power supply hy3003 sorununa çözüm bulabılen arkadaş varmıdır

aksoy1985

Üye
Merhaba arkadaşlar power supply hy3003 modelinde bir güçkaynagı var elimde bu cihaza
şarjlı matkabın bataryasını bağladım 3 4 sanıye kadar güç kaynagı iflas etti terste bağlamış olabılırım yanlışlıkla sorum sudur bu cihazda boyle bi durumda hangi ekipman zarar görecektir açtım inceledim görünürde birşey göremedim varsa bukonu hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Bu arada cihaz çalışıyor açılıyor fakat volt ve amper ayarlarıyla oynadıgım zaman tepki vermiyor çıkış yok
HY3003a-S.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çıkış voltajı sıfır volt mu yoksa maksimum çıkış voltajınımı alıyorsunuz?

İçini açıp resimlerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Genelde ilk sorun güç transistörleri arızalanır. Eğer çıkış uçlarına ters voltaj verdiyseniz çıkış ucundaki koruma diyotu arızalanmış olabilir.

Elimde bu cihaza ait elektronik şema olması lazım. Bir bakayım bulursam eklerim.

Çıkış voltajı sıfır volt mu yoksa maksimum çıkış voltajınımı alıyorsunuz?

İçini açıp resimlerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Genelde ilk sorun güç transistörleri arızalanır. Eğer çıkış uçlarına ters voltaj verdiyseniz çıkış ucundaki koruma diyotu arızalanmış olabilir.

Elimde bu cihaza ait elektronik şema olması lazım. Bir bakayım bulursam eklerim.

yardımcı olmaya çalıştığın için öncelikle tşk ederim
birazdan resimleri yükleyeceğim

çıkışında herhangi bir güç göstermiyor

son görüntüde akım potansıyla oynadıgım zaman degısıyor fakat voltaj tarafında degısıklık olmuyor

IMG_0572.JPG
IMG_0573.JPG
IMG_0574.JPG
IMG_0575.JPG
IMG_0576.JPG
IMG_0577.JPG
IMG_0578.JPG
IMG_0579.JPG
IMG_0580.JPG

Ekli dosyalar

• IMG_0582.JPG
    IMG_0582.JPG
    224.9 KB · Görüntüleme: 4
5. resimdeki diyot sanırım çıkış diyotu olması gerek
üzerinde ohm ölçüyorum iki tarafıda iletken sanırım sıkıntımı var yoksa bağlı iken normalmidir

Ekli dosyalar

• IMG_0583.JPG
    IMG_0583.JPG
    214.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Evet benimde bahsettigim cikis diyotu o bahsettiginiz 5. Resimdeki diyottur. Kosa devre oldugunu dusunuyorum. Devre calisirken cc modunda isigi yaniyor. Buda kisa devre teorisini kuvvetlendiriyor.

Simdilik test icin diyotun bir ucunu devre kartindan sokup cihazi start ediniz kontrollerinizi enerji vererek tekrar calistiriniz. %99 calisacaktir.

Testini yapip geri bilgi verirseniz sevinirim.

Eger diyot arizali ise benzer gucte veya ayni diyottan temin edip takmanizi oneririm. Bir daha ayni sekildeki ters baglantida koruma cihazı koruyacaktir.

aynen düşündüğümüz gibi diyot sıkıntılı söktüm diyotu çalışır pozisyona geldi bende transistörden şüpelendim ilk başta öncesi diyottan pekte şüpelenmedim ama sizede yazdım sonradan bi ölçeyim dedim baktım bi ohm değer gösteriyor onuda dedim devrede takılı iken diğer taraftanmı geçiriyor acaba falan filan derken saolasın sizinde ilginiz dorultusunda çözüme ulaşmış olduk. bakarsan sorun ufak ama birde parçada herhangi bir görüntü bozukluğu olmayınca açıkçası insan söküp de test etmeye eriniyor.

Geçmiş olsun sorunun çözülmesine sevindim.

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri