Plc dursa bile açık olan aydınlatmanın sönmemesini istiyoruz.

Lambaları PLC'den nasıl açıp kapatacaksın.Bir sürü adam da teşekkür etmiş.
Yöneticilerin arasındaki paslaşmaya hayranım doğrusu.

lambaların kontaktörünün bobinine, bir tane rölenin NC kontağı üzerinden enerji verdik mi? Verdik.
Lamba yandı mı? yandı.
Şimdi NC sini kullandığımız rölenin bobin uçlarını plcye bağladık mı? Bağladık.
Lamba hâla yanıyor mu? yanıyor
Şimdi plcye komut vererek dedik ki, ben falanca düğmeye basınca, röleyi bağladığımız outputa 1 sinyali ver dedik mi? Ben diyemedim, çünkü yazılım bilmiyorum. Ama teşekkür ettiğimiz yöneticimiz biliyor, o dedi.
PLC 1 sinyalini verdiğinde, rölemiz çekti mi? Çekti
Rölemizin NC kontağı açıldı mı? Açıldı.
NC kontağının arası hava ile doldu mu? Doldu.
Hava iletken mi? Hayır, en azından 220 volt için değil.
Bu durumda kontaktörümüzün bobinine giden elektrik akımı kesildi mi? Kesildi.
Bobinimzdeki tellerden geçen akım kesilince, manyetik akım üretimi durdu mu?
Durdu.
Manyetik akım kesilince, kontaktör nüvesini ve dolayısı ile, kontakları çeken bir şey kaldı mı? Kalmadı.
Nüvedeki yay, kontakları geri itti mi? İtti.
Kontakların arasına hava doldu mu? Doldu. Hava 220 voltu iletmiyordu ya, lambalara giden akım kesildi mi? Kesildi.
Artık flamanlarımızdan akım geçiyor mu? Geçmiyor.
Geçmeyen akıma karşı gösterilen bir direnç olmadığından dolayı, flamanlarımız ışır mı? Işımaz.
işte biz bu duruma, lambanın sönmesi diyoruz.
Nasıl sönecek sorunuzu yanıtladım sanırım.
Şimdi nasıl yanacak sorunuza gelelim.
PLC ye dedik ki, artık senin, felanca çıkışa vereceğin logic 1 sinyaline ihtiyacımız yok. Onu durdur. PLC de tamam abi dedi ve logic 1 durumundan, logic 0 konumuna geçti.
Rölemizin bobininden akım geçmediği için, manyetik alan durdu ve kontaklar yapıştı. NC kontaklar artık kapalı ve mutlu. Mutlu olma sebebi, kontağın normalde kapalı olması. Yani normale döndü.
Bu durumda, NC kontaklardan yeniden akım geçti. Bu akım doğruca, kontaktörün bobinine gitti. Çünkü devreyi tamamlamak istiyor, içi içine sığmıyor keratanın.
Kontaktör bobinimizde yeniden manyetik alan oluştu ve ferromanyetik nüveyi çekti. Kontaktörü yapan abilerimiz, kontakları bu nüveye bağladıklarından dolayı, kontaklar da çekti.
Artık kontaklarımızın arasında hava yok. Akım geçebilir.
Akacak elektron kabloda durmaz prensibiplerinden ödün vermek istemeyen elektronlarımız, lamba devresine kadar, dört nala koştular.
Önce balasta geçtiler. Burada 80 volta düştüler. Sonra flamanlardan geçtiler ve starterin içindeki neon gazını ısıttılar. Bu gaz da tuttu starterin kontaklarını ısıttı. Yanlışlıkla mı yaptılar bilinmez, starterin kontaklarını bimetalden yaptıkları için, kontaklar yamuldu ve kontaklar kapandı.akım, flamanlara hücum etti.Flanamnlar ısındı, tüpün içindeki cıvayı buharlaştırdı. Bu arada da starterdeki neon gazı soğudu ve kontaklar da soğudu. Kontaklar soğuyunca da açıldı. Bir bobinden geçen akım kesildiğinde, o bobin şok bobin özelliği gösterir prensibince, bobin Allah ne verdiyse bir gerilim bastı.Bu yüksek gerilim, iki elektrot arasından gerilim atlamasına neden oldu ve civa buharlarını tuttu, tüpün içindeki argon ve kripton gazlarına çarptırdı. Haliyle de çarpma sonucu ortaya bir ışıltı çıktı.
Fluoresan tüpün iç cidarındaki özel fluoresan boya sayesinde de, bu ışıma, beyaz ışık şeklinde ve homojen bir şekilde etrafı aydınlattı.
Umarım nasıl açılıp kapandığını yeterince iyi açıklayabilmişim.
Aslında lambanın nasıl yandığından ziyade, neden teşekkür ettiğimi açıklamış oldum. Yönetici olmadığımdan, paslaşma kısmını üzerime alınmadım ama, teşekkür kısmı, beni böyle uzun bir yazı yazmak için gayretlendirdi doğrusu.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
şimdi arkadaşım,plc çıkışları lambaları yakmak için sürekli çıkış mı veriyo yoksa arada başka devrelerde varmı,yani output ledleri lambayı yakarken süreklimi yanıyor..eğer böyle ise puls anahtarı bağlamak doğru olmaz...senin bu isteğin programla çok rahat çözülür.Masrafa girmeden,sistemde plc varken bu iş programla çözülebiliyorken,araya başka eleman girmek gereksizdir.programdan anlamıyorsan eğer plc outputlarının herbirine birertane diod bağla artıları plc modulüne gelecek şekilde eksi uçlarını ise köprüle köprülediğinyerden de ek alıp bir rölenin böbin ucuna bağla,rölenin no kontağını kullan sistemi burdan besle.Böylece plc stop a geçerse yada yanarsa çıkış "0" olur röle bırakır lambalar yanar....

