pnömatik valf arizasi lütfen yardim

Arkadaşlar bizim bi cihazimiz 20 sn de bir ( 3 saniye sürecek şekilde ) tek bobinli pnomatik vanaya 220 ac gerilim geliyor ve piston ac kapa hareketi yapiyordu bu cihaz arızalandı ben bobinleri degistim gelen voltaji olctum degerler hep normal valfi manue tetikleme verincede ac kapa yapiyor ama otomatik olarak çekmiyor bu konuda bilgilerinizi lütfen paylasirmisiniz ( valf kesin arızalı olsa manueldede ac kapa yapamaz diye düşünüyorum bilgi vere bilir misiniz )

Manuelden kastınız program harici olarak vanayı çalıştıran bir dugmeniz mi var....

Otomatik çalışmada çalışma prosesini bilmek ve o valfin zamansal olarak devreye girme şartlarını bilmek gerekir. PLC ladder devre şeması mesela.
sayın ustam valf e gelen tetikleme enerjisini ben ekrandan belirliyorum açma zamanı 20 san girdim 20 sn de bir açıyordu kapama zamaninida 3 san. Girdim 3 san. Sonra kapanıyor enerjinin gelmesinde sıkıntı yok

Birinci resmin altındaki kırmızı küçük yerden manuel ac kapa yapabiliyoruz

Ekli dosyalar

• 20150918_180827.jpg
    20150918_180827.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 48
  • 20150918_175024.jpg
    20150918_175024.jpg
    476.7 KB · Görüntüleme: 43
Manuel aç kapa dediğiniz yer büyük ihtimal havaya yol verip vananın açılmasına izin veren bir vida gibi gözüküyor ; bu yüzden manuel çalışıyor elektriksel niye çalışmıyor demeniz tam bir kıyaslama olmayabilir , yamuluyor da olabilirim ; işyerimizde bunlardan olmasına rağmen arıza verip hiç arızasına müdahale etmiş değilim .

Bobini çektirdiği mekanizmada problem olabilir söküp kontrol edebilirsiniz.Mesela yay deforme olmuş olabilir kirlenmeden dolayı sıkışmış olabilir temizleyip yağlayabilirsiniz

manuel aç kapa yaptığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız selenoidin içindeki pistonun ve yayın sağlam olduğunu teyit etmiş olursunuz.ama bu işlemi yaparken dikkat edin.herhangi bir zorlanma ya da değişik bir ses duyuyorsanız pisitonda ya da yayda sorun var demektir.eğer yeni taktığınız bobinin bağalntılarının doğruluğundan eminseniz ve çalışma gerilimi vs gibi parametrelerin birebir aynı olduğundan eminseniz hat basıncını kontrol edin.eğer basınç olması gereken değerin üstündeyse sizin bobininz pistonu itemeyebilir çünkü karşı kuvvet daha büyük.

Pnömatik valfin kumandası eğer elle rahat,elektrikle güç oluyorsa,bu valfin kapalı ve açık konumlarında sıkışmayı ve eski haline dönmeyi sağlayan yay kuvvetinin,selenoide uygulananan (volt*amper) güçle aşılıp, akım kesildiğinde eski haline gelme durumunun tam olarak oluşup oluşmadığının bu oluşma nedeni düşünülmelidir.Uygulanan volt*amper oranını sağlayan elektrik gücü,bu selenoid besleme devresinde oluşan yüksek direnç (Devrede olan anahtar görevi gören bir elektrikli eleman) nedeniyle oluşan muhtemelen bir güç düşüklüğü nedeniyle bu yay kuvvetini yenen mekanik (F) çekme gücü tam oluşamamış da olabilir.

Elektrikle kumanda sağlanan selenoid devre hattını iyice incelemeniz yararlı olabilir.Hava basıncı değerinin normalden biraz daha düşük veya daha yüksek olmasının basınç kuvvetini oluşturan bu gücün, yüzeyle (maruz kalınan kesitle) doğrudan ilişkili olacağını ve valf iç yüzeyinin geri basınç oluşturulmasına neden olmayacak kadar çok geniş kesit alanına sahip olamayacağını (Yani valf iç yüzeyindeki bu iç ters kuvveti çok fazla da önemsemeyerek) ağırlıklı olarak selenoid devre beslemesi üzerinde durabilmeniz kanımca daha mantıklı olacaktır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,500
Kullanıcılar
452,078
Son üye
gokhan4545

Yeni konular

Geri