PLC'den yüklü programı çekmek?

Bu konuya ilk mesajımdaki soruya cevap alana kadar daha cevap yazmayacağım.

İbrahim bey bende söylediğiniz gibi çalışırım ama bu makina benden önce fabrikaya gelme bu nedenle benim operator getirip de yedek alma gibi bir şansım olmadı.

çok uzun zamandır bu foruma üyeyim ve günde en az bir defa girer bakarım gereksiz polemiklere asla girmem ama bu forumda bazı kişilerde bir huy var bir arkadaş ne zaman plc den program çekmenin nasıl olacağını sorsa hemen birileri çıkıp emeğe saygısızlık veya emek hırsızlığı olarak ahkam kesmeye başlıyor. Bu tip kişiler hem foruma hemde soran kişinin psikolojisine zarar veriyor. Bu kötü huydan kurtulamayan kişilere dur demek lazım.
İnsanların hadlerini bilmesi gerekir bir insanı ithamlarla rencide etmek hiç kolay değil ve ahlak dışıdır.

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sayın shox yukarda yazdığımı ıyıce okuyun anlaşilir şekılde yazdım anlamıyorsanız anlıyana okutun lütfen ama bukadarıda fazla benım yazdığım sadece hatırlatma tekrar soyluyorum hatırlatma sebebımde buyuk bır firmaysa çalıştığınız yer kopyalamadan firmanız zarar gorur bu benım başimdan geçtığı için hatırlatma yapayım dedım ama anlamadınız bana ne sızın kopyalama yapıp yapmadığınız sızın ne amırınızım nede işverenınız hatırlatmak kotu bışeymı başimdan geçtığı için yazdım hele İtalyan fırmaları her cihazına şifre koyar kopyalanmasına ızın vermez hayatımda tek kopya kopyada sayılmaz bence yaşadığım olayıda anlatayım bana hak vereceksınız stem etmekle haksızlık ettığınızı anlıyacaksınız bır CNC makınası vardı İtalyan patentlı adamlar hafıza kaybolmasın dıye pil koymuşlar zamanla pil bıtecektı yazılımı yedekledim uç sene geçtı İtalyan geldı makıne çalışıyor bunun yazılımını yedeklemışsınız ve rapor ettı firmaya gonderdı firma devamındakı işlerde devamlı işlerde zorluk çıkardı ben yaşadığım tecrübeye dayanarak sadece hatırlatma yaptım gerısı sıze kalmış ıster kopyalayın ıster kopyalamayın ıster seri üretım yapın benı alakadar etmez hayret bışey insanlara ıyılıkte yaramıyor maalesef

merhaba shox.ben cpm1 a proğramladım.c200hx den hiç çekmedim ama prosödürler aynı olması gerekir bence.cx one proğramı aç pc ile plc arasındaki bağlantıyı yap.otomatik online ikonunu tıkla.(dürbün resmi içinde olan sarı üçgen).açılan yeni pencereden plc den transfer edip etmeyeceğini sorar.evet. haberleşmeye başlamak için arama ekranı çalışmaya başlar.upload seçeneğini tıklaman lazım.sonra proğram ekrana gelir.benim tavsiyem bir tane omron plc bul basit bir devre yap ve yükle.tekrar yüklediğin proğramı çekmeye çalış.iyice öğrendikten sonra makinadaki proğramı çekmeyi dene.cpm1 serileri ucuzdur.başka yerlerdede kullanırsın.proğramlar şifreliyse çekemessin.

sayın iibrahimc sizde haklısınız yalnız şuda var yerlı olsun yabancı yazılım fırmaları olsun eğer sıradan fırma değılse zaten chiplerın yedeğını verıyor benım bıldığım ikincisi bu firmaların yazılımını kopyaladığın tespıt edılır belgelenırse adamın ocağını sondururler dünyada patent dıye bışey var bunu gençsınız bızler artık beyın hafıza doldu :)bızlerden daha ıyı duşunup karar vereceğınızden emınım basit bır örnek bilgisayar yazılımlarını kopyalıyabılıyormusunuz windovs için 200-250 usd hepimiz para vermıyormuyuz geçen virüs proğramı aldım basit bır yıllık proğram için 65 tl para ödedım internette veya arkadaşlarda virüs proğramı yokmu istemedığın kadar ama 65 tl lik proğram için başimi öne eğmem hirsız dedırtmem kendıme umarım yanlış anlaşilmam sızde kızmazsınız bana :))
Mrb arkadaşlar;

Tekin126 arkadaşım(abim) bu konuda biraz yanlış anlamışsınız galiba veya bu iş ile uğraşmadığınız için farklı yorumluyorsunuz...Şimdi bir fabrika kurulurken makinalar yurt dışından geldiği için firma teknisyenleri gelir makinaları kurar çalıştırıp giderler...daha sonra bu makinalarda zaman gectikçe bir çok problemler çıkartır..bu problemler çıktığında problem yaşamamak için makinarda bulunan plc, operatör paneli, PC varsa harddisk, kart varsa Eprom v.b elektronik aksamların yedekleri çalışır haldeyken yedeklenir...Şahsen ben çalıştığım firmada bu şekilde çalışıyorum..Bir makina kurulsun makina tam ayarladığı zaman giderim tüm program yedeklerini alırım...Diyelimki sıkı bir üretim var ve operatör paneli gitti...Sistemi çalıştırabilmen için İtalyanın keyfini bekleyecen ...