Son düzenleme:
tossun2008 arkadasın dediği gibi Normal lojik 0 yontemini kullanmak en mantıklısı...

Sn. Hansandersen;

Beni bir ikilemde bıraktınız. Bu lambaların PLC ile içinde set-reset röle kullanılarak ve hatta içinde OffDelayTimer ile felan yapılabileceğini söyledikten sonra benim yazdığım çözümde PLC den nasıl yakacaksın diyorsunuz.

Kusuruma bakmayın ama bir sistem de ne kadar karışık program olursa iş okadar zorlaşır. ve sonrasında tamirat yapacak adamdan okadar ahh işitilir. Burada yazılan bir sürü karmaşık işlere dayanamayarak aklıma gelen ve en basit çözümü yazdım. Bunu sizde bilirsiniz ki, tabii branşınız PLC ise. PLC ler herhangi bir şekilde stop olunca yada enerjileri kesildiğinde çıkışları OFF olur yani 0(sıfır). (şimdi sn. m-usta-fa nın yazısı gibi oldu) Bu şekilde lambaların yanmasını sağlayabilmek için de bu şekilde basit bağlantının yapılması gerekir.

Birde bana teşekkür eden arkadaşların yönetici olması yada olmaması önemli değildir. dikkat ederseniz teşekküre layık iş yapılan herkese burada teşekkür ediliyor.

Sn. m-usta-fa;

Biliyorsunuzki bundan 2-3 ay kadar önce Onursal üyelerimizdendiniz ve forum kuralları gereğince çıkan bir problem sonrasında Onursal üyeliğiniz alınmıştı. Buna rağmen siz forumumuzda paylaşımı ve yardımlaşmayı elden bırakmadınız. Bu durumdan dolayı size bir teşekkür borçlu olduğumu düşünüyorum. (bu yazmış olduğunuz yazıdan dolayı değil yani)

Gelelim yazınıza. Sayenizde 5 yaşında ilkokul hazırlığa giden ve okumayı daha yeni yeni becerebilen oğlum dahi floresanların nasıl yandığını öğrendi. Ben bile bukadar iyi anlatamazdım. :D:D:D

