Pnömatik Hortum Hakkında

metafour

Üye
Selamlar
Sistemde 30 Metre civarında 7,5x3,5 polyamid hortum var. Hortum içerisinde 12 barlık azot gazı var. Sızdırmazlık tam. Ancak 1-2 ay sonra hortum içerisindeki basınç 5-6 bara kadar düşüyor. Nedenini tespit edemedim. Tek faktör sıcaklık. 24 saatlik zaman diliminde ısı 2 kez 3 saat süre ile 50 dereceye kadar çıkıp iniyor. (Otel Ana Mutfağı)
Nedeni hakkında bilgisi olan varsa çok mutlu olacağım.
Bu arada sızdırmazlık o-ringlerle sağlanıyor ve defalarca su havuzu içerisinde inceledim. En ufak bir kaçak yok.

ısı yükseldiğinde hortumlarında bir genleşme oluyor olabilir buda basıncı düşüren bir etkendir olayı teorik olarak incelersek
P=F/A buna göre bir örnek verirsek en basitinden
P=F/A dan P=10/10 olsun sonuç bir bar eder
P=F/A dan P=10/12 dersek 0.83 bara düşer
P=F/A dan P=10/8 dersek yani alanı kucultursek buda 1.25 bar eder

burada P= basınc F=kuvvet A= alandır birimlerine girmiyorum mantığını anlatmaya çalıştım

cevabınıza teşekkürler.
Bu konuda şöyle bir test/ölçüm yaptım. Hortumu 12 bar ile basınçlandırdım. Su havuzunda 15 dakika beklettim. AZot gazı basınçlandırılma anındaki sıcaklığını ortam sıcaklığı ile dengeledim. Sonra hortumu mikro metre ile ölçtüm. 10 noktadan. Sıcak suyun içerisine hortum rulosunu yatırıp doğal soğumaya bıraktım. 8 saat sonra basınç 11,4 bara düştü. Hortum ise 0,20 mm genişlemişti. Aynı ısıtma soğumayı yaptıkca her seferinde basınç düşmekte. Ancak hortum çapı aynı kalmaktadır. Anlam veremediğim bir durum var. Fleksi hortumlarda pnömatik limitleri söz konusu olabilirmi. (Bir yerde okumuştum 16 bardan fazla basınç ve 15 metreden fazla hortum (Boru değil) kullanılmaz). Sızdırmazlık üzerine yoğunlaştım ve Sıvı contalar ve Silikon O-ringler ile mükemmel sızdırmazlık yaptım. Yine basınç düşüşünü engelleyemedim. Hortum uzunluğu ve hacim toplamı 10 cm3 dür.
Basınç kaybının sebebi ne olabilir sizce

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,913
Son üye
boshesap

Yeni konular

Geri