Pot ile step motor kontrolü hk?

IcMn

Üye
Arkadaşlar sizden daha öncde renk alıgılayıcı devre için yardım almıştım ve çok faydalı oldu teşekkürler..

Pot ile kontrol edilen step motor devresi yapmam gerekiyor ki çalışması şöle..
Mesela potansiyometre sağ tarafa çevirdiğimizde pot u nekadar çevirdiysek step motorda sağ tarafa o kadar dönecek hemde aynı hızda potu hangi yöne hangi hızda çevirirsek step motorda aynı hızda potu takip edicek yani
devrenin yapması gereken tek şey bu
kimseye devremi yapın demiyorum çünkü kendim öğrenmek istiyorum
ama biraz akıl verin lütfen
nasıl yapabilirim ?
buna benzer devreler önerebilirmisiniz ?
pic in yazılımı konusunda yardım edebilicek olan varmı ?
step motorun sürülmesi fln gibi sorularım var
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Çok kısıtlı elektronik bilgimle aklıma şu geliyor.
Pot'tan alacağın gerilim bilgisini bir ADC ile dönüştürüp, sayısal bilgiyi adım bilgisine dönüştürebilirsin.

Merhaba
Microişlemci olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz.PIC 16F84A ile size yardımcı olabilirim sanıyorum.

pic 16f84a nın kendi içince adc si yok die biliorm onun için ayrıca bir adc kullanmamız gerekir
ama 16F877 de 10 bit adc var eğer pic16f877 ylede yardımcı olabilirim diyorsan çok sevinirim kardeş

Servo motor sürmek pic ile çok basit. Servoları sürmek için pwm sinyali kullanılır. 20ms lik bir sinyal uygulanır. High (1) olma süresi 1ms ile 2ms arasında değiştirldiğinde servonun pozisyonu değişir.

at89c52 ile step motor sürücüsünü okul ödevi olarak birisine daha yeni yaptım. ama potansiyometre bağlamaya uğraşmadım zamanım yoktu. sana faydası olurmu bilemem.

Forum istatistikleri

Konular
129,049
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Geri