lambaların kontaktörünün bobinine, bir tane rölenin NC kontağı üzerinden enerji verdik mi? Verdik.
Lamba yandı mı? yandı.
Şimdi NC sini kullandığımız rölenin bobin uçlarını plcye bağladık mı? Bağladık.
Lamba hâla yanıyor mu? yanıyor
Şimdi plcye komut vererek dedik ki, ben falanca düğmeye basınca, röleyi bağladığımız outputa 1 sinyali ver dedik mi? Ben diyemedim, çünkü yazılım bilmiyorum. Ama teşekkür ettiğimiz yöneticimiz biliyor, o dedi.
PLC 1 sinyalini verdiğinde, rölemiz çekti mi? Çekti
Rölemizin NC kontağı açıldı mı? Açıldı.
NC kontağının arası hava ile doldu mu? Doldu.
Hava iletken mi? Hayır, en azından 220 volt için değil.
Bu durumda kontaktörümüzün bobinine giden elektrik akımı kesildi mi? Kesildi.
Bobinimzdeki tellerden geçen akım kesilince, manyetik akım üretimi durdu mu?
Durdu.
Manyetik akım kesilince, kontaktör nüvesini ve dolayısı ile, kontakları çeken bir şey kaldı mı? Kalmadı.
Nüvedeki yay, kontakları geri itti mi? İtti.
Kontakların arasına hava doldu mu? Doldu. Hava 220 voltu iletmiyordu ya, lambalara giden akım kesildi mi? Kesildi.
Artık flamanlarımızdan akım geçiyor mu? Geçmiyor.
Geçmeyen akıma karşı gösterilen bir direnç olmadığından dolayı, flamanlarımız ışır mı? Işımaz.
işte biz bu duruma, lambanın sönmesi diyoruz.
Nasıl sönecek sorunuzu yanıtladım sanırım.
Şimdi nasıl yanacak sorunuza gelelim.
PLC ye dedik ki, artık senin, felanca çıkışa vereceğin logic 1 sinyaline ihtiyacımız yok. Onu durdur. PLC de tamam abi dedi ve logic 1 durumundan, logic 0 konumuna geçti.
Rölemizin bobininden akım geçmediği için, manyetik alan durdu ve kontaklar yapıştı. NC kontaklar artık kapalı ve mutlu. Mutlu olma sebebi, kontağın normalde kapalı olması. Yani normale döndü.
Bu durumda, NC kontaklardan yeniden akım geçti. Bu akım doğruca, kontaktörün bobinine gitti. Çünkü devreyi tamamlamak istiyor, içi içine sığmıyor keratanın.
Kontaktör bobinimizde yeniden manyetik alan oluştu ve ferromanyetik nüveyi çekti. Kontaktörü yapan abilerimiz, kontakları bu nüveye bağladıklarından dolayı, kontaklar da çekti.
Artık kontaklarımızın arasında hava yok. Akım geçebilir.
Akacak elektron kabloda durmaz prensibiplerinden ödün vermek istemeyen elektronlarımız, lamba devresine kadar, dört nala koştular.
Önce balasta geçtiler. Burada 80 volta düştüler. Sonra flamanlardan geçtiler ve starterin içindeki neon gazını ısıttılar. Bu gaz da tuttu starterin kontaklarını ısıttı. Yanlışlıkla mı yaptılar bilinmez, starterin kontaklarını bimetalden yaptıkları için, kontaklar yamuldu ve kontaklar kapandı.akım, flamanlara hücum etti.Flanamnlar ısındı, tüpün içindeki cıvayı buharlaştırdı. Bu arada da starterdeki neon gazı soğudu ve kontaklar da soğudu. Kontaklar soğuyunca da açıldı. Bir bobinden geçen akım kesildiğinde, o bobin şok bobin özelliği gösterir prensibince, bobin Allah ne verdiyse bir gerilim bastı.Bu yüksek gerilim, iki elektrot arasından gerilim atlamasına neden oldu ve civa buharlarını tuttu, tüpün içindeki argon ve kripton gazlarına çarptırdı. Haliyle de çarpma sonucu ortaya bir ışıltı çıktı.
Fluoresan tüpün iç cidarındaki özel fluoresan boya sayesinde de, bu ışıma, beyaz ışık şeklinde ve homojen bir şekilde etrafı aydınlattı.
Umarım nasıl açılıp kapandığını yeterince iyi açıklayabilmişim.
Aslında lambanın nasıl yandığından ziyade, neden teşekkür ettiğimi açıklamış oldum. Yönetici olmadığımdan, paslaşma kısmını üzerime alınmadım ama, teşekkür kısmı, beni böyle uzun bir yazı yazmak için gayretlendirdi doğrusu.