Son düzenleme:
MKS firmasının Silim makinesindenmi bahsediyorsun.
yok hayır svema adında italyan bir firmanın bundan 16 yıl önce italyadan bir şahısa özel olarak yaptırmış olduğu 8 istasyonlu çok fonksiyonlu bir hidrolik pres makinası.ve 12 yıl önce çalışlmış olduğum firma makinayı 2. el olarak satın almış.şimdi bana kaldı uğraşması.

merhaba shox.ben cpm1 a proğramladım.c200hx den hiç çekmedim ama prosödürler aynı olması gerekir bence.cx one proğramı aç pc ile plc arasındaki bağlantıyı yap.otomatik online ikonunu tıkla.(dürbün resmi içinde olan sarı üçgen).açılan yeni pencereden plc den transfer edip etmeyeceğini sorar.evet. haberleşmeye başlamak için arama ekranı çalışmaya başlar.upload seçeneğini tıklaman lazım.sonra proğram ekrana gelir.benim tavsiyem bir tane omron plc bul basit bir devre yap ve yükle.tekrar yüklediğin proğramı çekmeye çalış.iyice öğrendikten sonra makinadaki proğramı çekmeyi dene.cpm1 serileri ucuzdur.başka yerlerdede kullanırsın.proğramlar şifreliyse çekemessin.

Teşekkür ederim.DEneyeceğim.

Son düzenleme:
shox, ayhan76'nın dediği gibi. Download yapmadığın sürece programına bir zarar gelmez. upload yaptığın zaman programı plc'den silmeden pc'de gözükür. Sen yanlışlıkla download yaparsan cxone'daki boş sayfayı senin plc'deki programını silerek üstüne atarki artık geri dönülmez yoldur. Şifreli ise çekemezsin fakat bu forumda şifre kırmakla ilgili daha önce konular açılmıştı , inceleyebilirsin.

sayın tekin126 öncelikle yaptığınız işe saygı duyuyorum. şöyle bir gerçek var ne çaplı projeler yaptığınızı bilemem ancak eğer arkadaşımızın da bahsettiği gibi yüzbinlerce euroluk bir makineden söz ediliyorsa zaten sözleşme maddelerine bu tarz ayrıntı gibi görünen ancak hayati önem taşıyan konular eklenir. PLC yedeği motor sürücü parametreleri ve hatta makinenin elektrik şeması yedek parça kataloğu mekanik yedek parça bilgileri gibi bazı verilerin müşteriye (alıcıya) verilip verilmeyeceği bu maddelerde belirtilmelidir. işin profesyonel boyutu budur. ancak kesinlikle sizi tenzih ederek şunu da belirtmeliyim ki bazı müşteriler bu gibi durumlarda biraz daha ucuza proje yaptırmak (makine almak) istedikleri için bu tarz şeylere dikkat etmiyorlar ve bu projeleri de alamıyorlar. sonra da makineyi yapan kişi her problemde belirli ücertler karşılığı müdaheleler yapıyor. hele ki arkadaşımın bahsettiği gibi kepenk kapatmış üretimini durdurmuş bir firmanın 15 yıllık PLC programını cihazdan başkalarına satmak amaçlı değil sadece zor durumda kalındığında kullanmak amaçlı olarak çekmek istemesi ne saygısızlıktır ne de hırsızlıktır.

Arkadaşlar bu konu gereğinden fazla uzadı bence artık kapanmalı.

Şunu belirtmek isterim ki söylediklerim tamamen kendi adıma söylüyorum kimse üstüne alınmasın ;
Şuanda çalıştığım firmada 11 yıldır çalışıyorum ve firmadaki makinalarımızı son 8-9 yıldır kendimiz yapıyoruz ve son 3 yıldırda kendi robotlarımızı yapmaya başladık. mekanik olsun elektrik aksamı olsun otomasyonu olsun tümünün yapılmasında bizzat aktif olarak görev aldım yani mekanik bilgim de elektrik kumanda otomasyon bilgimde oldukça iyidir.Hatta çok çok iyidir. Ve hatta doğalgaz olsun sıhhi tesisdat konusunda olsun hatrı sayılır bilgi ve beceriye sahibim.Bunları kendimi övmek için söylemiyorum istesem bir makinayı rahatlıkla kopyalayabileceğimi anlatmak istiyorum makineyi bir defa çalışırken görmem yeterli.
20 yıllık bir makinayı kopyalamak için plc programını çekmeme gerek yok makinanın A-dan Z-eye tüm vidasına kadar bilgi sahibiyim. İstesem aynısını değil; günümüz teknolojisine uygun daha modernini de yapabilirim hiç zorlanmadan.
Ama çalışan bir makineyi sırf ufak bir arıza yüzünden bozmak olmaz ne kendime yakıştırırım bunu nede işverene yaparım bu ayıbı yediğim ekmeğe ihanet olur.

shox, ayhan76'nın dediği gibi. Download yapmadığın sürece programına bir zarar gelmez. upload yaptığın zaman programı plc'den silmeden pc'de gözükür. Sen yanlışlıkla download yaparsan cxone'daki boş sayfayı senin plc'deki programını silerek üstüne atarki artık geri dönülmez yoldur. Şifreli ise çekemezsin fakat bu forumda şifre kırmakla ilgili daha önce konular açılmıştı , inceleyebilirsin.
Teşekkür ederim deneyeceğim dediğiniz gibi.

Forum istatistikleri

Konular
128,900
Kullanıcılar
451,048
Son üye
Yates

Yeni konular

Geri