plc mi pıc mi?

arkadaşlar bi iş için belli girişlere göre çıkış kontrolü yapacagım bunu için ucuz yöntem pıclı devre ama bu gıbı işlerde hep plc kullanılmış neden pıc değilde plc

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hep plc kullanılmıyor
her makine için yeni kart yapmak ve yazıyla program yazmak zor olduğu için hazır yapılmış profesyonel PLC leri kullanıyorlar

Pic kullanabilirsin, ancak gerekli önlemleri alarak tabiki, giriş çıkışlarda optik elemanlar kullanıp pic'i elektronik olarak izole eder ve pic'in tüm uçlarına pull-up, pull-down dirençlerini takar birde elektromanyetik etkilerden korumak için pic'i faraday kafesi içine alırsan olur.
Tabiki seçtiğin pic seriside önemli bence 16F değilde mesela en az 18F serisi kullanmakda sağlıklı olur.

Birde yapacağın işi anlat bakalım [MENTION=181314]bahdiyarusta[/MENTION] m

yapacağım iş şimdilik yok da. yanı plc ile yapılan herşey pıc ile de yapılabılır. yanı plc sadece 24 volt veryor ve sılınıp yazılması değişik ama ben kendıme bı iş için pıc lı bır kart yapsam da olur ama demı yanı iş yapan buna şurdan geldım yanı bakıyorum 2 sene elektronık okudum pıc ögrendık hıc karsımıza cıkmıyor heryer olc kaynıyor. yanı ÖKSÜZÇOÇUK birde şöyle iş yapan ucuz bır plc ısmı verde bı tane alayım kndımı az gelıstreyım barii

Verdiğiniz önerilerin, gerekçelerini açıklayabilir misiniz? Neden böyle yapmamız gerekiyor?
18 serisinin 16 serisine göre avantajı/üstünlüğü nedir?

öncelikle ben bu işten çok anlamam ancak İnternetde gezinirken pic i dış elektromanyetik etkilerden korumak amacıyla yapıldığını biliyorum. Faraday kafesi benzeri bir yapı illaki mikrodenetleyiciyi korur. Boşta kalan uçları topraklamanın da gerekçesi sanırım o uçlarda oluşabilecek statik elektriği deşarj etmek. 18F serisi bank yapısı olarak daha düzenli, birde USB benzeri yeni donanımlarda 18F'de mevcut ama bunun sonu yok tabiki dspic'ler ve daha üstün mikrodenetleyicilerde kullanılabilir ama önemli olan projenin isterleri gereksiz yere çok gelişmiş bir mikrodenetleyici kullanmak da israftır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…