Sorumun bu denli sizi gayretlendirdiği görünce, benim de olayı anlamanız için gayret göstermem gerektiğini anladım.

İlkönce arkadaşın sorusuna gelelim:

Arkadaşlar merhaba.Plc durduğunda açık olan aydınlatmanın sönmemesi için aydınlatma panosunda nasıl bir değişiklik yapabiliriz?Kontaktör ekleyip kontaktörü mühürleme yapabilir miyiz?Şimdi sürekli çıkış alıyoruz plc den pulse çıkışa çevireceğiz.

Burada arkadaş diyor ki, PLC ünitesi ve bunu içeren panoda hasbelkader bir yangın ya da PLC nin çalışmasını dolayısıyla sinyal alışverişinin kesilmesine sebep olan ama enerji kullanımının kesilmesine sebep olmayan bir problem vuku bulduğunda lambalarının enerjili olmasını ve aydınlatmanın devam etmesi gerektiğini söylüyor. Ama kontrolü PLC de olan hiçbir sistemde siz, PLC çalışır ise lambalar yansın, bozulur ise lambalar sönsün ya da tersini söyleyemezsiniz. Bu sebepledir ki bu korumayı yaparken, aynı zamanda normal çalışma şartlarında lambaları gerektiğinde enerjilendirip, gerektiğinde enerjisiz bırakacak düzenekleri de kurmak zorundasınız. Bu nedenle aşağıda bahsedilen çözümü ya da buna benzer alternatifleri denemelisiniz.

SET-RESET rölesine bence gerek yok.PLC programının içinde PLC sağlıklı çalıştığı süre zarfında sürekli "1" olan bir çıkış bitini bir röleye bağla, bu rölenin normalde kapalı kontağını kullan ve lambaları enerjilendireceğin devrenin kumandasına paralel bağla. Gerçekten bir problem olup olmadığını PLC nin anlaması için bir süre tanımlamayı unutma. Bunun için off-delay timer röle kullanabilirsin.

Ayrıca tossun2008 yazılanda sizi yermek gibi bir niyetim kesinlikle yoktur. Yalnız insanların neye, nasıl, neden teşekkür ettikleri konularında biraz daha dikkat etmeleri gerekiyor. Cevap verirken, sistemi bir bütün olarak görüp, sonuca hizmet eden çözümlere yaklaşmakta fayda var. Elektrikçilerin bilgi seviyesi Türkiye’nin dünyadaki yerini belirliyor.

Sn. Hansandersen;

Beni bir ikilemde bıraktınız. Bu lambaların PLC ile içinde set-reset röle kullanılarak ve hatta içinde OffDelayTimer ile felan yapılabileceğini söyledikten sonra benim yazdığım çözümde PLC den nasıl yakacaksın diyorsunuz.

Kusuruma bakmayın ama bir sistem de ne kadar karışık program olursa iş okadar zorlaşır. ve sonrasında tamirat yapacak adamdan okadar ahh işitilir. Burada yazılan bir sürü karmaşık işlere dayanamayarak aklıma gelen ve en basit çözümü yazdım. Bunu sizde bilirsiniz ki, tabii branşınız PLC ise. PLC ler herhangi bir şekilde stop olunca yada enerjileri kesildiğinde çıkışları OFF olur yani 0(sıfır). (şimdi sn. m-usta-fa nın yazısı gibi oldu) Bu şekilde lambaların yanmasını sağlayabilmek için de bu şekilde basit bağlantının yapılması gerekir.

Birde bana teşekkür eden arkadaşların yönetici olması yada olmaması önemli değildir. dikkat ederseniz teşekküre layık iş yapılan herkese burada teşekkür ediliyor.

Anlaşıldı ise ne mutlu.

"Arkadaşlar merhaba.Plc durduğunda açık olan aydınlatmanın sönmemesi için aydınlatma panosunda nasıl bir değişiklik yapabiliriz?Kontaktör ekleyip kontaktörü mühürleme yapabilir miyiz?Şimdi sürekli çıkış alıyoruz plc den pulse çıkışa çevireceğiz.
" Soru buydu ama aslında sorunun ikinci kısmıda var. Oda şu PLC durduğunda sönük olan lambalar ne yapacak. PLC durduğunda sönük yada yanık bütün lambalar yanacaksa önerilen çözümlerin pek çoğu kullanılabilir. Yok eğer PLC durduğunda lambalar son pozisyonlarında kalacaksa yani yanık olanlar yanık sönük olanlar sönük , daha önce dediğim gibi set rest rölesi gerekir.

