PLC devre yardım

arkadaşlar iki asenkron motor kumanda edilecek.Başlatma butonuna baslıdıgnda 1. motor 5 saniye sonra da 2. motor devreye girecektir.bundan sonra başlatma butonu bırakılırsa
1. motor duracak 2. motor calısmaya devam edecektir durdurma butonuna basıldıgında devre tamamen duracaktır*

Arkadaşlar bu devreyi bana kurabilecek var mı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
yok yaş 23 degil :D 18 lise 4 öğrencisiym :D

- - - Updated - - -

bu arada devreyi kurmakta uğrastım ama çözemedim baya kolay gelmişti okudumda ama işe koyuldugumda yapamamıştım

banada alıştırma olur yarın plc yazılısı var benimde az uğraşıyım :D

gfjhgvhzdf.jpg
I0.0- start
I0.1- stop
Q0.0- 1. motor
Q0.1- 2. motor

Devrede sana onu sormuyoki :D 5 saniye sonra 2. motor çalışcak diyo. 5 saniyeden önde çekersem çalışcak diy bi kural yok burda :D

Sn BlackMamba

PLC teorik bilgim 1997'lerde falan çok iyiydi :D o zamandan beridir de hiç karşıma çıkmadı. Birşeyi merak ettim merker kullanmadan timer'a giriş yapılmıyor mu? yada neden merker kullandınız?

Devreyi kolaylaştırmak içindi galiba değil mi? Yoksa kumandadan çevirmeye kalksak çok daha uzun bir ladder diyagram çıkardı karşımıza herhalde. Aynı Kontak ve bobinleri istediğimiz sayıda kullanabilmekte PLC'nin güzelliklerinden.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri