Proje hakkinda

uniquest

Üye
Meraba arkadaslar
bi proje uzerinde calisiyorum biraz acemiyim bilgileeinize ihtiyacm var
projem bi sistemin ray uzerinde sinir anahtari ile ileri geri yapmasi sistemi muhurleme ile yapinca sıkınti yok ama ben bunu uzaktan kumandali yapmak istiyorum. Yalniz sorun su o sekilde de hersey normal calisiyor fakat sistem tam ortadayken elektrikler gidip geldiginde sistem ne tarafa gidecek bunun bi cikar yolunu bulamadim
ekte cizim var yardimci olurmusunuz

89f4f0d4c8997456b4767746a9f2b46c.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
size bir fikir vereyim impuls anahtarı kullanabilirsin ileri geri komutlarını impuls anahtarı üzerinden verirsen sıkıntı olmaz elektrik gidip gelse dahi impuls anahtarı kaldığı yerden devam eder kumanda devreni buna göre yapmam gerekiyor
kolay gelsin

size bir fikir vereyim impuls anahtarı kullanabilirsin ileri geri komutlarını impuls anahtarı üzerinden verirsen sıkıntı olmaz elektrik gidip gelse dahi impuls anahtarı kaldığı yerden devam eder kumanda devreni buna göre yapmam gerekiyor
kolay gelsin
Bu yapacagim dewreye uygun degil ben uzaktan kumandali yapmak istiyorum

Meraba arkadaslar
bi proje uzerinde calisiyorum biraz acemiyim bilgileeinize ihtiyacm var
projem bi sistemin ray uzerinde sinir anahtari ile ileri geri yapmasi sistemi muhurleme ile yapinca sıkınti yok ama ben bunu uzaktan kumandali yapmak istiyorum. Yalniz sorun su o sekilde de hersey normal calisiyor fakat sistem tam ortadayken elektrikler gidip geldiginde sistem ne tarafa gidecek bunun bi cikar yolunu bulamadim
ekte cizim var yardimci olurmusunuz
89f4f0d4c8997456b4767746a9f2b46c.jpg
aşağıdadaki şema yı incele

motor ileri geri çalıştırma.jpg
motor ileri geri çalıştırma.jpg

uniguest arkadaş çizmiş olduğun start stop kumandasında geri sınır anahtarı kapalı kontak olması gerekiyor. kumanda fazı gidip geldiğini anlayabilmen için bir gerilim rölesi kullanman gerekiyor bender markanın bu tip röleleri var inceleyip uygun olanını kullanman gerekiyor.bu kumanda ile faz gitti geldi olayını kestiremezsin. yada faz gitti faz koruma rölesi kullanacaksın, fkr nin kontağı ile ileride veya geride olduğuna bakmadan resetleme yapacaksın ( ya ileri çalışacak veya geri çalışacak sistemi normale girecek sınır anahtarına varacak.)

Bilgilerinz icin tesekkur ederim
Ama bu sistem otomatik calisacak yani A noktasndan kalkicak B noktasndaki SA geri otomatik dondurecek tekrar A noktasina ve orda duracak benim cizdigim kumanda devresindebu mumkunmu acaba

start stop devresinde yukarıda yapmış olduğun açıklamaya göre geri çalışma hattında ki SA kapalı kontak yaparsan olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri