Portatif klima yapmak istiyorum

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba kontrol kalemi, herkese selamlar. R134a gaz soğutmalı portatif bir klima ünitesi yapmak istiyorum. Elimde olan malzemeler 180 watt ekovat motor, 10cm x 23cm alüminyüm su soğutma radyatörü ve 40cm x 50cm bakır borular ile kıvrılarak oluşturulmuş bir kondenser var.

Buzdolabı gibi aletlerin sistemlerinde kılcal denilen bir ayrıntı var ama tam olarak ne işe yaradığını ne maksatla kullanıldığını anlamadım. Araç klima sistemlerinde böyle bir parça yok ama tgv denilen bir parça var. Bu parça da buzdolabı, sebil vs. gibi aletlerde yok. Bu kısımda aydınlanmaya ihtiyacım var hangisini kullanmam gerekiyor acaba?

Ve bir de drayer var. Drayerin ne işe yaradığını az çok anladım ancak boyutunun bir önemi var mı? Bozduğum sebilde puroya benzer bir drayer var. Ama ayrıca elimde araçtan çıkma daha büyük bir drayer de var. Hangisini kullanmam gerekir?

Bu işi hobi olarak yapmak istiyorum. Şimdilik elimdeki parçaları kullanarak yapmaya çalışacağım eğer iyi sonuç alırsam daha sonra iyileştirmelere gidebilirim. Konu hakkındaki tecrübelerinizi, fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

klima_nasil_sogutur-16.jpg

5609_klima_nasil_sogutur-23.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sogutma işlemi sıkıştırılmış gazın aniden genleşmesi ile meydana geliyor.
Bu kılcal boru işte bu işlemi yapıyor.İnce bir borudan(kılcal boru) geniş bir boruya geçiş yapıldıgı zaman sogutma işlemi gerçekleşmiş oluyor.
TGV (termostatik genleşme valfi) denen parçayı çapı sıcaklıkla degişen kılcal boru olarak düşünebilirsin.
Çalışma prensibi olarak sogukluk derecesi artıkca(yani sıcaklık düştükce) kılcal boru çapını otomatik kısarak sıcaklıgın çok daha alt derecelere düşmesini saglar.

Teşekkür ederim, peki kurutucu drayer boyutunun bir önemi var mı gram olarak sınıflandırılıyor sanırım neye göre belirlemeliyim bunu?

Teşekkür ederim, peki kurutucu drayer boyutunun bir önemi var mı gram olarak sınıflandırılıyor sanırım neye göre belirlemeliyim bunu?
Drayer;sogutucu gazın içerisindeki nemi tutmak amacı ile kullanılır.O yüzden ikinci el bir ürün kullanmanız dogru olmaz.Hatta sıfır aldıgınız ürünün tıpalarını açık untmamanızda fayda var.Eger kılcal boru cıkışındaki gazın içindeki su mölekülleri donma yaparsa kılcal boruyu tıkar.
Hatta sisteme gaz basarken önce emme işlemi yapılarak içerisindeki hava çekilir;gaz daha sonra basılır.
Basılacak gazın miktarınında çok önemli oldugunu unutmayın.

Sogutma işlemi sıkıştırılmış gazın aniden genleşmesi ile meydana geliyor.
Bu kılcal boru işte bu işlemi yapıyor.İnce bir borudan(kılcal boru) geniş bir boruya geçiş yapıldıgı zaman sogutma işlemi gerçekleşmiş oluyor.
TGV (termostatik genleşme valfi) denen parçayı çapı sıcaklıkla degişen kılcal boru olarak düşünebilirsin.
Çalışma prensibi olarak sogukluk derecesi artıkca(yani sıcaklık düştükce) kılcal boru çapını otomatik kısarak sıcaklıgın çok daha alt derecelere düşmesini saglar.
normal boruyu ezip daraltsakta aynı işlevi sağlar o zaman doğru muyum, mesele basınç farkı yaratılmasını sağlamak ise

Drayer;sogutucu gazın içerisindeki nemi tutmak amacı ile kullanılır.O yüzden ikinci el bir ürün kullanmanız dogru olmaz.Hatta sıfır aldıgınız ürünün tıpalarını açık untmamanızda fayda var.Eger kılcal boru cıkışındaki gazın içindeki su mölekülleri donma yaparsa kılcal boruyu tıkar.
Hatta sisteme gaz basarken önce emme işlemi yapılarak içerisindeki hava çekilir;gaz daha sonra basılır.
Basılacak gazın miktarınında çok önemli oldugunu unutmayın.
Peki gaz miktarını neye göre belirlemeliyim

normal boruyu ezip daraltsakta aynı işlevi sağlar o zaman doğru muyum
Kesinlikle olmaz. Evap büyüklüğüne göre kılcal ve drayer seçilir. Bu da rastgele yapılmaz.
Peki gaz miktarını neye göre belirlemeliyim
Siz önce elinizdeki malzemelerin resmini paylaşın ki bu doğrultuda yardımcı olalım.

Şunu da belirteyim; Buzdolabı motoru ve sistemi ile sağlıklı bir klima yapılamaz. Klima evaparatörü ile buzdolabı evaparatörü farklı tasarım ve kalorilere sahiptir.

Elimdeki malzemeleri yazdım ilk mesaja bakın. Fazla bir beklentim yok eğer elimdeki malzemeler ile bunu başarabilirsem zamanla geliştirilebilir tabi. Drayer olması gerekenden daha büyük olursa ne olur mesela ve sisteme koyulacak gazın miktarını nasıl belirleyebilirim?

Elimdeki malzemeleri yazdım ilk mesaja bakın.
Malzemeleri yazmanız değil resimle desteklemeniz önemli.
Kompresör kaç kalori? (Watt değil)
Kondenser kaçlık?
Evap kaçlık? (su soğutma radyatörü olmaz)
Fan var mı?
Kompresör çalışsın sonra dinlenmeye geçsin diye ne ile sürülecek?
Isı ne ile ölçülecek?
Drayer evap ve kompresör kalorisine göre belirlenir büyük olursa sistemde sağlıklı soğutma olmaz.Küçük olursa boruyu deler veya kompresörü aşırı ısınmadan yakar.
Keza gaz miktarı da kompresör kalorisine göre belirlenir.
Resim olmadan şunu şöyle yapın demem hem güvenlik hem de sistemin sağlıklı çalışması için doğru değil.
Selametle.

Of of sorulara bak bende bu kadar bilgi olsa zaten burada konu açıp yardım istemem :)

Kompresör 180 watt sanırım r134a gaz da 170 küsür kcal/h yapıyor.

Kondenser kaçlık derken neyi kast ettiniz?

Fan olacak evet ama olmasa da olur mu?

Kompresörü kontrol edecek devreyi yaparım ama bunu biraz daha açar mısınız "çalışsın sonra dinlenmeye geçsin" derken hangi süreçlerde bunu yapması gerekiyor?

Sıcaklığı emco nun pid kontrol modülü ile yapacağım.

Kondenser bu olacak ;

2.jpg

Kullanacağım kompresör de bu olacak ;

1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,904
Kullanıcılar
451,054
Son üye
delibal
Geri