Plc ile dc motor kontrolü

_ahmet

Üye
Merhaba.
Siemens plc ile DC motor hız ve yön kontrolü yapmak istiyorum ancak uygun bir sürücü cihaz bulamadım. 0-10v analog çıkış ile 24v DC motor nasıl kontrol edilir bunun için hangi cihazı kullanmalıyım. Yapacağım uygulama sadece öğrenme amaçlı çalışmalarım için kullanılacak.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Plc den çıkış yapacagın,0-10 volt DC ile sürücü hızını kontrol edersin. İleri ve geri için cektireceğin iki ayrı röle/kontaktör ilede, yön değişimi sağlarsın.
Motor gerilimi olan, 24 volt dc yi harici güç kaynağı ie saglayıp röle/kontaktör üzerinden verin.

Plc den çıkış yapacagın,0-10 volt DC ile sürücü hızını kontrol edersin. İleri ve geri için cektireceğin iki ayrı röle/kontaktör ilede, yön değişimi sağlarsın.
Motor gerilimi olan, 24 volt dc yi harici güç kaynağı ie saglayıp röle/kontaktör üzerinden verin.
0-10v ile hız kontrolü yapılan sürücü bulamadım hepsi potansiyometre ile hız kontrolü yapıyor

Bu kartları kullanabilirsin:
https://www.robotsepeti.com/actuonix-lineer-aktuator-eyleyici-kontrol-karti-lac
1727934152294.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,558
Kullanıcılar
452,177
Son üye
m-u-s-t-a-f-a

Yeni konular