Proteus ta görünmeyen girdiler

conixite

Üye
Arkadaşlar merhaba,
son günlerde rf modülleri araştırıyorum ve kafama bir şey takıldı. proteus çizimler genelde şu şekilde oluyor;

göründüğü üzere burda ne giriş voltajı ne toprak bağlantısı nede osilatör ve direnc, konsansatör gibi temel elemanlar bağlanmış. ama devre simulasyonu gayet güzel çalışıyor. ben bu devreyi gerçeklemek istiyorum fakat bunu nasıl yapabilirim? bunlar gizlenmiş mi? anlamıyorum bu devre nasıl çalışıyor. :confused:

Merhaba
Proteus,simulasyonlarda bazı elemanları gözardı edip çalıştırabilir.Siz siz olun çalışmalarınızı isiste deneyin(tam elemanlı olarak)sonra brotoborda kurun çalıştırın bir süre de orada test edin tamam ise PCB geçebilirsiniz."KENDİNİZİ İSİSİN İNSAFINA BIRAKMAYIN".Kolay gelsin.

yani güç girişi yok ama çalışıyor. proteusta eksiklikleri göz ardı et diye bi seçenek mi var? çünkü normalde benim kurduğum devrelerin çalışması için herşeyin kurulu olması gerekiyor

isiste osilator ayarı picin özellikleri ile ilgili dialog kutusundan secilir.
similasyonda osc ayaklarına birşey baglanmadan similasyon yapılabilinir..
yukarıda resimdeki semada seninde gordugun gibi picin power ve gnd bacakları yok. bu sekilde smilasyon yapıyor isis
ama benim anlamadıgım senin power ve GND uclarını nasıl kullandıgın. bu uclar hic gozukmuyorki ..

Power ve gnd uçları gözükmez.Devrede bunları program otomatik bağlıyor zaten.Eğer bu şekilde isis den ares otamatik geçirirsen kendiliğinden bağlandığını görürsün.

15 - 16 arasına 4 mhz takıp 22pF kutupsuz kondansatör ile nötr e tak
14. bacak (+5v) 5. bacak (- nötr) e bağla
4. bacakları 1k ile (+5v) a tak
ledlerin olduğu yere rf alıcı diğer tarafada rf verici bağla (rf bacak bağlantıları rf devresinin üzerinde yazar)
ben 1 hafta önce yaptım.

cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar bu konu baya kafama takılmıştı. sanırım teker teker pic datasheetlerinden bağlantı şemasına bakmam gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,844
Kullanıcılar
450,943
Son üye
rojka

Yeni konular

Geri