PLC'de Devir Hesaplama Yardım!

ferrell

Üye
Arkadaşlar PLC'de devir hesaplamam gerekiyor. Bunun için özel matematiksel bir komut varmı ? Aslında ben olayı özetliyim. Bir tamburumuz var. Bu tamurun üzerinde bir tane metal parça var. Parçayıda her bir turda gören sensörümüz var. Benim yapmayı planladığım sensörden aldığım palslerin frekansını hesaplayıp diğer matematiksel işlemlerle deviri bulmak. Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum !!

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tamburun devrini mi bulmak istiyorsun yoksa tambur motorunun mu
tamburun devrini gelen pulse i positif kenarla bir dk boyunca saydırıp bir dk sonundaki toplamı 60'a bölerek bulabilirsin devir/dk yı bulablirsin. tambur motorunun tamburla bağlantısındaki çark dönüşüm oranını biliyorsan oranlayarak bulabilirsin.
.

tamburun devrini mi bulmak istiyorsun yoksa tambur motorunun mu
tamburun devrini gelen pulse i positif kenarla bir dk boyunca saydırıp bir dk sonundaki toplamı 60'a bölerek bulabilirsin devir/dk yı bulablirsin. tambur motorunun tamburla bağlantısındaki çark dönüşüm oranını biliyorsan oranlayarak bulabilirsin.
.
Bu durumda 1 dakika sonra yeni devir bilgisini görürsünüz, aktuel devir bilgisi için sensörün her iki çıkan kenarında geçen süreyi bulup devir/dk formuna dönüştürmek daha mantıklı.

Bu durumda 1 dakika sonra yeni devir bilgisini görürsünüz, aktuel devir bilgisi için sensörün her iki çıkan kenarında geçen süreyi bulup devir/dk formuna dönüştürmek daha mantıklı.

aktuel devir bilgisi için ne yapmam gerektiğini tam anlayamadım. Biraz daha açık anlatabilirmisiniz ?

aktuel devir bilgisi için ne yapmam gerektiğini tam anlayamadım. Biraz daha açık anlatabilirmisiniz ?

iki çıkan kenar arasında x ms süre geçmiş olsun bunu 60 000 ms böldünmü bu da devir/dk verir

örneğin
iki çıkan kenar arasında 300 ms geçmiş olsun
* 300 ms *
Devir/dk= 60000/300 =200 devir/dk

ilk belirtilen yolla
60 sn ye boyunca gelen çıkan kenarları saymak ta bir dk gecikmeli olarak anlık devir/dk verir.

iumit arkadaşın verdiği bilgileri biraz daha açık hale getirirsek;
300 ms =0.3s yapar; 1s =1/60dk yapar dolayısıyla formul

1/(3/10 x 1/60) = 1/(3/600)=200 Devir/Dk olur

Formule dökersek ms cinsinden geçen zaman için Devir/Dk bilgisi;

60 000/Geçen Süre(ms)=Devir/Dk

iumit arkadaşın verdiği bilgileri biraz daha açık hale getirirsek;
300 ms =0.3s yapar; 1s =1/60dk yapar dolayısıyla formul

1/(3/10 x 1/60) = 1/(3/600)=200 Devir/Dk olur

Formule dökersek ms cinsinden geçen zaman için Devir/Dk bilgisi;

60 000/Geçen Süre(ms)=Devir/Dk

teşekkürler aynı dediğiniz gibi yaptım. Yalnız şimdi bir sorum daha olucak. bu hesapladığmız motorsuz olan tamburdu. Motorlu tambur için ne yapmalıyım ? anladığım kadarıyla devirini bulmam lazım. Patron "motor rediksiyon oranı" filan dedi ama pekte anlamadım. Ya anlatırsan cok sevinirim.

redüktör oranı kac ?motor mılıne bağlı olan parcadır redüktör daha fazla güç için mekanik dişliler yardımıyla motorun aktarılan dairesel hızı azaltılır ve çaptan kazanılarak mekanik güç saglanır.üzerinde .../... yazar onu soyle bana.

ya ben öyle bir oran göremedim motorun üzerinde. Neresinde yazıyo bu ? ya da bir sembolü filan varmı ?

motorun milini görebiliyomusun?motorun mil tarafına bağlanır mil görünmez böyle kutu gibi birşey olması gerekir.oran motorun üzerinde yazmaz kutunun üzerine bak:D

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri