Proje kamu binalarında elektrik sarfiyatı önlemek ?

caglarfb06

Üye
Selamlar ...
Öncelikle forumunuza yeni katıldığım ve elektrikle ilgili sadece basit devre yapmayı bilidğim için konuyu hangi kısıma açacağımı bilemedim kusuruma bakmayın :)
Arkadaşlar Fen bilgi.Öğrtm çevre dersi kapsamında bir proje hazırlamam gerekiyor.Bende şöyle birşey düşünüdüm.
Genelde kamu binalarında,okullarda,vb kamu kuruluşlarının lavabolarında elektrik sarfiyatı yüksek olmaktadır.Şöyle bir porje düşünüdüm.Lamba butonlarının bulunduğu bölümün içine bu butonlarla bağlantılı olarak bir zamanlayıcı yerleştirsem ve bu zamanlayıcı örnek olarak 5 dakika sonra kendiliğinden lambayı kapatsa !!! Malum okullarda ve kamu kuruluşlarında (sensörü bbulunmayan lavabolarda) ışıklar günboyu açık kalmakta.Ve duyarlı bir vatandaşımız gelip söndürmediği sürece hep açık kalmakta.Bunun için yardımınıza ihtiyacım var.Oda parfümlerinden bulunan 15-20-30 dakika sonra kendiliğinden parfüm püskürtmeyi sağlayacan zamanlayıcı gibi birşey olsa gerek sanırım.Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin....

Moderatör tarafında düzenlendi:
sn.caglarfb06
öncelikle aramıza hoşgeldin

proje güzel bi proje ama bi konu akıl karıştırıcı

bu tip yerlerdeki anahtarlara bu devreyi nasıl bağlayı düşünüyorsuz ve devre gecemi gündüzmü çalışacak..

çünkü sürekli girilen bir yer olduğu için anahtar kapatıldığı anda devrenin başa dönmesi ve anahtar acıldğı zaman sıfırdan saymaya başlaması gerek ve ışıkları söndürdüğü andan itibaren tekrar anahtar acılınya kadar devrenin kendini durdurması lazım (amacımız tasarruf etmek olduğunuğa göre)

düşüncen güzel ama şöyle bir durum var lavobaya koydun bu sistemi ve 5 dakka sonra kapandı. ya içerdekinin işi 5 dakikadan fazla sürerse ?? karanlık olması kazalara yol açabilir.

ve ayrıca zaten bu tarz kullanılar için şu an piyasada sensörlü lambalar satılıyor ve hatta kullanımıda baya yaygınlaşmış durumda.

evet bu yönden ben düşünmemiştim sürekli girilecek ve anahtara basılacak devre herzaman başa dönüp sayması gerekir süreyi kısa tutsak bu seferde içeridekilerin işlerinin uzun sürmesi problemi var sanırım bu proje yatar :) ilginize teşekkür ederim kolay gelsin :)?
sn.caglarfb06
öncelikle aramıza hoşgeldin

proje güzel bi proje ama bi konu akıl karıştırıcı

bu tip yerlerdeki anahtarlara bu devreyi nasıl bağlayı düşünüyorsuz ve devre gecemi gündüzmü çalışacak..

çünkü sürekli girilen bir yer olduğu için anahtar kapatıldığı anda devrenin başa dönmesi ve anahtar acıldğı zaman sıfırdan saymaya başlaması gerek ve ışıkları söndürdüğü andan itibaren tekrar anahtar acılınya kadar devrenin kendini durdurması lazım (amacımız tasarruf etmek olduğunuğa göre)

ben elektrikci degilim ama .şu an bulundugumum ögrenci yurdunda bu sistem kullanılıyor.hatta koridorlarda dahi bu sistemler var nasıl yapılıyor bilmiyorum.ama tuvaletlerin icerisindeki ısıklar normal prizle acılıyor sadece lavabolardaki ısıklarda var.

iceri biri girince veya hareket edince ışıklar acılıyo kimse olmayıncada yaklaşık 5-10 sn sonra kapanıyor.valla ne kadar yurta maliyet kazandırıyo bilmiyorum.ama ilk önce tuvaletlerde vardı sistem demek daha avantajlıymıs ki koridorlarada taktılar.yalnız sürekli acılıp kapanan lambalar yüzünden her hafta bi tomar lamba bozuk olarak cöpe gidiyor.yurt bunu hesap etmişmi acaba sormak gerek.ama bana kalırsa lavaboda sacımı yıkarken ışık sönüyor tuvaletin orta kısmına geliyorum sacım köpüklü olarak ışık acılıyo sonra 15 sn sonra tekrar sönüyor.olacak sey degil....neyse sadece fikirsel olarak söylemek istedim projenizde basarılar diliyorum.kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri