power supply kısa devre

alimurat82

Üye
merhabalar,
bilgisayarımda cooler master 600 watt power supply var.yanlışlıkla 12v uçlarından biri siyah kablo ile kısa devre oldu ve bilgisayar kapandı ...

açma tuşuna bastım çalışmadı.anakarta giden soketi çıkardım ve ps-on com uçlarını kısa devre yaptım .supply hiçbir şekilde çalışmıyor.

supply ın içini açtım yanık kokusu vs yok.sigorta aradım bulamadım.sigorta var ben mi göremedim bilemiyorum.

power komple çöp mü oldu yoksa tamir edebilir miyim?yardımcı olursanız çok sevinirim...

evet,sigorta var ve siz görememişiniz :) çünki görememeniz için üzeri termal makaron ile kaplanmış..220 kablosunun girişini takip ederseniz bulabilirsiniz.kolay gelsin..

merhabalar,
bilgisayarımda cooler master 600 watt power supply var.yanlışlıkla 12v uçlarından biri siyah kablo ile kısa devre oldu ve bilgisayar kapandı ...

açma tuşuna bastım çalışmadı.anakarta giden soketi çıkardım ve ps-on com uçlarını kısa devre yaptım .supply hiçbir şekilde çalışmıyor.

supply ın içini açtım yanık kokusu vs yok.sigorta aradım bulamadım.sigorta var ben mi göremedim bilemiyorum.

power komple çöp mü oldu yoksa tamir edebilir miyim?yardımcı olursanız çok sevinirim...

Kısa devre olduğuna göre +12V devresinde yarı iletken arızası olabilir. Elektronik bilginiz varsa arızayı multimetre ile ölçerek çözebilirsiniz.

evet,sigorta var ve siz görememişiniz :) çünki görememeniz için üzeri termal makaron ile kaplanmış..220 kablosunun girişini takip ederseniz bulabilirsiniz.kolay gelsin..

çok teşekkürler.kablonun ortasında makaron gördüm ,acaba bu nedir diyordm.sigorta olma ihtimali yüksek.makaronu söküp bakayım..

Kısa devre olduğuna göre +12V devresinde yarı iletken arızası olabilir. Elektronik bilginiz varsa arızayı multimetre ile ölçerek çözebilirsiniz.

çok teşekkür ederim.elektronikçi değilim fakat elim havya tutar.büyük soğutuculara takılı transistörleri değiştrebilirim.eğer onlar bozuksa tabii.
sigortaya bakayım .inşallah onunla çözeriz.olmadı daha detaylı yardımlar dilerim.sigorta olayından sonra paylaşırım detayları.

bugün power in sigortasını buldum.üzerindeki makaronu söktüm.beyaz bir sigorta çıktı.patlak olup olmadığını anlamak için .üzerine tel geçirdim.supply çalıştı.fakat sigortanın üzerindeki teli söktüm şuan sorunsuz???normal çalışıyor.ps-on - com uçlarını kısa devre yapınca açılıyor her seferinde.hayret ettim 2 gündür çalışmayan alet şimdi çalışmaya başladı.
ilginiz için tekrar teşekkürler...

önemli uyarı!!!

ben gibi çarpılmak istemiyorsanız kesinlikle soğutucu iki bakır levhaya aynı anda ellemeyin!!!!!!!!!!!!!ciddi çarptı kendime anca geldim!!!!!

geçmiş olsun deneyimler çok önemlidir hepimizin başına geliyor

teşekkür ederim.

piyasada kısa devre korumalı powersuply ler var ben ondan taktım kasa baayğı rahatladı

çalışmasının sebebi kısa devre koruma katındaki kondanstörler deşarj olunca tekrar koruma açılıyor ve çalışıyor süreyi kısaltmak isterseniz psu nun arkasındaki elektrik kablosunu çıkarın, kablonun girdiği yerdeki üç metal soketi kısa devre edin ;)

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,362
Son üye
alp2234

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri