profibus haberleşme sorunu

magi

Üye
arkadaşlar 2 adet ayrı ayrı siemns plc ile çalışan makinamız var.makinalar birbirine seri bir şekilde profibus haberleşmeli.ayrıca bu haberleşme ile bilgisayar kontrollü makinalar çalıştırılmaktadır.benim problemim makinanın bir tanesi haberleşme problemi göstermektedir.diğeri ise çalışmaktadır.her yolu denedim ama arızadan bi türlü çıkaramadım.kabloda problem olsa diğer makina çalışmamalı..ayrıca plc ler de hata error falan göstermemekte..fakat diğer panodaki haberleşme kartlarının üzerinde extf kırmızı ışık yanıp sönmekte.problemi anladıysanız nasıl çözebilirim..acil yardımlarınızı bekliyorum...:(:(

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
haberleşme modüllerini sök cıkar kırmızı led yananı

kablo sorunu veya haberlesme hızlarından kaynaklana bır sorun olabılır.

Profibusta makinalar birbirine seri baglanmazlar.
Profibus hatasi var diye makinalarin ikisi de calismayacak diye bir kural yok.
Extf lambasi yanan PLC'nin "master" olmasi lazim.

Kabloyu iyi kontrol et.
Profibus konnektorlerini kontrol et.
Sonlandirma direnclerini kontrol et. (Genelde konnektor uzerindeki bir anahtar ile devreye sokulup cikarilir.)
.....

Simatic manager de PLC menüsü altında ki diagonostik penceresini açtığınızda modüle information (CTRL+D) ye basarsanız. Diagonostic buffer tabın dan hatanın ne olduğunu anlayabilirsiniz. genelde helpler işe yarıyor. Ayrıca profibus kablolarda en çok yapılan hata ekranlamanın soket te tam olarak yerine oturtulamasıdır.

Ayrıca eğer konfigürasyonunuz da hatalı bir modül var ise aynı problemleri yaşayabiliyorsunuz.

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri