zaten tam anlayamadığım için acaba ben mi anlayamıyorum yoksa devremi yanlış demiştim. teşekkür ederim açıklamalarınız için

sayinhasanzincir sorunun sorus sekli nedeniyle1.nci devredeki bu program hatalidir.simdi ilk anda siz 1 nolu butona bastiginizda q0.0 cekecektir vede ikinci satirda 2 nolu butona seri bagli q0.0 ters kontak acilacagindan dolayi siz ikinci butona bassanizda motor terse donmeyecektir ayrica stop butonuda tam islevini gerceklestiremez eger motor ters yonde calisiyorsa siz bu sistemi durduramazsiniz cunku q0.0 da q0.1 de butonlara basildiginda setleniyor fakat stop butonu sadece ve sadece q0.0 i resetlemekte dolayisiyla sorunludur
eklemis oldugum programi incelerseniz vede karsilastirmasini yaparsaniz nedemek istedigimi daha iyi anlayacaginizi umuyorum

Ekli dosyalar

• START BAGLANTI.rar
    1.3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
sn gezer77
program microwinde çalışıyor galiba. fakat bende microwin programı olmadığı için eklediğiniz dosyayı açamıyorum. ama demek istediğinizi anladım. sn hasanzincir anlatınca ben bir an PLC mantığını yanlış anlamışım diye düşündüm. fakat sizin açıklamanızı okuyunca doğru düşünmüşüm demek ki. yani en azından verilen örnekte eksik bilgi veya bir yerde yanlış var diye düşünmüştüm.

gerçi bir de şu var: şimdi motor bir yönde dönerken diğer yöne dönmesin istenmiş. o yüzden motor ileri yöne çalışması doğru. network 3 de NOT komutu olmasa yani motor ileri yönde çalışıyor. sotp butonuna baıyorum motor duruyor. sonra ters yön butonuna basıyorum ters yönde çalışıyor. sanki 1 ve 2. networkler doğru da 3. network hatalıymış gibi geliyor bana.

teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

Sayın gezer77 düsüncenize saygı duyarım ama size katılmıyorum! 1 devre bence hatalı değildir. Network3 deki Q0.0 R 2 Cıkısına dikkat ediniz.
Oradaki 2 Q0.1 i kapsadıgıdını belirtir.Yani aynı anda hem Q0.0 ve Q0.1 i resetler.

Yani Stopda tümü Resete cekileceği için herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Ayriyetten Motor bir yöne dönerken devir yönü değiştirme stoptan sonra yapılır tarzda tasarlanmış ki dogrusuda budur.

resetlemeyle ilgili ayrintiyi gozden kacirmisim ayrica soruda illada once stop sonra geri yon diye bir ayrinti belirtilmediginden

Sayın gezer77 düsüncenize saygı duyarım ama size katılmıyorum! 1 devre bence hatalı değildir. Network3 deki Q0.0 R 2 Cıkısına dikkat ediniz.
Oradaki 2 Q0.1 i kapsadıgıdını belirtir.Yani aynı anda hem Q0.0 ve Q0.1 i resetler.

Yani Stopda tümü Resete cekileceği için herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Ayriyetten Motor bir yöne dönerken devir yönü değiştirme stoptan sonra yapılır tarzda tasarlanmış ki dogrusuda budur.

peki Sn hasanzincir. I0.0 kontağı kapanmadan yani açık devre durumunda iken değilleme işlemine tabi tutularak Q0.0 ı reset yapmıyormu. eğer reset yapıyorsa bu nasıl oluyor. yani motorun çalışması için buyona bastığımızda aynı zamanda motoru durdurmak için de işlem yapmış olmıyor muyuz

Hayır yanılıyorsunuz sayın emir cünkü I0.0 Butonu NC kontak veriliyor. Yani I0.0 a sürekli 1 veriliyor.Stop butonuna basıldığı zaman 0 konumuna dönüyor ve NOT sonrasıda o zaman 1 e dönüyor.

Acil stop ve stop butonları plc lere NC Bağlanmak zorundadır.Aksi takdirde herhangi bir kablo kopma durumunda makineyi stop a geciremessiiz buda kazalara sebebiyet verebilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,312
Kullanıcılar
451,760
Son üye
urasrahmi74

Yeni konular

Geri