Artık uygulayıcı ihtiyacına göre birini seçsin....

Kolay gelsin.......

arkadaş senin kaç çıkış bıtın var s7 300 de onu bi de bakalım..benim plc iyidir...

Anlaşıldı ise ne mutlu.

Sn. HansAndersen;

Sizin dediğiniz gibi hiç bir şeyi öyle yada böyle olmalıdır diye diyemeyiz. Aynen sizin gibi. Şahsen ben sadece öneririm.

Bu konu hakkında yapılan muhabbet sonsuza dek uzatılabilir. Bu yüzden ben önerimi yaptım. teşekkür eden arkadaşlara ben de teşekkür ederim.

Burasının son derece kaliteli bir bilgi paylaşım sitesi olduğunu unutmadan da mesajlarımızı yazalım ki, arkadaşlar kırılmasın gücenmesin. Bu sayede hiçkimseyi yermeye gerek kalmaz.

Türk elektrikçilerinin bilgi seviyesi dünyada gerçekten yerimizi çok yükseğe çıkartıyor ancak buldukları pratik çözümler ile oluyor bu işler. Basit bir lamba devresi için bile karmaşık programlar ile değil.

"Arkadaşlar merhaba.Plc durduğunda açık olan aydınlatmanın sönmemesi için aydınlatma panosunda nasıl bir değişiklik yapabiliriz?Kontaktör ekleyip kontaktörü mühürleme yapabilir miyiz?Şimdi sürekli çıkış alıyoruz plc den pulse çıkışa çevireceğiz.
" Soru buydu ama aslında sorunun ikinci kısmıda var. Oda şu PLC durduğunda sönük olan lambalar ne yapacak. PLC durduğunda sönük yada yanık bütün lambalar yanacaksa önerilen çözümlerin pek çoğu kullanılabilir. Yok eğer PLC durduğunda lambalar son pozisyonlarında kalacaksa yani yanık olanlar yanık sönük olanlar sönük , daha önce dediğim gibi set rest rölesi gerekir.

Artık uygulayıcı ihtiyacına göre birini seçsin....

Kolay gelsin.......

SET-RESET rölesinin kullanılabilmesinin yanında şöyle bir dezavantajı var.
Normal çalışma sırasında (PLC de arıza yokken) yakmak istediğiniz lambanın rölesini SET ettiğinizde lamba enerjilenir. Fakat PLC arızaya geçtiğinde SET olan rölede bir değişiklik olmaz ve lamba enerjili kalmaya devam eder.Bu durumda siz PLC yanıp kül olduktan sonra ya da ihbar sisteminiz var ise PLC nin zarar gördüğünü anlarsınız.

Sn. Hansandersen;

Bunu sizde bilirsiniz ki, tabii branşınız PLC ise. PLC ler herhangi bir şekilde stop olunca yada enerjileri kesildiğinde çıkışları OFF olur yani 0(sıfır).

https://www.kontrolkalemi.com/forum/firma-rehberi/13961-otomasyonda-uzman-cozumler.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın Üyelerimiz

Konu hedefinden sapmaktadır.

Herkez istediği gibi sorunun cevabı hakkında yazı yazmakta özgürdür beğeni alır yada almaz.Doğru olur yada olmaz ama itirazlarınızı yada yalnışlıkları belirli üslublarda izah etmek gerekmektedir

Konuyu ben daha iyi bilirim,sen daha iyi bilirsin tarzı polomiklere doğru ilerletmenin hiç bir anlamı yoktur.

Üyemiz sorusunu sormuş bizlere düşen kendi mantığımız doğrultusunda ona yardımcı olmaktır.

Sizlerden ricam konuyu daha fazla uzatıp tartışma haline getirmemeniz.

Şimdiden anlayışınız için Teşekkür Ederim.

Kolay Gelsin...
Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,020
Son üye
Darphin

Yeni konular

Geri